green-tea-on-wood

آیا چای سبز باعث لاغری می‌شود؟

در یک مطالعه جدید نشان داده شد که چای سبز باعث کاهش چاقی و تعدادی از نشانگرهای زیستی می شود که با سلامت ضعیف مرتبط هستند.

موش ها از یک رژیم غذایی ۲ درصد چای سبز تغذیه کردند که خیلی بهتر از آن دسته ای بود که رژیم غذایی بدون چای سبز داشتند، یافته های تحقیق حاکی از آن است که تحقیق پیش رو در مورد فواید بالقوه چای سبز در افراد در معرض خطر بالای دیابت و بیماری های قلبی بوده است.


بیشتر بخوانید:چای سبز می تواند اختلال حافظه و چاقی را بهبود ببخشد!


فواید به دست آمده در مطالعه جدید، که در ژورنال غذایی بیوشیمی (Nutritional Biochemistry) منتشر شده است، به نظر می رسد که از سلامت روده ی بهبود یافته، از جمله میکروب های مفید بیشتری در امعاء و احشاء موش و نفوذپذیری کمتری در دیواره روده که وضعیت خاصی به نام \”روده تراوا\” دارد، در مردم ریشه می گیرد.

ریچارد برونو، سرپرست نویسندگان و استاد تغذیه انسان در دانشگاه ایالتی اوهایو گفت:

 

\” این مطالعه شواهدی ارائه می کند که چای سبز رشد باکتری خوبی را تشویق می کند که آن منجر به مجموعه ای از مزایایی می شود که به طور قابل توجهی خطر چاقی را کاهش می دهد.\”

تغییرات منفی در میکروبیوم های روده که قبلا به چاقی ارتباط داشته اند، و چای سبز برای ترویج باکتری های مفید نشان داده شده است. برونو که عضو مرکز تحقیقات کشاورزی و توسعه کشاورزی اوهایو نیز هست، گفت که تیم ایالتی اوهایو می خواهد بررسی کند که آیا دلیلی برای چای سبز وجود دارد که مانع چاقی، التهاب و عوامل دیگر که با سلامت متابولیک ضعیف مرتبطند، می شود.

برونو گفت:

 

\” نتایج مطالعاتی که به مدیریت چاقی نگاه می کنند، یک کیف ترکیبی واقعی بوده اند. به نظر می رسد که برخی از چای سبز برای کاهش وزن پشتیبانی می کنند، اما تحقیقات دیگر هیچ تاثیری را نشان نداده اند، احتمالا به دلیل پیچیدگی رژیم غذایی نسبت به تعدادی از عوامل سبک زندگی است. هدف ما مشخص کردن نحوه جلوگیری از افزایش وزن است و این منجر به توصیه های بهداشتی بهتر خواهد شد.\”

چای سبز یک تاریخچه غنی در کشورهای آسیایی دارد و به طور فزاینده ای در غرب برای فواید بالقوه آن برای سلامتی مورد توجه قرار گرفته است. کاتچین ها(Catechins) ، پلی فنول های ضدالتهابی که در چای سبز یافت می شوند، با فعالیت ضد سرطان و خطر کم تر بیماری های قلبی و کبد مرتبط بوده اند.

برونو و همکارانش  براساس مطالعات قبلی می دانستند که چای سبز ممکن است جلوی چاقی را بگیرد و در برابر التهاب در روده محفاظت کند، بنابراین آن ها آزمایشی را ابداع کردند که اثرات چای سبز را در موش های نر که یک رژیم غذایی معمولی را تغذیه می کردند و گروهی دیگر که رژیم غذایی چاقی را داشتند که برای ایجاد چاقی طراحی شده بود را بررسی کردند. (موش های ماده نسبت به رژیم غذایی چاقی اعمال شده و مقاومت به انسولین {یک پیش ماده برای دیابت} مقاوم هستند، بنابراین آنها شامل این آزمایش نشدند.

به مدت هشت هفته، نیمی از حیوانات رژیم غذایی دارای چربی بالایی را خوردند که برای منجر شدن به چاقی طراحی شده بود و نیمی دیگر از آن ها رژیم غذایی عادی داشتند. در هر یک از این گروه ها به نیمی از آنها غذاهای مخلوط شده با عصاره چای سبز داده شد.

