Children cancer

چگونگی مقابله با سرطان های مزمن دوران کودکی

پژوهشگران مانع های سرطان مزمن دوران کودکی را کشف کردند!

MYC-DNA
ساختار بلوری MYC و MAX به صورت پیچیده با DNA
اعتبار : علامت AbsturZ/ویکی پدیا

تومور بدخیم رابدویید (MRT) یکی از تومور های پر خطر و مرگبار در دوران کودکی است؛ اگرچه حدود ۲۰ تا ۲۵ مورد جدید و کمیاب این سرطان، سالانه در ایالات متحده آمریکا تشخیص داده شده است اما درمان استاندارد این بیماری به علت فقدان پروتئین ضد سرطان SNF5، صورت نگرفته است؛ شانس این که کودک بیمار یک سال بعد از تشخیص MRT زنده بماند، بسیار کم است.

در حال حاضر پژوهشگران دانشگاه واندربیلت کشف کردند که پروتئین MYC که حامی سرطان بوده، معمولا توسط SNF5 مهار می شود، از دست دادن SNF5 به طور موثر MYC را زیاد کرده، به طوری که سرعت رشد سرطانی را افزایش می دهد.

پژوهشگران در این هفته در مجله nature گزارش کردند که مسدود کردن MYC در درمان MRT و همچنین سرطان های دیگر به واسطه ی غیر فعال کردن SNF5، به طور غیر منتظره ای موثر است؛ ویلیام تانسی، استاد تحقیقات سرطان و پروفسور زیست شناسی سلولی و توسعه زیستی دارای مدرک Ph.D، این چنین گفت که :

یکی از مشکلات در درمان سرطان، مانند MRT، این است که از دست دادن یک پروتئین خاص از سلول های تومور بسیار دشوار است و از دست دادن MYC فعال شده به واسطه SNF5 هدف شما را نشان می دهد که در این سرطان ها قرار دارد.

ویلیام تانسی، رهبر برنامه تحقیق نگهداری ژنوم در مرکز سرطان وندربیلت-اینگرام، یک متخصص بین المللی شناخته شده در MYC، که یک خانواده از ۳ پروتئین مرتبط است که در سرطان بیش از حد بیان شده و سالانه ١٠٠٠٠٠ مرگ و میر ناشی از سرطان را در ایالات متحده آمریکا تشکیل می دهد، می باشد.


بیشتر بخوانید : سرطان زنان جوان


پروتئین های MYC به عنوان تنظیم کننده های رونویسی عمل می کنند و علاوه بر آن کنترل بیان هزاران ژن مرتبط با رشد سلولی، تکثیر، متابولیسم و بی ثباتی ژنومی را نیز بر عهده دارند؛ آزمایشگاه تانسی برای تعیین مکانیزم های اصلی MYC اقدام کرد که این عمل آن ها می تواند منجر به کشف استراتژی های جدید برای این هدف شود.

ویلیام تانسی به همراه همکارانش با استفاده از رویکرد های بیوشیمیایی و ژنومیک نشان دادند که، چیزی که برای عملکرد تومور ژنتیکی لازم است، یک SNF5 انتخابی برای مهار اتصال MYC به DNA است؛ بنا بر این اساس تزریق مجدد SNF5 به سلول های MRT، پروتئین MYC را از کروماتین آن که مجموعه ای از RNA و DNA و پروتئین که کروموزوم را می سازند، می باشد، جا به جا کرده و مانع بیان برنامه های ژن سرطان می شوند.