Alcohol

آیا نوشیدن الکل در سنین بالا بر طولانی شدن عمر اثر دارد؟

تحقیقات گسترده نشان می دهد که نوشیدن الکل در سنین بالاتر ممکن است خطر مرگ و میر را کاهش می دهد. با این حال، دانشمندان در مورد پیشگیری های بالقوه در تحقیقات خود محتاط هستند و می گویند تحقیقات بیشتری لازم است. بحث در مورد مزایای سلامت بالقوه الکل در حال انجام است. برخی مطالعات نشان داده اند مصرف متوسط الکل طول ​​عمر را افزایش می دهد و قلب را محافظت می کند در حالیکه دیگران این مزایا را نفی می کنند و ادعا می کنند که مطالعات قبلی ناقص است و مصرف الکل الزامی ندارد.

به عنوان مثال، برخی مطالعات نشان داده اند که نوشیدن الکل به مقدار کم تا متوسط، از زنان در برابر سکته مغزی محافظت می کند و مطالعات دیگر این مزیت را به رزوراترول، ترکیب فعال در شراب قرمز، نسبت می دهند. با توجه به برخی تحقیقات، نوشیدن الکل به مقدار متوسط ​​(که بعضی اوقات به عنوان ۲ تا ۷ واحد شراب در هفته تعریف می شود) همچنین ممکن است افسردگی را در حالت خفیف حفظ کند، اگرچه همین مطالعه نشان داده است که نوشیدن سنگین باعث افزایش خطر افسردگی می شود. هنگامی که نوبت به مزایای قلب و عروق الکل می رسد، نتایج به طور مخلوط می شوند.

برخی معتقدند مصرف مقدار متوسط ​​شراب و آبجو، اما نه مشروبات الکلی، فرد را از بیماریهای قلبی عروقی محافظت می کند، در حالی که سایر نتایج به منافع محافظتی نوشیدن ودکا و همچنین شراب اشاره دارد. با این حال، بسیاری از شرکت کنندگان در این مطالعات که سبک زندگی سالمی داشتند و به رژیم سالم بهداشتی مدیترانه پیوستند، بنابراین تعیین کردن نقش مهم الکل در این افراد، نتایج مهمی به همراه دارد. علاوه بر این، عادت های نوشیدن مردم با گذشت زمان تغییر می کند، بنابراین بررسی اثرات الکل به سختی دنبال می شود.

برخی از پژوهشگران هشدار داده اند که داده های موجود برای توصیه به نوشیدن الکل به کسی کافی نیست. اما در حال حاضر، نتایج یک مطالعه جدید در مقیاس بزرگ در این بخش وجود دارد. مطالعه بهداشت و بازنشستگی (HRS)، یکی از بزرگترین و دقیق مطالعات در مورد مصرف الکل و خطر مرگ در ایالات متحده می باشد، و یک گزارش جدید یافته های یک دوره پیگیری ۱۶ ساله را ارائه کرده است. نتایج در مجله اعتیاد به نوشیدن الکل: Clinical and Experimental Research منتشر می شود. دکتر Katherine Keyes، استادیار اپیدمیولوژی در دانشگاه کلمبیا، نیویورک، اولین نویسندۀ این مطالعه می باشد.


بیشتر بخوانید: افراط و تفریط در نوشیدن الکل، خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد!


مطالعه الگوهای نوشیدن در طول زمان

در گزارش جدید، اطلاعات مربوط به تقریباََ ۸۰۰۰ نفر سالخورده، یعنی افرادی که بین سال های ۱۹۳۱ و ۱۹۴۱ متولد شده بودند، به کار گرفته شدند و در سال ۱۹۹۲ مطالعه بر روی آن ها شکل گرفت. از آن سال به بعد پژوهشگران اطلاعاتی در مورد عادت های نوشیدن شرکت کنندگان جمع آوری کرده و از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۴ هر سال به تعداد دو بار در سال، هر سال مصاحبه می کنند.