سپس پژوهشگران بدن و وزن بافت چربی، مقاومت انسولین و عوامل دیگری را اندازه گیری کردند که شامل:

  • نفوذپذیری روده، یا میزان تراوایی روده
  • انتقال اندوتوکسین (Endotoxin)، یا جا به جایی یک بخش مشتق شده باکتری روده به جریان خون، که در آن التهاب و مقاومت به انسولین را تحریک می کند.
  • التهاب در بافت چربی و امعاء و احشاء
  • ترکیب میکروب های روده، که به کمک به عوامل مختلفی از سلامتی شناخته شده اند.

موش هایی که یک رژیم دارای چربی بالا همراه با چای سبز را تغذیه کردند، در حدود ۲۰ درصد وزن کمتری داشتند و مقاومت به انسولین کمتری نسبت به موش هایی داشتند که غذای مشابهی ولی بدون چای سبز داشتند.

این موش ها همچنین التهاب کمتری در درون بافت چربی و روده داشتند. علاوه بر این، به نظر می رسد که چای سبز در مقابل حرکت اندوتوکسین، بخش سمی میکروبی، خارج از روده ها و در جریان خون، محافظت می کند.

علاوه بر این، محققان شواهدی از روده قوی تر و تراوایی کمتر در روده در این موش های آزمایشگاهی پیدا کردند. تراوایی روده مشکلی در انسان ها است که به التهاب متداول سطح پایین کمک می کند و در تعدادی از مشکلات سلامتی نقش داشته است.

پژوهشگران همچنین دریافتند که چای سبز به نظر می رسد که به یک جامعه میکروبی سالم تر در روده موش هایی که رژیم دارای چربی بالایی داشتند، کمک می کند.رژیم غذایی همراه با چای سبز برای موش هایی که از رژیم های غذایی معمولی یا کم چربی تغذیه کردند نیز مزایایی داشت مثل کاهش وزن اضافه شده، کاهش سطوح اندوتوکسین و نشانه های تراوایی روده. اما در مقایسه با تاثیرات مشاهده شده در موش هایی با رژیم غذایی دارای چربی بالا نسبتا کم بود.


بیشتر بخوانید:آیا شکلات، چای، قهوه و زینک کمکی به سلامتی می کنند؟


Bruno گفت: مصرف چای سبز در این آزمایش معادل ۱۰ فنجان چای سبز در طول روز برای یک فرد خواهد بود.

او گفت: \” ممکن است به نظر مقدار زیادی چایی بیاید، اما در برخی نقاط جهان غیرمعمول نیست.\”

برونو در حال حاضر مشغول کار بر روی یک مطالعه انسانی است که اثرات چای سبز را بر روی تراوایی روده ی افراد مبتلا به سندرم متابولیک مورد بررسی قرار خواهد داد، شرایطی که باعث می شود افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی شوند.

او گفت که اکنون برای برون یابی یافته ها در مورد حیوانات به مردم خیلی زود است. او همچنین هشدار داد که اگر فواید موجود در نوشیدن چای سبز به درستی ثابت شود، جایگزین روشن نوشیدن نوشیدنی در طول یک روز نخواهد بود، به خاطر این که چگونه بدن قادر به سوخت و ساز کاتچین های موجود در چای شود.

Bruno گفت:

 

\” مصرف کمی از آن در طول یک روز همراه با غذا مانند موش هایی که در این مطالعه بودند ممکن است بهتر باشد.\”

او گفت که امیدوار است که تحقیقات آینده مشخص کند که آیا نوشیدن چای سبز می تواند یک استراتژی خوب برای کسانی باشد که به دنبال کاهش شانس ابتلا به چاقی هستند.

دو سوم بزرگسالان آمریکایی اضافه وزن دارند و یا چاق هستند و ما می دانیم که اگر فقط به مردم بگوییم که کم تر غذا بخورند و ورزش بیشتری داشته باشند نتیجه ای ندارد. برونو گفت: \” ایجاد رویکردهای مکمل بهداشتی که می تواند از چاقی و مشکلات مربوط به آن جلوگیری کند، حائز اهمیت است.\”