سرطان در بدن اغلب به کبد گسترش می یابد.

هنگامی که سرطان به یک عضو دیگر گسترش می‌یابد، به طور معمول به کبد منتقل می‌شود. پژوهشگران مرکز سرطان Ambrason در دانشگاه پنسیلوانیا توضیح می‌دهند که چگونه این اتفاق می‌افتد. مطالعه‌ی جدیدی که در مجله‌ی Nature منتشر شده است، نشان می‌دهد که هپاتوسیت ها (سلول های اصلی عملکردی کبد) در مرکز واکنش های زنجیره‌ای قرار دارند که باعث می‌شود به سلول های سرطانی حساس شوند. این هپاتوسیت ها با فعال شدن پروتئینی به نام STAT3 ، پاسخی به التهاب می‌دهند که به نوبه‌ی خود تولید پروتئین های دیگری به نام SAA را افزایش می‌دهد که سپس کبد را بازسازی می‌کند. دانشمندان نشان می‌دهند که متوقف کردن این فرآیند با استفاده از آنتی بادی هایی که Il-6 (سیگنال التهابی که این واکنش زنجیره‌ای را به وجود می‌آورد) را متوقف می‌کند، می‌تواند پتانسیل سرطان را برای گسترش در کبد محدود کند.

نویسنده‌ی ارشد مطالعه، Gregory L Beatty استادیار هماتولوژی و تومورشناسی در دانشکده پزشکی Penn، می‌گوید:

تحقیقات ما در حال حاضر نشان می‌دهد که هپاتوسیت ها کاراکتر اصلی این پروسه می‌باشد.

برای این مطالعه، نخست تیم حاضر از مدل موش های آدنوکارسینوما داکتال پانکراس که شایع ترین نوع سرطان پانکراس است، استفاده کرد که در حال حاضر سومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در ایالات متحده می‌باشد. آن ها دریافتند که تقریبا تمام هپاتوسیت ها نشان می‌دهد فعال سازی STAT3 در موش های مبتلا به سرطان در مقایسه با موش های بدون سرطان ۲ درصد تفاوت داشته است. سپس با همکاری دانشمندان در کلینیک Mayo در آریزونا نشان دادند که این زیست شناسی مشابه در بیماران مبتلا به سرطان پانکراس و سرطان کولون و ریه دیده می‌شود. به طور ژنتیکی حذف STAT3 تنها در هپاتوسیت ها به طور موثر افزایش حساسیت کبد را برای به وجود آوردن سرطان در موش مسدود می‌سازد. این تیم با پژوهشگران دانشگاه Kentucky همکاری کرد تا نشان دهد که IL-6  سیگنال STAT3 را در این سلول ها کنترل می‌کند و دستورالعمل های هپاتوسیت را برای ایجاد SAA انجام می‌دهد که به عنوان یک زنگ خطر برای جذب سلول التهابی عمل می‌کند و واکنش فیبروتیک را آغاز می‌کند.

این مطالعه هم چنین دریافت که Il-6 باعث تغییرات در کبد می‌شود که آیا تومور وجود دارد یا خیر، به این معنی است که هرگونه بیماری همراه با افزایش سطوح Il-6 مانند چاقی و بیماری قلبی عروقی می‌تواند بر پذیرش کبد در برابر سرطان تاثیر گذارد. دانشمندان اظهار دارند که این شواهد نشان می‌دهد که درمان هایی که هپاتوسیت ها را هدف قرار می‌دهند قادر به جلوگیری از گسترش سرطان کبد می‌باشند.