پژوهشگران شرکت کنندگان را به یکی از پنج دسته زیر تقسیم بندی کردند:

  • افرادی که از مخالفان استفاده از مشروبات الکلی در کل زندگی هستند،
  • افرادی که از مخالفان استفاده از مشروبات الکلی در زمان فعلی هستند،
  • افرادی که به نوشیدنی های الکلی اعتیاد شدید دارند،
  • افرادی که به مقدار متوسط الکل مصرف کرده ​​و
  • افرادی که در فقط در مراسمی یا مناسبتی الکل می نوشند.

افرادی که از مخالفان استفاده از الکل در طول زندگی بودند کمتر از ۱۲ واحد نوشیدنی الکلی، در صورت وجود مصرف کرده اند. (در کل زندگی شان). افرادی که مخالف استفاده الکل در زمان فعلی بودند در طول مطالعه از الکل استفاده نکرده و در زمان گذشته از الکل استفاده کردند. مردانی که به مصرف الکل اعتیاد شدید داشتند به طور مرتب بیش از ۳ واحد نوشیدنی الکلی در روز و زنان، بیش از ۲ واحد نوشیدنی در روز مصرف می کردند. پژوهشگران همچنین به افرادی که مشغول نوشیدن الکل هستند و این تمایلات این افراد به صورت اعتیاد شدید می باشد، توصیه می کنند که زنان در روز ۴ واحد یا بیشتر و مردان در روز ۵ واحد یا بیشتر مصرف کنند. این پیشنهاد برای کسانی است که اعتیاد شدیدی به نوشیدن مشروبات الکلی دارند.


بیشتر بخوانید: میانه‌روی در نوشیدن الکل با کاهش خطر بستری شدن مرتبط است!


اگر افرادی به طور متوسط الکل ​​مصرف می کردند این مقدار به ۱ تا ۲ واحد در روز تقلیل می یابد. اگر این افراد زن باشند، ۱ تا ۳ واحد الکل و اگر مرد باشند، ۱ واحد یا بیشتر الکل در هفته می نوشیدند. این دسته از افراد از مقدار مشخص شده خود فراتر نرفتند. در نهایت، مصرف کنندگانی که به طور مناستی و گاه به گاه الکل مصرف می کردند کمتر از یک روز در هفته الکل می نوشیدند. در این مطالعه برای مردان تا ۳ واحد نوشیدنی در روز و تا ۲ واحد نوشیدنی در روز برای زنان در نظر گرفتند.

مزایای متوسط نوشیدن و به مناسبتی نوشیدن؟!

تجزیه و تحلیل حاصل از این آزمایش نشان داد که مصرف کننده های متوسط ​​و گاه به گاه نوشیدنی های الکلی میزان مرگ و میر کمتری نسبت به افرادی که مخالف مصرف الکل بودند، داشتند. افرادی که مخالف مصرف الکل در حال حاضر بودند دارای بالاترین میزان مرگ و میر بودند.

با این حال، پژوهشگران بیان می کنند که این امر می تواند منجر به عواقب معکوسی شود. به این معنی که افراد ممکن است نوشیدن را زمانی که سلامتی آن ها تضعیف شده، متوقف کنند. همچنین، مهمتر از همه، زنان مصرف کننده ای که به مقدار متوسط ​​و گاه به گاه مشروبات الکلی مصرف می کردند، احتمال مرگ کمتری نسبت به افرادی که مخالف نوشیدن الکل در کل دوره زندگی بودند، داشتند.

نویسندگان این گزارش هشدار می دهند که مردم باید نتایج را با احتیاط تفسیر کنند، HRS می تواند حاشیه و خطاهای اندازه گیری داشته باشد. همچنین، عواملی که هنوز شناخته شده نیستند، می توانند بر نتایج تاثیر بگذارند. اما هنوز برای تکمیل این تحقیق، مطالعات بیشتری لازم است.