نوشیدنی های قندی خطر مرگ زودرس را افزایش می دهند.

محققان بر این باورند که مصرف نوشیدنی های قندی به طور مرتب، ممکن است به کاهش طول عمر کمک کند.

نویسنده‌ی این مطالعه، Jean welsh ،استاد دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه Emory می گوید:

افراد مسن که نوشیدنی های قندی زیادی می‌نوشند، شامل آب میوه، سودا یا سایر نوشیدنی های شیرین، ممکن است در معرض خطر مرگ زودرس قرار بگیرند.

برای این مطالعه، Welsh و همکارانش، اطلاعات مربوط به ۱۳۴۴۰ مرد و زن با میانگین سنی ۶۴ سال که بخشی از یک مطالعه‌ی سکته‌ی مغزی از سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ بودند، جمع آوری کردند. در میان این شرکت کنندگان ۷۱ درصد چاق و یا دارای اضافه وزن بودند.

از شرکت کنندگان سوال شد که کدام نوشیدنی های حاوی قند را مصرف می‌کنند. بعد از به طور میانگین ۶ سال، ۱۱۶۸ نفر از آن ها فوت شدند. محققان دریافتند کسانی که نوشیدنی های شیرین را بسیار مصرف می‌کردند بیشترین احتمال مرگ را نسبت به افرادی که به طور حداقل از این نوشیدنی ها مصرف می‌کردند، داشتند.

این گزارش در ۱۷ ماه May در JAMA network open منتشر شده است.

یک دانشمند تحقیقاتی دربخش تغذیه در دانشگاه هاروارد به نام Marta Guasch Ferre می‌گوید:

در ایالات متحده حدود نیمی از جمعیت در هر روز حداقل یک نوشیدنی حاوی شکر مصرف می‌کنند. اکثر مردم آگاه هستند که سودا و سایر نوشیدنی های شیرین با افزایش وزن و اثرات نامطلوب سلامتی همراه هستند. اما آب میوه هنوز هم توسط بسیاری از افراد به عنوان یک ماده‌ی غذایی سالم شناخته شده است.

او بر این باور است که شواهد نشان می‌دهد که نوشیدنی های شیرین با افزایش خطر ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی و چاقی همراه است. این شواهد برای آب میوه کمتر صدق می‌کند.‌هم چنین اظهار دارد که آب میوه حاوی مواد مغذی زیادی است که برای سلامتی مفید است، اما بیشتر آن ها مقدار نسبتا زیادی قند دارند.

استاد Guasch Ferre می‌گوید:

اگرچه آب میوه ها به اندازه‌ی نوشیدنی های حاوی شکر مضر نیست اما مصرف آن باید برای افرادی که سعی در کنترل وزن خود دارند، تعدیل شود.

نوشیدنی های میوه‌ای معمولا به عنوان گزینه های سالم تری شناخته شده‌اند. با این حال مواد تشکیل دهنده‌ی آن می‌تواند به طور قابل ملاحظه ای متفاوت باشد و‌تحقیقات کمی در مورد اثرات سلامتی آن ها وجود دارد. علاوه بر این شیرینی ها معمولا کالری بسیار بالایی دارند و به عنوان نوشیدنی های روزانه توصیه نمی‌شوند. آب سبزیجات یک جایگزین کم کالری می‌باشد.

Guaesch می گوید:

شواهد امروزه نشان می‌دهد که آب باید به عنوان نوشیدنی روزانه ترجیح داده شود و در عوض نوشیدنی های دیگر مثل قهوه و چای بدون شکر جایگزین نوشیدنی های دیگر شود.