Watching Tv

ارتباط حافظه با تماشای تلویزیون در افراد مسن

مردم اغلب از زمانی که کودکان صرف تلویزیون می کنند، نگران هستند. یک مطالعه جدید، عادتی را در مرحله انتهایی زندگی بررسی می کند. پژوهشگران در ۲۸ فوریه در Scientific Reports عنوان کردند که؛ افراد مسنی که به مدت بیشتری تلویزیون می بینند، بدترین این افراد لیستی از کلمات را به یاد آوردند. اما این مطالعه فقط یک همبستگی بین حافظه و دیدن تلویزیون را توصیف می کند؛ نمی توان گفت که دیدن طولانی مدت تلویزیون باعث کاهش حافظه می شود یا خیر.

پژوهشگران داده ها را به تعداد ۳۵۹۰ نفر از English Longitudinal Study of Aging جمع آوری کرده و مطالعه ای طولانی مدت بر روی افراد انگلیسی در سن ۵۰ سالگی و بیشتر انجام دادند. در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹، شرکت کنندگان اعلام کردند که به طور میانگین چند ساعت در روز را صرف تماشای تلویزیون می کنند. علاوه بر این نظرسنجی، شرکت کنندگان به ۱۰ کلمه مشترک ضبط شده (یک کلمه در هر دو ثانیه) گوش دادند.

افراد بلافاصله پس از شنیدن کلمات و پس از یک تاخیر کوتاه سعی کردند تا کلمات بسیاری را به خاطر بسپارند. شش سال بعد، افراد همان آزمایش را انجام دادند. افرادی که روزانه بیش از ۳.۵ ساعت تلویزیون در سال ۲۰۰۸ یا ۲۰۰۹ تماشا کردند، شش سال بعد از آن سال نمره های بدتری از حافظه زبانی گرفتند.


بیشتر بخوانید: التهاب مزمن در میانسالی و مشکلات حافظه و تفکر در آینده !


مدت زمان دیدن تلویزیون نیز مهم است؛ افرادی که بیشتر از ۳.۵ ساعت تلویزیون می دیدند، نمرات حافظه زبانی آن ها به میزان زیادی کاهش یافت. معلوم نیست که آیا مدت زمان دیدن تلویزیون باعث مشکلات حافظه زبانی می شود یا خیر. عکس این موضوع نیز می تواند درست باشد که: افرادی که حافظه ضعیفی دارند، احتمال دارد بیشتر تلویزیون تماشا کنند.

پژوهشگران معتقداند که تلویزیون ممکن است نوع خاصی از استرس ذهنی را ایجاد کند که ممکن است به مشکل حافظه منجر شود.