محققان، آزمایش تشخیص زودهنگام سرطان تخمدان را بررسی کردند.

محققان دانشگاه Queen، آزمایشاتی را انجام داده اند که ممکن است بتوانند سرطان تخمدان را تا دو سال زودتر از روش های فعلی تشخیص دهند.

محققان دریافتند که وجود ۴ پروتئین در کنار آن (که به عنوان پنل بیومارکر شناخته می شود) نشانگر احتمال ابتلا به سرطان تخمدان اپی تلیال (EOC :نوعی سرطان تخمدان)  میباشد. محققان با استفاده از این نشانگر های زیستی آزمایش غربالگری را انجام دادند که مطالعات اولیه نشان می دهد، ممکن است تا دو سال قبل از آزمایش های تشخیص فعلی، سرطان تخمدان را تشخیص دهند.

این تحقیق با همکاری دانشگاه  New South Wales استرالیا، دانشگاه میلان، دانشگاه منچستر و کالج دانشگاه لندن انجام شد.

این مطالعه که در مجله ی سرطان بریتانیا منتشر شده است، شامل تجزیه و تحلیل نمونه خون از ۸۰ نفر طی یک دوره ی هفت ساله می باشد.

دکتر Bobby Graham از دانشکده ی علوم بیولوژیکی در دانشگاه Queen و نویسنده ی اصلی این تحقیق توضیح می دهد:

در مرحله ی اول ما متوجه شدیم که حضور پنل نشانگر، ما را قادر می سازد تا EOC را تشخیص دهیم. ما سپس آزمایش غربالگری را برای شناسایی این صحفه نشانگر تهیه کردیم و این یک آزمایش تشخیص نسبتا ساده است.

بیشتر سرطان های تخمدان، سرطان های اپی تلیال تخمدان هستند، این سرطانی است که در بافت های پوشاننده ی تخمدان ایجاد می شود.

در بین زنان انگلستان، سرطان تخمدان ششمین سرطان شایع است. در سال ۲۰۱۶، ۴۲۲۷ مرگ در نتیجه بیماری EOC گزارش شده است.

دکتر Graham می گوید:

نتایج این مطالعه دلگرم کننده است، با این حال اکنون می خواهیم روی آزمایش آن در یک مجموعه ی نمونه ی گسترده تر تمرکز کنیم تا بتوانیم از داده ها برای دفاع از یک برنامه غربالگری سرطان استفاده کنیم.

دکتر Rachel Shaw ، مدیر اطلاعات تحقیقاتی در  تحقیقات سرطان انگستان گفت:

تقریبا نیمی از موارد سرطان تخمدان در اواخر مرحله، برداشته می شود. در حالیکه احتمال موفقیت در درمان کمتر است.

در تحقیقات سرطان انگلستان، ما در تلاش هستیم تا روش های جدیدی را برای تشخیص زود هنگام سرطان و بهبود آزمایشاتی که در دسترس است، پیدا کنیم. دیدن این نتایج دلگرم کننده برای این نوع سرطان تخمدان بسیار هیجان انگیز است.