بهبود رضایت جنسی به کمک ورزش

یک تحقیق در حال گسترش نشان می دهد که تمرین و ورزش ممکن است میل ، برانگیختگی و رضایت جنسی  را تقویت کند.

در مقاله‌ی جدید روزنامه نگار بهداشتی Fitter Faster ، اقای Robert J.Davis و یک مربی مشهور Brad Kolowich ،  یک دلیل عالی دیگر برای شکستن سختی‌ها را به اشتراک گذاشتند‌.

احتمالاً شنیده اید که ورزش منظم می تواند خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی ، دیابت یا پوکی استخوان را کاهش دهد. اما یک تحقیق گسترده نشان می دهد که ممکن است تأثیر شگفت آور دیگری نیز  داشته باشد : بهبود زندگی جنسی شما.

در مردان ، ورزش منظم به صورت یک ویاگرای طبیعی است و ظاهرا با کاهش خطر مشکلات نعوظ همراه است. در یک مطالعه ، مردان میانسال بی تحرک که به مدت نه ماه در یک برنامه ورزش شدید شرکت کردند ، گزارش کردند که فعالیت های مکرر جنسی ، بهبود عملکرد جنسی و رضایت بیشتری را در زندگی جنسی خود شاهد بودند . کسانی که سطح آمادگی جسمانی آنها افزایش یافته بود بیشترین پیشرفت را در زندگی جنسی خود مشاهده کردند.

در زنان ، تحقیقات نشان داده است که افرادی که از نظر جسمی فعال هستند ، نسبت به زنانی که کم تحرک هستند ، میل جنسی ، برانگیختگی و رضایت بیشتری را در زندگی خود دارند .

در یک آزمایش غیرمعمول ، زنان جوان که به مدت ۲۰ دقیقه دوچرخه سواری شدید انجام دادند و یک فیلم با درجه X را تماشا کردند ، برانگیختگی جنسی فیزیولوژیکی بیشتری نشان دادند . این نتیجه ، مطابق دستگاهی که جریان خون واژن را ارزیابی می کند ، نسبت به افرادی که قبل از دیدن فیلم ورزش نکرده بودند ، اندازه گیری شده بود.


بیشتر بخوانید : رژیم گیاهی و کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی‌عروقی


ورزش به افزایش سطح رضایت از زندگی جنسی ما کمک میکند.

افزایش جریان خون ، توضیحی‌ست بر این که چرا ورزش منجر به عملکرد جنسی بهتر در مردان نیز می شود. ممکن است تقویت تصویر فردی و اعتماد بنفس حاصل از ورزش نیز در این رضایت نقش داشته باشد.

احتمالا مردان و زنانی که ورزش می کنند احساس جنسی مطلوبتری دارند و این منجر به داشتن رابطه جنسی بهتر میشود. بنابراین قدرت ، انعطاف پذیری و استقامت بیشتر را میتوان در اثر ورزش بدست آورد.

علاوه بر این ، فعالیت بدنی ، به خصوص تمرینات قدرتی ، می تواند سطح تستوسترون را افزایش دهد ، که ممکن است باعث افزایش انگیزه جنسی در زنان و مردان شود. با این حال ، کاهش سطح تستوسترون می تواند اثر متضادی داشته باشد.

 

در حقیقت ، براساس یک مطالعه‌ی جدید ، مردانی که بطور منظم ورزشِ جدی انجام می دهند کاهش تمایلات جنسی را دارند. اگرچه این یک نگرانی بالقوه برای ورزشکاران و یا سایرانی است که بدون امادگی کافی ، خود را به حداکثر فشار می رسانند ، اما این موضوع ، فاکتوری نیست که اکثر ما نگران آن باشیم.

 

یک مطالعه که شامل ورزشکاران مرد بود ، صبح روز بعد از برقراری رابطه جنسی با همسران ، قدرت گرفتن را اندازه گیری کرده و پس از این که مردان حداقل به مدت شش روز از این کار امتناع کردند ، آزمایش را تکرار کردند. هیچ تفاوتی در نتایج آزمون وجود نداشت.

به همین ترتیب ، یک مطالعه دیگر در ورزشکاران مرد نشان داد که فعالیت جنسی بر آزمون چرخه‌ی استرس تاثیری نمیگذارد . با این حال ، افرادی که دو ساعت قبل از انجام آزمون ، رابطه جنسی داشتند ، در دوره نقاهت بعد از تمرین ، ضربان قلب بیشتری داشتند.


بیشتر بخوانید : آیا فعال شدن این سلولهای ایمنی ، میتواند از بدن در برابر MS محافظت کند؟


به طور کلی ، این تحقیقات نشان می دهد که رابطه جنسی قبل از فعالیت بدنی تا حداقل دوساعت بعد از آن ، تأثیر منفی نخواهد گذاشت . فعالیت جنسی شامل الکل ، مواد مخدر یا کاهش خواب نمی شود. در واقع ، این امکان وجود دارد که رابطه جنسی ، عملکرد ورزشی افراد را از طریق افزایش ارامش بهبود بخشد.

اما با این وجود ، فاکتورهای زیادی ناشناخته است ، از جمله اینکه آیا زنان متفاوت از مردان تحت تأثیر قرار می گیرند؟ این احتمال وجود دارد که تأثیر رابطه جنسی بر فعالیت بدنی در افراد مختلف متفاوت باشد .

اگر شما شگفت‌زده هستید که رابطه جنسی به عنوان یک ورزش محسوب می شود یا خیر ، باید بدانید که این موضوع بستگی به طول و شدت عشق ورزی شما دارد.

یک مطالعه در مورد بزرگسالان نشان داد که فعالیت جنسی به طور متوسط سه یا چهار کالری در دقیقه می سوزاند. (مردان بیشتر از زنان سوزاندند.) سطح شدت متوسط ، قابل مقایسه با قدم زدن یا تنیس دو برابر است.

 

با این حال ، برای اکثر افراد ، رابطه جنسی به اندازه فعالیتهای دیگر زمان نمیبرد ، به این معنی که به طور کلی کالری کمتری می سوزاند. در مطالعه فوق ، وقتی فعالیت جنسی با یک تمرین ۳۰ دقیقه‌ای و شدید در یک تردمیل مقایسه شد ، ثابت شد که تردمیل حدود سه برابر کالری بیشتری میسوزاند. اما فعالیتهای جنسی در موضوعی به یک اندازه نتیجه داد : تقریباً ۱۰۰٪ از شرکت کنندگان آن را لذت بخش تر ارزیابی کردند.