تاثیر خواب بر سیستم ایمنی بدن

چگونه خوابیدن می تواند پاسخ ایمنی بدن شما را بهبود بخشد ؟

محققان توانسته اند که اهمیت خواب باکیفیت را ثابت کنند. تحقیقات آنها نشان می دهد استراحت شبانه می تواند به بسیاری از جنبه های سلامت جسمی و روانی کمک کند. یک مطالعه جدید توضیح داده است که چگونه خواب به عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

در صورتی که بخواهیم سالم بمانیم و در طول روز عملکرد خوبی داشته باشیم، باید هر شب به اندازه کافی خواب باکیفیت داشته باشیم.

هنگامی که صحبت از اثرات خواب بر روی مغز می شود مطالعات اثبات می کنند کم خوابی با فکر کردن بیش از اندازه در ارتباط است. به علاوه یک تحقیق اخیر نشان می دهد که کم خوابی، حساسیت نسبت به درد و احتمال ایجاد مشکلات قلبی عروقی را افزایش می دهد.

در حال حاضر، یک گروه از دانشگاه تیبینگن(University of Tübingen) در آلمان طی مطالعه ی اخیر خود متوجه شده اند که مکانیسم خواب با عملکرد سیستم ایمنی در ارتباط است.

محققانی که این مطالعه را انجام دادند، دریافتند که یک خواب خوب شبانه می تواند اثربخشی سلولهای ایمنی خاصی به نام سلولهای T را افزایش دهد.

در مقاله ای – که در حال حاض در مجله پزشکی تجربی (Journal of Experimental Medicine) موجود است – دانشمندان توضیح می دهند چه دروغ هایی در هسته رابطه بین خواب و دفاع بدن درمقابل عفونت وجود دارد.

مکانیسمی که سلولهای T را مختل می کند

هنگامی که یک سلول یا ماده ی خارجی بالقوه مضر وارد سیستم می شود، سلول های T به پاسخ ایمنی بدن کمک می کنند.
این سلول های ایمنی، پاتوژن ها را شناسایی می کنند و سپس گیرنده ها را فعال می کنند. گیرنده ها نوعی پروتئین هستند که سلول های T را قادر می سازد تا به سلول هدفشان متصل شوند و با آنها مقابله کنند.

محققان خاطرنشان می کنند که اطلاعات کمی در رابطه با این موضوع در دسترس است که چگونه سلول های T گیرنده های خود را فعال می کنند و عواملی که ممکن است مانع اتصال این سلول ها به بافت هدف شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این مکانیسم ها، تیم بر روی آگونیست های گیرنده ی جفت شونده با پروتئین آلفا جی(Gs alpha-coupled receptor agonists) تمرکز کرد. این ها مولکول های سیگنال دهنده ای هستند که بسیاری از آنها توانایی جلوگیری از عمل سیستم ایمنی بدن را دارند.

به وسیله ی تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی، آن ها متوجه شدند که برخی از آگونیست های گیرنده جی که سلول های T را از فعال کردن گیرنده های خود باز می داشتند، در اصل مانع اتصال آنها به اهداف خود می شدند.

آگونیست های گیرنده ای که آن ها یافتند شامل دو هورمون ( به نام های آدرنالین و نورآدرنالین)، دو مولکول های ضد التهابی (پروستاگلاندین E2 و D2 ) و آدنوزین (که یک ماده شیمیایی است که نقش کلیدی در سیگنال های سلولی و انتقال انرژی ایفا می کند) بودند.

دستیار نویسنده ی مطالعه، استوین دیمیترو(Stoyan Dimitrov) می گوید:

میزان این مولکول ها برای مهار فعال سازی گیرنده ها، می تواند در بسیاری از شرایط پاتولوژیک نظیر رشد تومور، عفونت مالاریا، هیپوکسی و استرس مشاهده شود.

وی ادامه می دهد:

این راه ممکن است به سرکوب ایمنی مرتبط با این آسیب ها کمک کند.

خوابیدن می تواند پاسخ های T سلول را افزایش دهد

از آنجایی که سطوح آدرنالین و پروستاگلاندین در طول خواب کاهش می یابند، دانشمندان تصمیم گدفتند که یک قدم جلوتر بروند و این پدیده را با جزئیات بیشتر در شرکت کنندگان مطالعه کنند.

آنها سلولهای T را از برخی از داوطلبان که خوابیدند و برخی از آنها که بیدار ماندند، استخراج کردند. بعد از تجزیه و تحلیل این نمونه ها، دیمیترو و گروه دیدند که سطح سلول های T افراد خوابیده در مقایسه با سلول های مشابه از افراد در حالت بیداری سطح بالاتری از فعال شدن گیرنده دارند.
بنابراین، نویسندگان یادآوری می کنند، این نشان می دهد که خواب تأثیر مثبتی بر عملکرد صحیح سلول های T به عنوان بخشی از پاسخ ایمنی بدن دارد و خوشبختانه این واقعیت به این رخ می دهد که آگونیست های گیرنده ی جفت شونده با پروتئین جی در این زمان فعالیت کمتری دارند.

یافته های ما نشان می دهد که خواب، به طور بالقوه می تواند کارآیی پاسخ های سلولی T که در ارتباط با شیوع بیماری های ناشی از اختلال خواب مانند افسردگی، استرس مزمن، پیری و تغییر شغل است را افزایش دهد.

در آینده، نویسندگان امیدوارند که نتایج آنها منجر به توسعه درمان های جدیدی شود که باعث تقویت عملکرد سلول های T می شوند. این نتایج می توانند کاربرد های زیادی داشته باشند که از جمله ی آنها می توان به ایمونوتراپی سرطان اشاره کرد.