sleep

آیا موسیقی می‌تواند به خواب شما کمک کند؟

شرکت کنندگان یک پژوهش، گزارش دادند که موسیقی به آن‌ها کمک می‌کند تا راحت‌تر به خواب روند و محرک‌های داخلی و خارجی را که عادات خواب را مختل می‌کنند، حذف کند. اختلالات خواب، تغییرات در الگوهای خواب می‌باشد که مشکلات مربوط به سلامت را افزایش می‌دهد و می‌تواند کیفیت زندگی روزمره را تحت‌تأثیر قرار دهد. علائم اختلال خواب عبارتند از:

  • سخت به خواب رفتن
  • خستگی در طول روز
  • حرکت بیش از حد در طول خواب

یکی از رایج‌ترین اختلالات خواب، بی‌خوابی (Insomnia) می‌باشد؛ سایر اختلالت که کمتر شایع هستند، عبارتند از:

  • وقفه تنفسی در خواب یا آپنه خواب (الگوهای تنفسی نامنظم در طول خواب)
  • سندرم پای بی‌قرار یا RLS
  • حمله خواب یا نارکولپسی (به خواب رفتن در هر زمان، اغلب بدون هشدار)

برخی افراد ممکن است در طول دوره‌هایی با استرس شدید، احساس بی‌خوابی کنند؛ اما ممکن است بدون علت خاصی، ظاهر شوند و اگر بدون درمان به حال خود رها شوند، می‌تواند مزمن و شدید شود.


بیشتر بخوانید: بهبود حافظه در خواب


حقایقی درباره بی‌خوابی

بر اساس یک نظر سنجی از سوی (National Sleep Foundation (NSF، بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان، اختلالات خواب را تجربه کرده‌اند. علائم ذکر شده توسط شرکت‌کنندگان شامل سخت به خواب رفتن، بیدار شدن مکرر در طول خواب، عدم توانایی در بازگشت به خواب و زود از خواب بیدار شدن، می‌باشد. ۳۳% از آن‌ها اظهار داشتند که حداقل یک مورد از این علائم را هر شب یا تقریباً هر شب، در سال گذشته تجربه کرده‌اند. در سال ۲۰۱۷، American Academy of Sleep Medicine مقاله‌ای درباره تأثیر بی‌خوابی مزمن منتشر کردند. پژوهش‌ها حاکی از آن بود که بی‌خوابی، بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار در هزینه سالانه ایالات متحده در ارتباط است.


بیشتر بخوانید: مشكلاتتان را با خوابيدن حل كنيد!


آیا موسیقی می‌تواند عادت‌های خواب ما را بهبود بخشد؟

بسیاری از افراد برای درمان بی‌خوابی، از دارو استفاده می‌کنند؛ اما بعضی از داروها ممکن است عوارض جانبی داشته باشند، در حالی که متد و روش‌های ساده‌ایی مانند موسیقی و مدیتیشن، بعید است که آسیب جدی به همراه داشته باشند. بر اساس مطالعه اخیر، بسیاری از مردم با گوش دادن به موسیقی، توانسته‌اند با اختلالات خواب خود مبارزه کنند. Tabitha Trahan و همکارانش، از دانشگاه Sheffield واقع در انگلستان، کمک گرفتن از موسیقی برای خوابیدن را به یاری یک نظرسنجی آنلاین، بررسی کردند؛ تمرکز این مطالعه تنها بر روی افراد مبتلا به بی‌خوابی نبود، بلکه این پژوهش شامل عموم مردم میشد. تا به امروز اطلاعات بسیار کمی از گستردگی استفاده از موسیقی برای کمک به خواب، دلایل استفاده از آن و نوع موسیقی که برای آن‌ها راه‌گشا بوده است، در اختیار داشته‌ایم. یافته‌ها در ژورنال PLOS ONE قابل دسترسی می‌باشد.


بیشتر بخوانید: پیدا کردن نقطه شیرین خواب شبانه: نه خیلی طولانی و نه خیلی کوتاه است


بالای ۶۰% از ۶۵۱ شرکت‌کننده، گزارش دادند که آن‌ها به موسیقی گوش می‌دهند تا به خواب بروند. آن‌ها ۱۴ ژانر موسیقی که شامل ۵۴۵ هنرمند بود، معرفی کردند. افرادی که اختلالات خواب را تجربه نکرده بودند نیز، اظهار داشتند که از موسیقی برای بهبود کیفیت خوابشان بهره می‌بردند. نتایج همچنین حاکی از آن بود که جوانان از موسیقی برای کمک به خوابشان، بیشتر استفاده می‌کنند. شرکت‌کنندگان بر این باورند که موسیقی سبب تحریک خواب و کمک به حذف محرک‌های داخلی و خارجی می‌شود؛ هر چند این نظرسنجی، شواهد اولیه را در مورد استفاده از موسیقی به عنوان یک یاری‌رسان خواب نشان می‌دهد، اما هیچ نتیجه‌ای در مورد اثرات فیزیولوژیکی و روانی موسیقی ایجاد نمی‌کند؛ زیرا تنها به گزارش‌های افراد متکی است. نویسندگان افزودند:

بزرگترین نظرسنجی در مورد استفاده روزمره از موسیقی برای خواب، نشان دهنده مسیرهای متعددی است که فراتر از تنها ریلکسیشن می‌باشد؛ این‌ها شامل عادت، اشتیاق به موسیقی و حواس‌پرتی ذهن می‌باشد. این پژوهش سبب درک انگیزه‌های پیچیده‌ای می‌شود که باعث می‌شود مردم از موسیقی برای کمک به خواب خود استفاده کنند و اینکه چرا بسیاری، آن‌را مؤثر می‌دانند.

آیا موسیقی می‌تواند به خواب شما کمک کند؟
نمره شما به این پست