Proton-therapy

درمان سرطان با پروتون

پژوهش های جدید یافته اند، در حالی که درمان سرطان با X-ray و پروتون به یک میزان موجب درمان سرطان می گردد ولی خطر عوارص جانبی پروتون درمانی به مراتب بسیار کمتر از [درمان با X-ray] می باشد.

با توجه به ارزیابی های انجمن سرطان آمریکا در سال ۲۰۱۹، پزشکان ۱۷۶۹۴۵۰ نوع سرطان جدید را شناسایی نمودند و تعداد ۶۰۶۸۸۰ نفر که بر اثر این بیماری از بین خواهند رفت. پرتوی رادیویی X-ray یک روش معمول درمانی برای سرطان است. این روش چه برای مراحل اولیه‌ی سرطان و چه زمانی که تومور در بدن پخش شده، به کار می رود. اگرچه پرتو درمانی در عین مفید بودن، طیف گسترده ای از عوارض جانبی را با خود به همراه دارد. این عوارض جانبی شامل کوفتگی بدن، خراش های پوستی، تب، حالت تهوع و اسهال می باشد همچنین تغییراتی در اشتها و مشکلاتی در خوردن غذا و بلع به وجود می آید.

تحقیقات جدید پروتون درمانی را پیشنهاد می دهد که به نام Proton beam therapy (درمان با پرتوهای پروتونی) نیز شناخته می شود که عوارض جانبی کمتری نسبت به اشعه‌ی ایکس دارد.

دکتر Brian C. Baumann، یک رادیولوژیست سرطان در دانشگاه واشنگتن، نویسنده‌ی این یافته های نوین است. Brian C. Baumann و همکارانش، یافته هایشان را جلسه ای با اعضای انجمن سرطان آمریکا در شیکاگو به اشتراک می گذارند.


بیشتر بخوانید:حذف یک ژن ممکن است بتواند به طور کامل موجب پیش گیری از سرطان لوز المعده گردد


عوارض جانبی کمتر

دکتر Brian C. Baumann و تیمش حدود ۱۵۰۰ نفر را که دارای سرطان های متفاوت از جمله ریه، مغز، گردن، دستگاه گوارش و زنان بودند، مورد آزمایش قرار دادند. بیماران ترکیبی از داروهای شیمی درمانی را دریافت می کردند که روش درمانی معمول برای درمان سرطان هایی است که در بدن پخش نشده. پژوهشگران تجربه های بیماران را بررسی نمودند. آن هایی که تحت پروتون درمانی و شیمی درمانی بودند و آن هایی که تحت درمان با اشعه‌ی ایکس و شیمی درمانی بودند. محققان اطلاعاتی مربوط به عوارض جانبی به وجود آمده در بیماران و تجربه های درمانی آن ها در طول دوره‌ی مطالعه، جمع آوری نمودند و این اطلاعات را با توجه به سن بیماران و چند ابتلایی آن ها تنظیم کردند.

این مطالعه نشان داد که خطر نسبی عوارض شدید در ۹۰ روز درمان، برای بیمارانی که تحت پروتون درمانی بودند، حدود دو سوم کمتر از افرادی بود که اشعه‌ی ی دریافت کرده بودند.

به طور خاص، فقط ۴۵ نفر (۱۱٫۵%) از ۳۹۱ نفری که تحت پروتون درمانی بودند، عوارض جانبی حاد از خود نشان دادند. در مقابل ۳۰۱ نفر (۲۷٫۶%) از ۱۰۹۲ نفری که با X-ray درمان شده بودند، عوارض جانبی شدیدی در مدت ۹۰ روز اغازین دوره‌ی درمان نشان دادند. به علاوه، مطالعات تفاوت آماری مورد توجهی در میزان نجات بیماران [از این بیماری] نشان نداده به این معنی که پروتون درمانی به اندازه‌ی درمان با اشعه‌ی X موثر بوده است.


بیشتر بخوانید:ابزار جدیدی که سرطان را در یک قطره خون تشخیص می‌دهد


دکتر Brian C. Baumann اظهار می دارد:

پروتون درمانی با کاهش قابل توجه میزان عوارض جانبی حاد و شدید (مانند بستری شدن های ناگهانی یا سر در آوردن از اورزانس) همراه است. این نتیجه در مقایسه با فوتون معمولی یا اشعه‌ی X که برای درمان بیماران با رادیوگرافی و شیمی درمانی به طور همزمان انجام می شود، گرفته شده است.

وی ادامه می دهد: “ما از بزرگی این مزیت که پروتون درمانی ممکن است دارای عوارض جانبی کمتری باشد، شگفت زده شده ایم.” او می گوید:” بیماران در گروه پروتون درمانی به طور متوسط ۵ سال پیرتر از کسانی بودند که اشعه‌ی X دریافت می کردند.”

با توجه به دانش نویسنده، این اولین مطالعه‌ی گسترده ای است که تا به حال روی عوارض جانبی X-ray و فوتون درمانی انجام گرفته است.

محققین همچنین توضیح می دهند که چرا فوتون درمانی دقیق تر از اشعه‌ی X است و خطر کمتری در آسیب زدن به بافت های اطراف تومور داراست. پروتون ها ذرات سنگینی اند که دارای بار مثبت بوده و هنگامی که به هدف خود می رسند، از حرکت باز می ایستند. در مقابل پرتوی X از فوتون هایی ساخته شده که دارای ذراتی تقریبا بدون جرم هستند. سبک بودن فوتون ها به آن ها این توانایی را می دهد که به آسانی درون بدن حرکت کرده و حتی بعد از برخورد به بافت هدفشان به حرکت خود ادامه داده و به بافت های سالم نیز آسیب برسانند.


بیشتر بخوانید:چرا نهنگ‌ها سرطان نمی‌گیرند؟