';LKJHGDRTYUJ

این ۵ گیاه مناطق گرمسیری ممکن است فواید ضدسرطان داشته باشند

در مطالعه ای که اخیرا صورت گرفته است، دانشمندان چند نوع گیاه گرمسیری را که خواص ضد سرطانی دارند، شناسایی کرده اند.

محققان گروه داروسازی دانشگاه ملی سنگاپور، به مدت ۳ سال به بررسی خواص دارویی گیاهان محلی پرداختند. آن ها متوجه شدند که ۳ گونه از گیاهان در مهار رشد چند نوع سرطان موثر بوده است و  در حال حاضر یافته های آن ها در مجله ی Ethnopharmacology منتشر شده است.

علی رقم استفاده گسترده از دارو های مدرن در سنگاپور، رسم استفاده از دارو های محلی برای درمان بیماری های گوناگون از جمله سرطان وجود دارد. سرطان عامل اصلی مرگ در سنگاپور می باشد که از هر ۴ تا ۵ نفر یک نفر این شرایط را در زندگی خود تجربه می کند.

کشور های جنوب شرقی آسیا، از جمله سنگاپور و مالزی، به سرعت در حال توسعه هستند که چشم انداز و فرهنگ آن ها را تغییر می دهد.

از آنجا که شواهد علمی کافی در مورد خواص دارویی گیاهان محلی وجود ندارد، تیم داروسازی NUS، شروع به تحقیق در این باره کردند.

شواهدی از خواص ضد سرطانی ۵ گیاه

تیم بر روی ۷ گیاه که مردم از آن ها به عنوان دارو های سنتی برای درمان سرطان استفاده می کردند، متمرکز شدند. این گیاهان عبارت بودند از:

  • Bandicoot Berry
  •  Sabah Snake Grass
  •  Fool’s Curry Leaf
  •  Seven Star Needle
  •  Black Face General
  •  South African Leaf
  • Simpleleaf Chastetree

در این مطالعه تیم عصاره تازه، سالم و طبیعی این گیاهان را تهیه کردند و به بررسی تاثیرات آن بر سلول های سرطانی سینه، تخمدان، رحم، دهانه رحم، شش، روده و سرطان خون پرداختند.

طبق گفته محققین  Bandicoot Berry و South African Leaf و Simpleleaf Chastetree اثرات ضد سرطانی در برابر هر ۷ نوع سرطان داشته اند. Fool’s Curry Leaf و  Black Face General نیز دارای خواص محافظتی دربرابر برخی از سلول های سرطانی بودند. به طرز شگفت انگیزی تیم متوجه شد با وجود اینکه بسیاری از افراد میتلا به سرطان در منطقه از Sabah Snake Grass استفاده می کنند اما این گیاه در جلوگیری از رشد سلول های سرطانی موثر نیست.

فرض نویسندگان این مقاله برای علت استفاده مردم از Sabah Snake Grass به عنوان یک داروی سنتی، فوایدی غیر از کشتن سلول های سرطانی در افراد مبتلا به سرطان است.

پیامد های درمان جدید سرطان

Koh Hwee Ling نویسنده این مطالعه می گوید: گیاهان دارویی از زمان های بسیار دور برای درمان بیماری های مختلف مورد استفاده قرار می گرفته است، اما خواص ضد سرطانی آن ها به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است.

وی ادامه می دهد: یافته های ما شواهد علمی تازه ای برای استفاده از گیاهان سنتی برای درمان سرطان ارائه می دهد و راه را برای توسعه عوامل درمانی فراهم می کند. این پژوهشگر و همکارانش اضافه می کنند: برای شناخت ترکیبات فعالی که در این گیاهان اثرات ضد سرطانی ایجاد می کنند، باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد. همچنین توصیه آن ها به افراد مبتلا به سرطان این است که درباره ی استفاده از این گیاهان احتیاط کنند و با پزشک خود مشورت کنند.

اخیرا Medical News Today، برخی مطالعات دیگر را که خواص ضد سرطانی گیاهان را ارزیابی می کردند، بررسی کرده است. یکی از آن ها مطالعه ای طولانی بود که ۱۵ سال طول کشیده بود و درمورد یک گیاه گلدار کوچک به نام  Madagascar periwinkle بود.

دانشمندان بیش از ۶۰ سال است که متوجه خواص سودمند این گیاه برای افراد مبتلا به سرطان شده اند اما تا همین اواخر نمی توانستند مکانیسم عمل آن را درک و یا تکرار کنند.

نویسندگان این مطالعه معتقدند که حفظ تنوع زیستی جهانی، کلید تضمین کشف و توسعه درمان های دیگر در حال حاضر و در آینده است.