Exercise

چه زمانی از روز بیشترین کالری را می سوزانیم؟

مطالعات جدید نشان می دهند که متابولیسم هر فرد در طول ۲۴ ساعت در یک سطح ثابت نمی ماند. در واقع در برخی از ساعات روز، بدن انسان ها میزان بسیار بالایی کالری می سوزاند نسبت به زمانی که در یک جا ساکن نشسته اند. در پژوهشی که در Current Biology به چاپ رسیده است، بیان شده که ساعت بدن ما نسبت به چیزی که در گذشته تصور می شد، ممکن است بیشتر، درگیر با چگونگی روال سوزاندن کالری ها باشد. هنگامی که در بعد از ظهر، نشسته ایم [و حرکتی نمی کنیم] احساس متفاوتی با زمانی که در صبح در جایی نشسته باشیم نداریم. هر انسانی در اواخر روز، بیش از ۱۰ درصد کالری بیشتری می سوزاند.

همه‌ی افراد در هر حالتی حتی در حالت خوابیدن نیز در حال سوزاندن کالری هستند. بدن انسان ها به کالری نیاز دارد و از آن برای ذخیره‌ی انرژی بدن و عملکرد بهتر آن استفاده می کند.


بیشتر بخوانید:کم کردن وزن با دیدن غذا!


ایزولاسیون

به منظور آشنایی بیشتر با قابلیت های کالری های درونی بدنمان، پژوهشگران روی ۷ نفر تحقیقاتی را انجام دادند. شرکت کنندگان در آزمایشگاهی کاملا ایزوله قرار گرفتند که هیچ پنجره، ساعت، تلفن و یا اینترنتی نداشت. این به این معنی است که آن ها هیچ سر نخی نداشتند که در چه ساعتی از روز در حال سپری کردن زمان خود هستند. هر شخص در زمان مقرر شده ای باید به خواب می رفت و در زمان مشخصی از خواب بر می‌خیزید. پس از سه هفته مطالعه و بررسی، زمان های مقرر شده‌ی مذکور چهار ساعت به عقب کشیده شد. در اصل این مورد در مقایسه با چرخش زمین به دور خورشید در هر هفته قابل مقایسه بود.

به این دلیل که بدن آن ها با ریتم خاصی تنظیم نگشته بود و هر روز در زمان های متفاوتی به خواب می رفتند و از خواب بر می خاستند، بدن آن ها الگوی خاص خودش را به وجود آورد. محققان سرعت متابولیسم بدن آن ها را در بازه های زمانی متفاوت در روز اندازه گیری نموده اند تا دریابند که رابطه‌ی میان میزان سوزاندن کالری در بدن آن ها در ساعات مختلف چه گونه است؟ آن ها کشف کردند که پایین ترین سطح متابولیسم در حالت بیولوژیکی شب و بیشترین حد آن در ۱۲ ساعت بعد یعنی بازه‌ی زمانی که بعد از ظهر یا عصر می باشد.

رهبر نویسندگان، Kirsi-Marja Zitting می گوید:

این مورد که اگر اعمال مشابهی را در یک زمان مشخص از روز انجام دهیم، کالری بسیار بیشتری می سوزانیم نسبت به زمانی که همین اعمال مشابه را در زمان های متفاوتی از روز انجام دهیم، بسیار شگفت انگیز است.


بیشتر بخوانید:نوشیدنی‌های پر کالری مانع کاهش وزن شما می‌شود!


سوزاندن کالری به صورت مداوم

انسان ها همواره در حال سوزاندن کالری هستند و تفاوتی ندارد که در حال انجام چه کاری هستند مانند خوابیدن، راه رفتن و یا دویدن در مسابقه‌ی ماراتن. ما در حال جمع کردن کالری از غذا و یا نوشیدنی های مختلف هستیم و از این کالری ها در نفس کشیدن، هضم غذا و… بهره می بریم و استفاده می کنیم. هر چه فرد بیشتر فعالیت داشته باشد، میزان کالری که می سوزاند بیشتر است. اشخاص هنگامی که نیاز به کاهش وزن خود دارند، شروع به شمارش کالری ها می نمایند به این دلیل که زمانی که فرد کالری بیشتری نسبت به میزان کالری دریافتی بسوزاند، شروع به کم کردن وزن می کند.


بیشتر بخوانید:از چه کربوهیدرات‌هایی باید اجتناب کنید؟


برای ما

هر انسانی دارای متابولیسم خاص بدن خود می باشد که به این معنی است که بدن به چه سرعتی از انرژی دریافتی استفاده می کند. این پژوهش ها نشان می دهد که این مقدار در طول روز در حال نوسان است.

اگر بدن ما در بعد از ظهر و تا سر شب کمی بیشتر کالری بسوزاند، پس شاید ایده‌ی جالبی باشد که ناهار به جای شام، اساسی ترین وعده‌ی غذایی باشد.
Jeanne Duffy که در بخش اختلالات خواب در شبانه روز در بیمارستان زنان Brigham فعالیت دارد می گوید:
برای سوزاندن و یا ذخیره ی چربی ها، مسئله فقط خوردن وعده‌ های غذایی نیست بلکه خوردن غذا و استراحت روی مقدار سوزاندن و ذخیره‌ی چربی اثر می گذارد. عادت های دائمی ما مانند غذا خوردن و خوابیدن برای سلامت کلی بدن بسیار حائز اهمیت اند.
این تیم برای پژوهش روی مواردی همچون: اشتها، پاسخ بدن به غذا و تفاوت آن در بازه های زمانی مختلف در روز برنامه دارد. آن ها همچنین می‌خواهند بدانند که خواب و میزان آن برای هر شخص چه تاثیری روی پاسخ بدن آن ها به غذا دارد.

بیشتر بخوانید:چگونه ورزش هورمون‌های متابولیک را متأثر می‌کند؟


چه زمانی از روز بیشترین کالری را می سوزانیم؟
۵ (۱۰۰%) ۱ vote