قدرت انرژی الکترومغناطیسی بر سلولهای سرطانی سینه

توانایی گسترش سرطان در سراسر بدن می تواند یک مورد قابل درمان را به یک مورد تهاجمی و گاه کشنده تبدیل کند. ممکن است تیمی از مهندسان و زیست شناسان سرطان راهی برای کاهش سرعت و حتی متوقف کردن انتقال سلولهای سرطانی سینه پیدا کنند.

طبیعتاً سرطان نیرویی مخرب است. گاهی اوقات، در قسمت دوری از بدن گسترش یافته و متاستاز می شود. در حالی که برخی از سلولهای سرطانی در طی این فرایند می میرند، برخی دیگر ممکن است تومورهای دیگری ایجاد کنند.

بیشتر درمانها در درمان سرطان متاستاتیک بی اثر هستند، بنابراین یافتن راه هایی برای جلوگیری از انتشار سلول های سرطانی بسیار مهم است.


بیشتر بخوانید:استرس و فشار عصبی موجب بروز و گسترش سرطان‌ پستان می شود


محققان معتقدند که میدانهای الکترومغناطیسی می توانند کمک کنند. در حالی که سالهاست که این موضوع مورد توجه قرار گرفته است، اما اخیراً کارشناسان شروع به پرده برداری از ساز و کار کرده اند.

ردیابی سرطان گسترش یافته

یک مطالعه جدید، که در Communications Biology منتشر شده است، نشان داد که این میدان های الکترومغناطیسی در متوقف کردن شیوع برخی سلول های سرطانی سینه مؤثر هستند.

سرعت انتقال سرطان سینه بین افراد متفاوت است و محاسبه چگونگی و زمان جهش سلولی برای متخصصان تقریبا غیرممکن است.

با این حال، تیمی از دانشگاه ایالتی اوهایو ابزاری را ساخته اند که می تواند مهاجرت سلول های سرطانی را هدف قرار دهد و آن را سیم پیچ Helmholtz نامیده اند، محققان از آن استفاده کرده اند تا بتوانند مقادیر یکسانی از انرژی الکترومغناطیسی را در طیف وسیعی از سلولهای سرطانی سینه اعمال کنند.

این تیم همچنین ابزاری ساخت که می تواند جهت حرکت سلول را از طریق میکروسکوپ ردیابی کند.

گرچه محققان این آزمایش را بیش از بدن انسان در آزمایشگاه انجام داده اند، اما جاناتان سانگ، نویسنده اصلی، می گوید که این دستگاه می تواند از آنچه در واقع در بدن در یک محیط قابل کنترل اتفاق می افتد، تقلید کند.

سانگ که استادیار مهندسی مکانیک و هوافضا در دانشگاه است، و تیم وی نمی دانستند که سلولها به انرژی الکترومغناطیسی پاسخ می دهند یا خیر.

اما آنها این کار را کردند. در حقیقت، تیم قادر بود دقیقاً بررسی کند که چطور چنین انرژی بر شکل و حرکت سلولهای سرطانی تأثیر گذاشته است.

روش جدیدی برای سلولهای مقاوم

برخی از انواع سلول که به طور معمول با شکل دادن به “الحاقات طولانی و نازک در لبه” گسترش می یابند هنگامی که توسط یک میدان الکترومغناطیسی با شدت کم برخورد می کنند نمی توانند این کار را انجام دهند.

محققان در بررسی بیشتر دریافتند که به نظر می رسد این سلول ها وجود انرژی الکترومغناطیسی و همچنین جهت آن را تشخیص می دهند.

به طور قابل توجهی، این تیم دریافت که سلولهای سرطان سینه منفی سه گانه متاستاتیک، که از چالش برانگیزترین سلول ها برای درمان هستند، بیشترین پاسخگو به میدان های الکترومغناطیسی بودند.


بیشتر بخوانید:محققان درمان جدیدی برای زنان مبتلا به سرطان سینه سه گانه منفی، شناسایی کرده‌اند.


سلولهای سرطانی منفی سه گانه متاستاتیک با سایر سلولهای سرطانی متفاوت هستند. آنها گیرنده های استروژن یا پروژسترون یا ژن گیرنده انسانی فاکتور رشد اپیدرمی ۲ را ندارند.

بیشتر درمانهای سرطانی با مسدود کردن یک یا همه این گیرنده ها کار می کنند. هنگامی که سلول سرطانی هیچ یک از این گیرنده ها را نداشته باشد، هورمون درمانی بی اثر است. هنگامی که فرد مبتلا به سرطان منفی سه است، پزشکان به طور معمول از سایر روش های درمانی مانند شیمی درمانی استفاده می کنند.

علاوه بر یافتن راه ممکن برای جلوگیری از گسترش سلول های منفی سه گانه، این تیم ثابت کرد که استفاده از انرژی الکترومغناطیسی در ترکیب با داروهای خاص درمانی، خصوصاً آنهایی که سیگنال های رشد سلول را که توسط پروتئین AKT انجام می شود هدف می‌گیرند، می تواند تأثیر چشمگیری داشته باشد.

قدم های بعدی

راهی طولانی وجود دارد که پژوهشگران بتوانند نتیجه بگیرند که میدان های الکترومغناطیسی یک روش مؤثر برای متوقف کردن گسترش سلول های سرطانی در بدن انسان هستند.

قبل از آزمایش این فناوری بر روی انسان، محققان ابتدا باید نتایج را در حیوانات بررسی کنند که به احتمال زیاد روی موش ها آزمایش می‌شود.

با این حال، این یافته ها هنوز هم یک قدم اساسی برای تحقیقات سرطان به ویژه از نظر سرطان متاستاتیک به حساب می آیند، زیرا این نوع سرطان ها باعث بیشترین مرگ و میر در اثر سرطان می شوند.

Jonathan Song گفت:

 

آنچه از نظر بیولوژیکی نشان دادیم این است که این سلولهای سرطانی عمیقا کمتر متاستاتیک می‌شوند و این یک یافته بسیار مهم است.