people drinking alcohol

میانه‌روی در نوشیدن الکل با کاهش خطر بستری شدن مرتبط است!

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که میانه‌روی در نوشیدن الکل ممکن است خطر بستری شدن به هر دلیلی، از جمله شرایط قلبی-عروقی را کاهش دهد. تأثیر مصرف الکل بر سلامت ما، موضوعی بسیار بحث برانگیز است. برخی مطالعات حاکی از آن بوده‌اند که نوشیدن متوسط الکل، می‌تواند خطر سکته مغزی و افسردگی را کاهش دهد و سلامت کلی قلب و عروق فرد را بهبود ببخشد؛ اما با این حال، سایر مطالعات هشدار داده‌اند که خطرات مصرف الکل بیشتر از منافع آن می‌باشد. به عنوان مثال یک بررسی جامع از پژوهش‌های موجود، به این نتیجه رسیده است که هیچ مقداری به عنوان سطح ایمن در نوشیدن الکل وجود ندارد. مطالعه جدید در حال حاضر کمک می‌کند تا یک تصویر پویاتر از اثرات الکل بر سلامت ما را نشان دهد. یک تیم بین‌المللی از محققان به رهبری Simona Costanzo از دپارتمان اپیدمیولوژی و پیشگیری از مؤسسه IRCCS واقع در شهر پوتزیلی کشور ایتالیا، رابطه بین مصرف الکل و خطر بستری شدن در بیمارستان را بررسی کردند. Costanzo و همکارانش عادات نوشیدن الکل و سوابق ۲۱۰۰۰ شرکت‌کننده را به مدت ۶ سال بررسی کردند؛ محققان یافته‌های خود را در ژورنال Addiction منتشر کردند.


بیشتر بخوانید: نوشیدن هر اندازه الکل زیان‌آور است!


دریافت الکل و خطر بستری شدن 

محققان ارتباط بین بستری شدن «با علل گوناگون» و بستری شدن «با علت خاص» را در میان ۲۰۶۸۲ نفر بررسی کردند. این افراد در یک پژوهش به نام Moli‐sani ثبت نام کردند و در ابتدای مطالعه هیچ کدام بیماری قلبی-عروقی یا سرطان نداشتند. محققان شرکت‌کنندگان را به چند گروه تقسیم کردند؛ “افرادی که الکل مصرف نمی‌کنند، مصرف کنندگان سابق، مصرف کنندگان گاه به گاه و افرادی که در حال حاضر می‌نوشند”. این افراد را از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ مورد بررسی قرار داده‌اند. این مطالعه ۲۴۵۰۰ نفر ساکن منطقه مولیس در ایتالیا را در بر می‌گیرد و هدف آن کشف علل محیطی و ژنتیکی بیماری‌های قلبی-عروقی، سرطان و سایر بیماری‌های مزمن است. اولین نویسنده این مطالعه در مورد یافته‌ها می‌گوید:

ما مشاهده کردیم که مصرف سنگین الکل با احتمال بالای بستری شدن همراه است، به ویژه برای بیماری مرتبط با سرطان و الکل. این تأثیرات مضر نوشیدن افراطی الکل را بر سلامت ما تأیید می‌کند.

Simona Costanzo گفت:

از سوی دیگر  کسانی که در حد اعتدال می‌نوشند در مقایسه با افرادی که به کل مصرف نمی‌کنند یا در گذشته مصرف می‌کردند، خطر بستری شدن به دلایل مختلف و بیماری‌های قلبی-عروقی در آن‌ها کمتر است.

مؤسسات ملی بهداشت (NIH)، نوشیدن متوسط الکل را برای زنان، تا یک نوشیدنی در روز و برای مردان، تا ۲ نوشیدنی در روز تعریف می‌کند. نویسنده دیگر، Licia Iacoviello رئیس آزمایشگاه اپیدمیولوژی مولکولی و تغذیه در مؤسسه IRCCS Neuromed اظهار داشت:

اطلاعات در مورد بستری شدن در رابطه با تأثیر الکل در سلامت عمومی بسیار مهم است. مطالعه ما نشان می‌دهد که چقدر مصرف افراطی الکل می‌تواند در مراکز بهداشت و سلامت مورد توجه قرار گیرد و همچنین نیازهای فوری برای مدیریت این مشکل را تأیید می‌کند، اما مشاهدات قبلی را نیز تأیید و گسترش می‌دهد که بر این اساس، مصرف متوسط الکل، بدون در نظر گرفتن نوع بیماری، با کاهش خطر مرگ و میر همراه است.

با این حال، محققان هشدار می‌دهند که آن‌ها مردم را به نوشیدن الکل تشویق نمی‌کنند. Ken Mukamal دانشیار در Harvard Medical School واقع در بوستون می‌گوید:

ما نمی‌گوییم افرادی که الکل نمی‌نوشند شروع به نوشیدن آن کنند، اما با این حال این پژوهش بسیار جامع مجدداً تأکید می‌کند و به وضوح نشان می‌دهد که ما باید اثرات سلامتی آن را بر اساس دوز و هم بیماری بررسی کنیم.

میانه‌روی در نوشیدن الکل با کاهش خطر بستری شدن مرتبط است!
۵ (۱۰۰%) ۱ vote