کم خوابی یا خواب زیاد خطر ابتلا به فیبروز ریوی را افزایش می دهد.

کم خوابی یا خواب زیاد خطر ابتلا به فیبروز ریوی را افزایش می دهد.

دانشمندان دریافته اند که افرادی که به طور منظم بیش از ۱۱ ساعت یا کمتر از ۴ ساعت می خوابند ، ۲ الی ۳ برابر بیشتر از افرادی که به مدت ۷ ساعت در روز می خوابند، مبتلا به بیماری غیرقابل درمان فیبروز ریوی می شوند. آنها این ارتباط را به ساعت بیولوزیکی بدن نسبت می دهند.

این مطالعه همچنین نشان می دهد ساعت بیولوژیکی بدن به قدری برای انسان حیاتی است که اختلال در آن می تواند سبب بیماری های مختلفی شود. بیماری هایی که در انگلستان سالانه ۵۰۰۰ نفر را به کام مرگ‌ می کشاند؛ تعدادی بیشتر از تلفات بیماری لوسمی!


بیشتر بخوانید:شب زنده داری و تغییر ساعت بیولوژیک بدن


اعضای تیم تحقیقاتی در دانشگاه های منچستر، آکسفورد، نیوکاسل، دانشگاه کالج لندن و تورنتو مستقر هستند و همچنین بنیاد اعتماد دانشگاه دانشگاه منچستر NHS مسئول این پروژه ها بودند. این تحقیق در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است و توسط شورای تحقیقات پزشکی و Wellcome Trust تأمین می شود.
ساعت داخلی بدن ما کار تنظیم تقریبا هر سلول در بدن انسان را دارد و در بسیاری از فرآیند ها مانند خواب، ترشح هورمون و سوخت و ساز نقش دارد.

 

فیبروز ریوی

در ریه ها، این ساعت عمدتا در معابر اصلی حمل کننده هوا و مجاری هوایی کاربرد دارد. با این حال، این تیم دریافتند که در مبتلایان به فیبروز ریه، این نوسانات ساعت به سمت فضاهای هوایی کوچک به نام آلوئولی گسترش می یابد.
مطالعات انجام شده بر روی موش ها نشان داد که با تغییر در مکانیسم ساعت می توان فرآیند فیبروتیک را مختل کرد و حیواناتی با احتمال ابتلا به فیبروز ریوی را ایجاد کردند. محققان سپس نشان دادند که فیبروز ریوی به کوتاه و طولانی بودن مدت خواب (با استفاده از داده های انسانی از Biobank انگلستان) وابسته است. ارتباط بین مدت خواب و فیبروز ریه از نظر قدرت بیماری، با سایر عوامل خطرناک شناخته شده برای این بیماری مشابه است.

 

فیبروز ریوی

افرادی که گزارش می دهند به طور مرتب ۴ ساعت یا کمتر در روز می خوابند، احتمال ابتلا به فیبروز ریوی را دو برابر کرده اند در حالی که افرادی که ۱۱ ساعت یا بیشتر در روز می خوابند، احتمال ابتلا به این بیماری را در مقایسه با افرادی که ۷ ساعت در روز می خوابند، ۳ برابر کرده اند.
خطرات کوچکتر دیگری نیز وجود دارند مثلا این بیماری در افرادی که دوست دارند تا اواخر شب بیدار باشند یا کسانی که کار شیفتی دارند، دیده می شوند.
محققان با کشف پروتئینی موجود در هسته (REVERBα) که باعث تولید پروتئین کلیدی در فیبروز ریه (کلاژن) می شود، یافته های خود را توضیح دادند. به گفته آن ها، این یک یافته جالب است زیرا ترکیبات شیمیایی می توانند عملکرد REVERBα را تغییر دهند. نویسندگان توانستند نشان دهند که یکی از این ترکیبات REVERBα می تواند کلاژن موجود در برش های ریه را از افراد مبتلا به این بیماری کاهش دهد.

 

فیبروز ریوی

دکتر جان بلیکلی از دانشگاه منچستر ، که هدایت این پروژه را بر عهده داشت گفت:

“فیبروز ریوی یک بیماری ویران کننده است بنابراین، این کشف که ساعت بدن یک نقش کلیدی در بروز این بیماری دارد، به طور بالقوه راه های جدیدی را برای درمان یا پیشگیری از آن باز می کند. در مورد مطالعه ارتباط بین فیبروز ریوی و مدت زمان خواب باید تحقیقات بیشتری انجام شود تا علت آن مشخص شود. اگر این نتایج تأیید شود، خوابیدن در زمان بهینه ممکن است تأثیر این بیماری ویرانگر را کاهش دهد. “

همچنین دکتر پیتر کانینگهام اظهار داشت:

“مطالعات قبلی نشان داده اند که ساعت بیولوژیکی بدن نقش مهمی در عفونت، سرطان و دیابت نیز دارد. اینکه ساعت در فیبروز نقش دارد، نشان می دهد که تغییر این نوسانات می تواند به یک روش درمانی مهم تبدیل شود. “