lung-cancer

پروتئین جدیدی که ممکن است به شناسایی سرطان ریه کمک کند

محققان ممکن است یک نشانگر زیستی(biomarker) برای سرطان ریه پیدا کنند که متخصصان مراقبت های بهداشتی را قادر می سازد تا این بیماری را در حالی که هنوز در مراحل اولیه ی خود است، تشخیص دهند.

سرطان ریه به عنوان کشنده ترین و همچنین دومین سرطان شایع در میان مردان و زنان شناخته شده است.

جامعه سرطان آمریکا (ACS) برآورد می کند که در سال ۲۰۱۸، ۱۵۴،۰۵۰ نفر از مردم ایالات متحده در اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند. همچنین سازمان بهداشت جهانی(WHO) اظهار میدارد که ۱٫۶۹ میلیون مرگ توسط سرطان ریه در سراسر جهان به وجود آمده است. دلیل اصلی اینکه سرطان ریه چنین میزان مرگ و میر بالایی دارد، این است که غالبا در مرحله پیشرفته شناسایی شده است.

در حقیقت، حدود سه چهارم مردم مبتلا به سرطان ریه پیش از تجربه علائم بیماری، زمانی که برای چکاپ و آزمایش به مراکز درمانی مراجعه میکنند، سرطان در مرحله ای است که معمولا به قسمت های دیگر ریه یا جاهای دیگر بدن گسترش یافته است.

یوشی ساتو (Yuichi sato) از گروه شناسایی مولکولی در دانشکده علوم پزشکی کانگاوا در ژاپن گفت:

شناسایی بیماران در مراحل اولیه ی سرطان ریه زمانی که از طریق جراحی قابل درمان می باشند، برای بهبود پیش بینی جریان بیماری بسیار مهم است.

با توجه به اظهارات ACS، میزان زنده ماندن افرادی که بیماریشان در مراحل اولیه تشخیص داده میشود ۶۸ تا۹۲ درصد است.

همچنین ساتو افزود:

ما نیاز بهbiomarker های بهتر برای تشخیص زودهنگام بیماری داریم

که طی تحقیقات جدیدی که صورت گرفت، پروتئینی را شناسایی کرد که ممکن است در تشخیص سرطان ریه در حالی که هنوز در مراحل اولیه است ،موثر باشد.
این پروتئین جدید که پروتئین ۴ وابسته به اسکلت سلولی (CKAP4) نام دارد، به عنوان یک نشانگر زیستی برای سرطان ریه در مجله ی آسیب شناسایی آمریکا منتشر شده است.

پروتئین CKPA4 بهتر از biomarker های فعلی

ساتو و همکارانش یک آنتی بادی منحصر به فرد بنام مونوکلونال (monoclonal)- یعنی یک نوع آنتی بادی که برای مبارزه با سرطان در ایمن سازی استفاده می شود، به منظور توسعه یک نشانگر برای سرطان، پرورش دادند

آنتی بادی های مونوکلونال با شناسایی پروتئین های خاصی در سلول ها کار می کنند. در این مطالعه، محقق از یک نوع آنتی بادی به نام KU-LU-1 بر روی خون ۲۷۱ فرد مبتلا به سرطان استفاده کرد. او این آنتی بادی را به منظور اینکه بفهمد آیا آن پروتئین سرطانی را در خون این افراد تشخیص داده است یا نه، استفاده کرد.

آنها همچنین رفتار آنتی بادی KU-LU-1 در خون ۱۰۰ فرد سالم را مطالعه کردند. این آنتی بادی پروتئین CKAP4 را در بافت سرطان ریه و سلولهای تومور شناسایی کرد.

ریو ناگاشیو، همکار نویسنده این مطالعه که وابسته به دانشگاه علوم پزشکی کیتاساتو است، توضیح می دهد که چهار شاخص اصلی زیست شناسی که در حال حاضر برای تشخیص سرطان ریه استفاده می شود عبارتند از:

•آنتی ژن سرطانزا (CEA)

•آنتی ژن ‌سیلو لوئیس X

•آنتی ژن سرطانی سلول سنگفرشی (SCCA)

•قطعه سیتوکراتین (CYFRA) 21-1

همچنین گفت:

هیچکدام از این موارد حساسیت لازم برای شناسایی سرطان در مراحل اولیه را ندارند. CYFRA، CENو SCCA شناخته شده به ترتیب دارای حساسیت زیر هستند:
۳۰تا ۵۲% ، ۱۷تا۸۲% و ۲۴تا ۳۹%

حساسیت biomarker های تشخیصی به درصد مواردی که قادر به شناسایی از تعداد کل افراد مبتلا به بیماری است، اشاره می کند.

با استفاده از الگوریتم های یادگیری، دانشمندان دریافتند که CKAP4 حساسیت را بین ۶۹ تا ۸۱ درصد نشان میدهد.
به طور قاطع، حساسیت biomarker حتی در مراحل اولیه سرطان ریه بالا بوده به این معنی که میزان CKAP4 در خون افراد مبتلا به بیماری در مرحله اول بالا بوده است.

نتیجه گیری ناگاشیو:

نتایج مطالعات ما نشان می دهد که پروتئین CKAP4 ممکن است یک نشانگر سرطانی جدید برای سرطان ریه باشد.

استفاده از CKAP4 به عنوان نشانگر زیستی می تواند شیوه های فعلی در ارتباط با درمان بیماران مبتلا به سرطان را تغییر دهد و با توجه به ترکیب CKAP4 و نشانگرهای معمول، تست های تشخیصی به طور قابل توجهی بهبود می یابند.