VitaminC

ویتامین C و سرطان!

طبق یک مطالعه جدید ترکیبی از ویتامین c و آنتی بیوتیک ها می توانند کلیدی برای از بین بردن سلولهای بنیادی سرطانی باشد؛ راه حلی که می‌تواند با مقاومت سلول های سرطانی در برابر درمان، مبارزه کند.

محققان، دارویی را که شامل یک آنتی بیوتیک Doxycycline و آسکوربیک اسید (ویتامینC) است؛ برای از بین بردن سلول های بنیادی سرطانی (CSCs) یافتند.
این دارو صدها برابر موثرتر از ۲-DG _ مولکولی که به طور جاری در آزمایشات بالینی به عنوان یک عامل ضد سرطان تست شده است_ می باشد.

پروفسور Michael Lisanti _ همکار نویسنده از مرکز تحقیقاتی زیست شیمی دانشگاه “Salford” انگلستان_ و همکارانش یافته های اخیر خود را در مجله ی”Oncotarget”منتشر کردند.

سلول های بنیادین، سلول هایی با قابلیت تکثیر و تغییر شکل پیدا کردن به دیگر انواع سلول ها می باشند. مطالعات انجام شده نشان دهنده آن است که عملکرد بعضی از سلول های سرطانی در روشی مشابه روش سلول های بنیادی، به منظور ایجاد و تقویت تومور سرطانی، تکثیر پیدا می کنند.
سلول های بنیادی سرطانی(CSCs) به عنوان یک محرک اصلی رشد، گسترش و عود تومور در میان بیماران مبتلا به سرطان های پیشرفته به حساب می‌آیند.
همچنین این سلول ها در مقاومت سرطان نسبت به داروهای ضد سرطان نقش مهمی ایفا می کنند.

پروفسور Lisanti همکارانش می گویند:

” بنابراین، عملیات درمانی جدید جهت شناسایی و ریشه کن کردن CSC ها بسیار ضروری است”

ضربه دوم در نابودی CSC ها

طبق یافته های مطالعات جدید انجام شده، توانایی ویتامینC با کمک آنتی بیوتیک ها در از بین بردن سلولهای بنیادی سرطانی افزایش می یابد.

پژوهشگران برای دستیابی به نتایج خود، تزریق داکسی سایکلین _آنتی بیوتیک مورد استفاده در درمان آکنه، ذات الریه و سایر عفونت‌ها_ در دوز های افزایشی به CSCها به مدت بیشتر از سه ماه را تأکید کردند.

این تیم چنین توضیح می‌دهد که :

“سلول ها توانایی این امر را دارند که منابع سوختی لازم را به عنوان عاملی برای زنده ماندن، تغییر دهند؛ از طرفی آنتی بیوتیک ها باعث انعطاف پذیری متابولیکی می شوند به این معنا که از این توانایی سلول ها جلوگیری می کنند؛ در نتیجه گلوکز، تنها منبع انرژی سلول ها نیز از بین می رود.”

با توجه به این امر، محققان توانستند با تزریق آنتی بیوتیک ها به علاوه دوزهایی از ویتامینC به CSCها، گلوکز ذخیره ای آنان را از بین ببرند.

دکتر Federice Sotgia از مرکز تحقیقات زیست شیمایی دانشگاه Salford بیان داشت:

در این عملیات، ویتامینC به عنوان یک مهار کننده ی فرایند گلیکولیز _فرایندی که در نیروگاه سلول یعنی میتوکندری باعث تولید انرژی می شود_ عمل می کند.

پژوهش های پیشین این گروه نشان داد که فقط ویتامینC به تنهایی در از بین بردن CSCها ۱۰برابر موثرتر عملکرد ۲-DG می باشد با این حال افزودن داکسی سایکلین به آن باعث می شود این تأثیرگذاری صد برابر بیشتر شود.

پروفسور Lisanti گفت:

“این شواهد گویای آن است که ویتامین c و ترکیبات غیر سمی دیگر ممکن است نقش مهمی در مبارزه با سرطان داشته باشند.

همچنین افزود:

نتایج به دست آمده نشان می دهد که این امر یک عامل امیدوار کننده در آزمایشات بالینی و همچنین به عنوان یک عامل در درمان های متداول، جلوگیری از عود تومور، پیشرفت بیماری و دگردیسی می‌باشد. 

نمره شما به این پست