hamburger

هرچقدر می‌خواهید غذا بخورید و چاق نشوید!

شاید زیادی خوب به نظر برسد، ولی روش جدیدی که به شما اجازه بدهد هرچقدر می‌خواهید غذا بخورید بدون آنکه وزن اضافه کنید ممکن است در آینده‌ی نزدیک در دسترس باشد.

وقتی یک ژن تک که RCAN1 نامیده می‌شود از موش ها حذف شد و به آن‌ها غذای پر چرب داده شد، وزن آن‌ها زیاد نشد. حتی پس از خوردن مقدار زیادی غذای پرچرب برای مدتی طولانی وزن موش‌ها زیاد نشد.

تیم بین‌المللی انجام دهنده‌ی این پژوهش امیدوار است که یک روش مشابه که این ژن را مهار می‌کند در انسان ها نیز برای مبارزه کردن با چاقی و دیابت متأثر باشد.

پژوهشگران به رهبری پروفسور دامین کیتینگ در دانشگاه فلیندرز از یک نمایش ژنتیکی گسترده که در جوندگان انجام شد استفاده کردند[نمایش ژنتیکی روشی آزمایشگاهی است که در آن موجوداتی جهش یافته به منظور شناخت عملکرد ژن ها می‌سازند]
آن‌ها این کار را برای شناسایی ژن های ایجاد کننده‌ی چاقی انجام دادند.

پروفسور کیتینگ می‌گوید: «ما افراد زیادی را می‌شناسیم که به دلایل مختلفی درگیر کم کردن یا تنظیم وزن‌شان هستند. یافته های این پژوهش می‌تواند منجر به ساخت قرصی شود که عملکرد ژن RCAN1 را مورد هدف قرار می‌دهد و می‌تواند منجر به کاهش وزن شود»

چاقی یک مشکل همه گیر جهانی است که باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری های خطرناکی مانند دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی می شود. ولی راه هایی برای درمانی موثر در دسترس نیست.

در بدن انسان ها دو نوع چربی وجود دارد. چربی قهوه‌ای که انرژی می‌سوزاند و چربی سفید که انرژی ذخیره می‌کند.

پروفسور کیتینگ می‌گوید مسدود کردن ژن RCAN1 به تبدیل شدن چربی سفید مضر به چربی قهوه‌ای مفید کمک میکند. که یک روش درمان بالقوه برای مبارزه علیه چاقی است

پروفسور کیتینگ:

ما در حال حاضر مجموعه‌ای از دارو هایی ساخته‌ایم که پروتئینی که این ژن می سازد را مورد هدف قرار می‌دهند. ما در حال بررسی این دارو ها هستیم. هدف از این بررسی ها سنجش توانایی دارو ها در مهار کردن ژن RCAN1 و بررسی پتانسیل آن‌ها برای تبدیل شدن به دارویی جدید برای مبارزه با چاقی است.

بر اساس نتایج، داروهایی که برای مورد هدف قرار دادن RCAN1 در حال ساختن هستیم می‌توانند باعث شوند که وقتی مردم در حال استراحت کردن هستند چربی بیشتری بسوزانند. این مسئله به این معنا است که بدن می‌تواند چربی بیشتری بسوزاند بدون اینکه نیاز به افزایش میزان ورزش کردن یا کاهش مصرف غذا باشد.

یک سوم از افراد بالغ و یک چهارم از کودکان در استرالیا مبتلا به چاقی یا اضافه وزن هستند. و آمار در آمریکا و بریتانیا نیز به همین صورت است.

پژوهش گران می‌گویند رژیم های غذایی متنوعی را در مدت زمان های متنوع از هشت هفته تا شش ماه را بررسی کرده‌اند . آن‌ها می‌گویند در همه موارد شاهد بهبود سلامتی در صورت نبود ژن RCAN1 بوده‌اند.

به گفته‌ی پژوهشگران این یافته ها یک درمان بالقوه‌ی ساده را فراهم می‌کنند. اما تحقیقات بیشتری برای مشخص کردن نتیجه‌ی آن‌ها بر روی انسان لازم است.

پروفسور کیتینگ می‌گوید:

تحقیقات ما بر درک چگونگی ارسال سیگنال‌ها بین سلول ها و چگونگی تاثیرگذاری آن‌ها بر سلامتی و منتشر شدن بیماری، متمرکز اند.

ما برای ادامه‌ی این کار واقعاً مشتاق هستیم. منابع مالی تحقیقات ما از طرف شورای ملی تحقیقات پزشکی و سلامت دولت استرالیا برای کشف گزینه های با دوام تأمین می‌شود.
این نتایج نشان می‌دهند که ما می‌توانیم یک تفاوت اساسی در مبارزه علیه چاقی ایجاد کنیم.

هرچقدر می‌خواهید غذا بخورید و چاق نشوید!
۴٫۹ (۹۸٫۵۷%) ۲۸ vote[s]