چگونه رژیم غذایی ناثابت بر سلامت قلب موثر است

پیروی کردن از یک رژیم غذایی محض می تواند چالش برانگیز باشد.بنابراین رژیم غذایی می تواند به شدت نوسان داشته باشد.مطالعه ای جدید به بررسی تاثیرات بر سلامت قلب و عروقی، ناشی از تغیرات در رژیم غذایی پرداخته است.

بسیاری از مردم تصمیم دارند با ورود به سال ۲۰۱۹ رژیم غذایی جدیدی را امتحان کنند.برای بسیاری از ما،پیروی کردن از رژیم غذایی که سرشار از مغز ها،بدون برگر،ماهی زیاد و سبک مدیترانه ای باشد تنها چند روز دوام دارد.پس از گذشت چند روز، به قلمرو ی کیک های پنیری و ورقه های پنیر باز می گردیم.

می دانیم تغذیه درست در طولانی مدت،خطر مشکلات قلبی و عروقی را کاهش می دهد؛اما خیلی کمتر می دانیم که چگونه نوسان رژیم غذایی بر سلامت قلب ما اثر می گذارد.
محققان علاقه مند هستند تا بفهمند چگونه رژیم غذایی ناثابت ممکن است نشانه های بیماری های قلبی و عروقی را ظاهر کنند؛چون بسیاری از مردم یک رژیم غذایی را انتخاب می کنند و به تدریج از آن منحرف می شوند.

تیمی به رهبری Prof wayne Campbell از دانشگاه پوردا در غرب لافایت،شروع به تحقیق و بررسی کرد.این دانشمندان اخیرا یافته های خود را در مجله ی مواد مغذی منتشر کردند.

 

تغییر دادن دوره ای الگوی تغذیه

دانشمندان به منظور بررسی،به بازرسی داده هایی از دو مطالعه ی گذشته پرداختند که توسط گروه مشابه محققان در دانشگاه پوردا انجام شده بود.

شرکت کننده های این مطالعات، یکی از دو الگوی تغذیه ی زیر را دنبال کردند:
۱.الگوی تغذیه ی مدیترانه ای ۲.تغذیه ی نزدیک به کاهش فشار خون(DASH)
نویسنده ی رهبر مطالعه،Lauren O`connor درباره ی این دو الگوی تغذیه توضیح می دهد‌.
وی می گوید”الگوی تغذیه ای DASH ما بر کنترل سدیم مصرفی متمرکز است در حالی که سبک مدیترانه ای ما بر افزایش چربی های سالم متمرکز است.هر دوی این الگو های تغذیه،سرشار از میوه ها،سبزیجات و تمام دانه ها هستند.”

شرکت کنندگان الگو های تغذیه ی خود را برای ۵ یا ۶ هفته دنبال کردند.بعد از این دوره،دانشمندان خطر قلبی و عروقی را با اندازه گیری طیف پارامتر ها ارزیابی کردند.
این پارامتر ها شامل فشار خون و سطح چربی ها،گلوکز و انسولین در خون هستند.
شرکت کنندگان پس از پیروی ۵ الی ۶ هفته ای رژیم ها،برای ۴ هفته ی دیگر به الگوی غذایی استاندارد باز گشتند.پس از یک ارزیابی قلبی و عروقی دیگر،دوباره برنامه رژیم DASH و مدیترانه ای خود را برای ۵ الی ۶ هفته ی مضاعف دیگر از سر گیری کردند.در آخر،یک پشتیبان گیری دیگر در آخر این دوره انجام دادند.

 

ترن هوایی،یک متابولیک قلبی

همانطور که انتظار می رفت،تحلیل و بررسی ها نشان دادند که نشانه های قلبی و عروقی بهبود یافتند.این بهبود یابی هنگامی که فرد به رژیم غذایی پیوست اتفاق افتاد.سپس،باری دیگر آن ها به رژیم تغذیه ای کم سلامت خود بازگشتند و در نتیجه دوباره از مطلوبیت نشانه های زیستی کاسته شد.سپس یک بار دیگر رژیم سلامت مجددا شروع شد و نشانه های متابولیکی یک بار دیگر بهبود یافت.

پیام کلیدی این است که تنها هفته های کمی از تغذیه ی سلامت،بهبودی نشانه های سلامت قلبی و عروقی را قابل ارزیابی می کند.اما همزمان، خیلی طول نمی کشد پیش از آن که افراد به حالت ناسلامت خود بازگردند و رژیم سالم خود را بشکنند.

Prof.Campbelمی گوید”این یافته ها باید مردم را ترغیب کنند،اگر در تلاش اول خود شکست خوردند دوباره تلاش کنند و الگوی تغذیه ای سالم را از سرگیری کنند”
“به نظر می رسد بدن شما،نمی خواهد برای اثرات ترویجی سلامت این الگوی رژیم پایدار بماند‌.تنها به این دلیل که فرد یک بار امتحان کرده و در دفعه ی اول موفق نبوده است.”

تحقیقات گسترده تری نیاز است تا کشف شود که آیا رژیم غذایی ناثابت برا سلامت طولانی مدت اثر دارد یا نه.
برخی از مطالعات نشان می دهند که از دست دادن و به دست آوردن دوباره ی وزن در یک دوره،می تواند موجب فشار بر سیستم قلبی عروقی شود.

بطور کلی،نتایج تلخ و شیرین هستند؛نتایج نشان می دهند که تنها هفته های کمی از تغیر رژیم می تواند بهبودی های قابل اندازه گیری در نشانه های سلامت تولید کنند.از جهت دیگر،پس از تنها چند هفته پیروی[از رژیم جدید]با رها سازی رژیم جدید،آن منفعت ها از بین می روند.بهرحال،اگر یک فرد برنامه ی تغذیه ی سالم خود را دوباره آغاز کند،منافع آن می تواند در مدت زمان کوتاهی باز پس گیری شوند.

همچنین پیام Campbell یک پافشاری های سرسخت است:” بهترین گزینه این است که الگوی سالم را ادامه دهی و اگر شکست خوردی،دوباره تلاش کن.”

چگونه رژیم غذایی ناثابت بر سلامت قلب موثر است
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]