نانو ذرات طلا و نابودی سرطان پروستات !

محققان طی یک آزمایش بالینی مداوم ، درحال استفاده از نانوذرات طلا برای هدف قرار دادن سلول های سرطانی پروستات هستند و تا کنون نیز به نتایج امیدوارکننده و عوارض جانبی نسبتا کم دست یافتند.

 

 

نانوتکنولوژی ککمن است به بهبود درمان سرطان پروستات کمک میکند و عوارض جانبی درمان را کاهش میدهد. در ایالات متحده آمریکا ، تقریبا از هر ۹ مرد ، ۱ نفر به سرطان پروستات مبتلا میشود . به همین سبب یعنی به واسطه ی شیوع بالای آن ، محققان به طور مداوم به دنبال گزینه های درمانی بهتری هستند . اخیرا یک گروه از دانشگاه مرکزی علوم پزشکی تکزاس در شهر houston ، به کمک طلا ، یک رویکرد نوآورانه را برای درمان سرطان پروستات امتحان کردند.

سرطان پروستات قابل درمان است و چنانچه توسط پزشکان زود تشخیص داده شود ، بهترین نتایج را خواهد داشت اما به هرحال درمان ها میتوانند ناخوشایند باشند و عوارض جانبی قابل توجهی را سبب شود.


گزینه های درمان سرطان پروستات شامل :

  1. پرتو درمانی
  2. شیمی درمانی
  3. سرمادرمانی
  4. پروستاتکتومی رادیکال (که حذف کننده ی غده ی پروستات و برخی بافت های اطراف آن است)

 

نانوذرات طلا و سرطان پروستات:

در مطلعات کنونی ، برش درمانی تحت بررسی است که از نانوذرات استفاده میکند. این درمان شامل لایه های کوچکی از شیشه های سیلیکایی  به شکل کره هستند که هر کره توسط لایه بسیار نازکی از طلا پوشانده شده اند. ذرات نانو سلول های سرطانی را جستجو  و به آنها ورود میکنند . محققان از لیزر برای تحریک نانوذرات استفاده میکنند و آنها را به لرزش وادار میکنند . همچنین بوسیله ی دمای شدید آنها را ضربان دهی میکنند که باعث مرگ بافت های سرطانی میشود . این درمان ، بافت های سالم اطراف را  ، که شامل اعصاب حیاتی و اسفنکتر های ادراری ست ، حفظ میکند . این درمان مانع میشود که مردم برخی عوارض جانبی از درمان های سرطان پروستات ، مثل بی اختیاری ادراری و ناتوانی جنسی ، را تجربه کنند.

 

 

دکتر steven canfield ، استاد دانشگاهِ اورولوژی در دانشکده علوم پزشکی McGavern  در UTHealth میگوید :

عوارض جانبی درمان های کنونیِ سرطان پروستات میتواند جراحت های شدیدی را ایجاد کند . این تکنولوژی جدید پتانسیلِ آن را دارد که این اثرات و عوارض را که باعث تغییر زندگی مردم میشود ، از بین ببرد و بافت های سرطانی را کم کند و  زمان بیمارستان و روند بهبود را هم تسریع بخشد.

همچنین یاد آور میشود که ، اولین بیماری که در این آزمایش شرکت کرده بود ، نتایج عالی را بدست آورد و حتی قادر بود در اولین هفته بعد از درمان ، دوچرخه سواری کند !

 

سرطان پروستات ، رایج اما قابل درمان است

جامعه سرطانی آمریکا (ACS) اظهار داشت که بغیر از سرطان پوست ، سرطان پروستات رایج ترین سرطان در مردانِ ایالات متحده است و همچنین پس از سرطان ریه ، دومین علت اصلی مرگِ سرطانی در این جمعیت است. باوجود این آمار ، ACS یادآور میشود که مرگِ بیشتر مردانی که مبتلا به سرطان پروستات تشخیص داده شده اند به دلیلِ این بیماری نیست . در ایالات متحده ، بیش از ۲٫۹ میلیون نفر مرد وجود دارد که با وجودی که در گذشته مبتلا به سرطان پروستات تشخیص داده شده اند،  اکنون زنده هستند.

 

تشخیص زودهنگام در بیماران مبتلا به سرطان پروستات بسیار مفید است ؛ چراکه نرخ بقای نسبی ۵ ساله در بیمارانی که سرطانشان در مرحله محلی ست، نزدیک به ۱۰۰ درصد است . مرحاه محلی به این معناست که سرطان به خارج از پروستات منتشر نشده باشد . افرادی که سرطانشان فقط به مناطق نزدیک منتشر شده نیز چشم اندازِ مشابهی را خواهند داشت. نرخ بقای نسبی ۵ ساله در افرادی که سرطان پروستات پیشرفته دارند و به گره های لنفاوی ، استخوان ها ویا اندام های دیگر منتشر شده است حدودا ۲۹ درصد است. به هرحال ، وقتی تمام سرطانهای پروستات را در هر مرحله ای که باشد ،  بررسی میکنیم ، این نرخ بقا ۹۹ درصد است.

 

 

هدف نانوتکنولوژی

نانوذرات طلا  که این آزمایش بالینی از آن استفاده میکند توسط naomi halas ، سرپرست آزمایشگاه نانوفتونیک دانشگاه Rice اختراع شد . دکتر canfield متوجه شد که تکنولوژی نانوذرات از پتانسیل و قدرت حقیقی برخوردار است و با  halas همکاری کرد تا آن را به آزمایش بالینی منتقل کنند. اگر آرمایش های بالینی که از فناوری نانوتکنولوژی طلا استفاده میکند همچنان به نتایج قابل توجهی دست یابد ، امکان آن وجود دارد که روزی این درمان یک گزینه واقعی برای تمام مبتلایان سرطان پروستات باشد.

نانو ذرات طلا و نابودی سرطان پروستات !
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]