راهکار هایی برای کنترل یا توقف پریود های سنگین

یک پریود زمانی سنگین است که خون ریزی گسترده باشد و بیش از ۷ روز طول بکشد.برخی درمان های خانگی می توانند خون ریزی را کاهش دهند و دیگر علائم را کنترل کنند.ممکن است پزشکان برای برخی افراد درمان یا جراحی را پیشنهاد دهد.نام پزشکی برای جریان قاعدگی سنگین،منوراژی است.

فردی با بیماری منوراژی نیاز دارد تا در یک دوره،برای ساعت های زیادی و هر ساعت پد و تامپون خود را عوض کنند.بطور منظم در هر دوره،حدود ۱/۴ یا بیشتر،لخته ی خون قابل مشاهده است.پریود های سنگین می توانند زندگی فرد را مختل کنند و برای بدن عوارضی ایجاد کنند.ممکن است فرد احساس خستگی کند و دردی مداوم و گرفتگی را تجربه کند.در برخی افراد،پریود های سنگین منجر به از دست دادن میزان زیادی خون و باعث کم خونی می شود.

هر کسی که دچار منوراژی است باید برای تعیین علت اساسی آن به پزشک مراجعه کند.به علاوه ی مشورت با پزشک،برخی درمان های خانگی و ابزار حمایتی می توانند به کاهش علائم کمک کنند و پریود سنگین را قابل کنترل کند.

تغییرات شیوه ی زندگی

استفاده از کاپ های قاعدگی

کاپ های قاعدگی کاپ های سیلیکونی کوچکی هستند که درون واژن قرار می گیرند و خون قاعدگی را به درون مجرای واژن می کشند.زمانی که کاپ قاعدگی را استفاده می کنید،باعث کاهش جریان خون نمی شود.کاپ های قاعدگی معمولا خون بیشتری نسبت به تامپون ها و پد ها می گیرند.بنابراین فرد نیاز کمتری به تخلیه ی کاپ خود نسبت به تعویض پد یا تامپون دارد.

امتحان پد های گرمایشی

پدهای گرمایشی می توانند به کاهش علائم متداول قاعدگی مثل درد و گرفتگی،کمک کند.این به این علت است که گرمای پدهای گرمایشی می تواند عضلات درگیر را آرام کند.

پوشیدن شرت های پریود قبل خواب

لباس زیر های جاذب که شرت های پریود نامیده می شوند،خون را مثل پد به خوبی جذب می کنند.خوابیدن با این شرت ها می تواند نسبت به خوابیدن با پد راحت تر باشد و فرد در طول شب کمتر بیدار می شود.

  ورزش کردن

ورزش کردن به افرادی که با منوراژی درگیر هستند،کمک می کند.برای مثال فعالیت هایی مثل یوگا می تواند به کاهش استرس های مرتبط کمک کند.

به مقدار زیادی استراحت کردن  

بدن برای بازسازی خون از دست رفته در طی دوره ی قاعدگی سنگین،به انرژی احتیاج دارد.وقت گذاشتن برای استراحت،هر زمانی که ممکن باشد،مهم است و می تواند به جلوگیری از خستگی کمک کند.

 

رژیم غذایی و مکمل ها

مطابق با انجمن کیفیت و کارایی در مراقبت های بهداشتی،هیچ تحقیقی نشان نداد که تغییرات رژیمی به تنهایی می توانند جریان های خونریزی سنگین یا علائم مرتبط با آن را کاهش دهد.

با این حال،هیدراته ماندن و مطمئن شدن از این بابت که آن مواد مغذی به اندازه ی کافی در رژیم غذایی وجود دارد،ممکن است به کنترل علائم پریود سنگین کمک کند.مخصوص هنگامی که فرد همچنین در حال دریافت درمان های دیگر است.

آهن

فردی با پریود سنگین در حال از دست دادن مقدار زیادی خون است و به همراه آن،مقدار زیادی آهن.بدن از آهن استفاده می کند تا سلول های خونی جدیدی بسازد.مصرف مکمل های آهن می تواند کمک کند مطمئن شوید که سلول های قرمز خونی، به اندازه ی کافی در بدنتان وجود دارد.این کار،می تواند به پیشگیری از کم خونی کمک کند،شرایطی که شامل کمبود سلول های قرمز خونی است.همچنین اگر غذاهایی با منبع بالای آهن مثل گوشت ها،حبوبات و سبزیجات برگ تیره مصرف کنید،می تواند کمک کننده باشد.

ویتامین c

بدن نمی تواند به راحتی آهن را جذب کند اما ویتامین c می تواند به این کار کمک کند.مصرف مکمل های ویتامین c یا خوردن غذاهایی که سرشار از ویتامین c هستند(مثل میوه های خانواده ی مرکبات) همراه با مکمل آهن می تواند به جلوگیری از کمبود آهن کمک کند.