Pancreatic

دردناک ترین سرطان و روش درمان احتمالی آن!

رویکرد های تهاجمی به کیست های پانکراس ممکن است که مانع این سرطان دردناک شود!

سرطان پانکراس یکی از مرگبار ترین و بدخیم ترین سرطان ها می باشد، بنابراین یک پژوهش جدید که به نظر اخبار خوبی را می رساند نشان می دهد که حذف سریع کیست های سرطانی لوزالمعده ممکن است که از این بیماری در برخی از افراد جلوگیری کند.

این کیست ها نئوپلاسم های مزانشیم پاپیلاری درون زایشی نامیده می شوند و می توانند باعث گشاد شدن مجرای پانکراس شود، این مجرا حدود ۳ میلی متر قطر دارد.

دستورالعمل های سرطان بین الملل پانکراس و غربالگری برای حذف جراحی این کیست ها زمانی که  تعداد آن ها ١ یا بیشتر باشد و یا انسداد مجاری ١٠ میلی متر یا بیشتر باشد، وجود دارد.

اما پژوهش جدید جان هاپکینز نتیجه گیری کرد که از بین بردن این کیست ها زمانی ممکن است که قطر مجرا پانکراس به بیش از ۵ میلی متر می رسد که از سرطان پانکراس جلوگیری می کند؛ این یافته ها از دستورالعمل های اروپایی ۲۰۱۸ تشخیص جراحی این کیست ها را از زمانی که انقباض این مجرا بسیار کمتر از ١٠ میلی متر باشد،مشخص می کند.

دکتر راس بکمن، که یک جراح و همکلاسی هاپکینز در دانشکده پزشکی در بالتیمور است، گفت : 

اگر ما همچنان با استفاده از این نقطه ضعف به طور محافظه کارانه با مجرای ۱۰ میلی متری ادامه دهیم، در این صورت با توجه به این پژوهش با عدم حذف این کیست ها بسیاری از افراد به سرطان مبتلا می شوند.

بکمن در نشریات دانشگاهی افزود :

تغییر این دستور العمل ها به دستور العمل های تهاجمی بیشتر منجر به جراحی های بیشتری خواهد شد اما با احتمال زیاد، بیشترین افراد را نجات می دهد.

Pancreatic

احتمال ایجاد سلول های سرطانی و بروز این سرطان در بیمارانی که انقباض این مجرا در آن ها حدود ۱۰ و بیشتر از آن بود، به ترتیب ۷ و ۱۴ برابر افرادی است که انقباض این مجرا در آن ها کمتر از ۵ میلی متر است؛ این پژوهش اخیرا در مجله Annals of surgery منتشر شد.


بیشتر بخوانید : یک رویکرد جدید برای تشخیص سرطان


پژوهشگران اظهار داشتند که اگر چه پژوهش ها نشان می دهند که بین سطوح انقباض و احتمال ابتلا به سرطان و ظهور سلول های سرطانی ارتباط وجود دارد اما آن مشخص نمی کند که حذف زودهنگام از این سرطان جلوگیری می کند.

با این حال آن ها نتیجه گرفتند که یافته های آن ها از دستور العمل هایی که جراحی را در زمانی که انسداد مجرای فرد بیمار ۵ تا ۷ میلی متر باشد توصیه کرده و از آن حمایت می کند.

سرطان پانکراس سومین علل مرگ و میر بر اثر سرطان در ایالات متحده است؛ با توجه به گفته موسسه ملی سرطان ایالات متحده، تشخیص و درمان این سرطان بسیار دشوار است و میزان افرادی که پس از تشخیص حدود ۵ سال به زندگی خود ادامه می دهند، حدود ۹ درصد است.

بکمن توضیح داد:

از آنجایی که سرطان پانکراس، سرطانی تهاجمی است، میزان بقای افراد مبتلا به این بیماری با وجود پیشرفت های پزشکی و جراحی ها، همچنان پایین است؛ اما چیزی که بسیار حائز اهمیت و قابل توجه می باشد این است که با وجود همه این موارد، تشخیص زودهنگام و جلوگیری به موقع و حذف رشد این سرطان قبل از پیشرفت آن می تواند بر بقای این افراد بسیار تاثیر گذار باشد.