فواید چُرت روزانه برای قلب و عروق

خوابیدن در طول روز یک یا دو بار در هفته ممکن است خطر بروز حوادث قلبی عروقی مانند حملات قلبی ، سکته مغزی و نارسایی قلبی را کاهش دهد. این مطلب ، ماده اصلی آماده سازی یک مطالعه‌ی شاهد است که در مجله BMJ Heart منتشر شده است.

دکتر Nadine Häusler ، از بخش طب داخلی بیمارستان دانشگاه لوزان در سوئیس ، اولین نویسنده این مطالعه است.  همانطور که Häusler و همکارانش در مقاله خود توضیح می دهند ، اختلاف نظرهای زیادی پیرامون رابطه بین چرت زدن در روز و سلامت قلبی عروقی ایجاد شده است.

برخی از مطالعات قبلی ، که توسط نویسندگان ارجاع شده است ، خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را در بین چرت زدن های طول روز نشان داده اند ، در حالی که برخی دیگر در بین کسانی که مرتبا در طول روز چرت می زنند ، خطر بیشتری از بروز حوادث قلبی یا مرگ و میر قلبی عروقی یافته اند.

برای کمک به حل و فصل اختلافات ، Häusler و گروه تحقیقاتی اش تصمیم گرفتند ارتباط بین چرت زدن و حوادث مهلک و غیر قلبی عروقی را در یک گروه ۳،۴۶۲ نفری از بزرگسالان در سوئیس بررسی کنند.

تحقیقات جدید نشان می دهد که چرت زدن در طول روز می تواند از سلامت قلب محافظت کند.

بیشتر بخوانید : انواع مختلف ورزش در طی بارداری و سهولت زایمان


مطالعه چُرت روزانه و حوادث قلبی عروقی

Häusler و همکارانش به داده های پزشکی شرکت کنندگان در مطالعه CoLaus دسترسی داشتند. شرکت کنندگان بین ۳۵ تا ۷۵ سال سن داشتند که در مطالعه CoLaus ثبت نام کردند . آنها سابقه ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی را در ابتدای این مقاله ، یعنی در ۲۰۰۳-۲۰۰۶ ، نداشتند.

محققان به بررسی ارتباط بین فرکانس چرت زدن و مدت زمان چرت زدن از یک سو و بروز سکته های قلبی ، سکته های مغزی و نارسایی قلبی از سوی دیگر پرداختند.  Häusler و گروه‌اش به عنوان بخشی از مطالعه CoLaus به الگوهای خوابِ گزارش شده و نظارت مداوم بر سلامت در مدت زمان متوسط ​​۵ سال دسترسی داشتند.

وقتی از شرکت کنندگان در مورد الگوهای خواب و چرت زدن سؤال شد ، بیش از نیمی از  آنها هفته قبل هیچ خستگی را گزارش نکردند . تقریباً ۲۰٪ گفتند که یک یا دو بار چرت زده اند ، حدود ۱۲٪ گفتند که ۳ تا ۵ بار چرت زده اند و تعداد مشابهی نیز گفتند که  آنها ۶ تا ۷ بار چرت زده اند.

کسانی که بیشتر چرت می زدند بیشتر به مردان بزرگتر و دارای اضافه وزن که سیگار می کشیدند تعلق داشتند. این شرکت کنندگان همچنین تمایل به خواب طولانی تر در شب ، داشتن آپنه خواب و احساس خواب بیشتر در طول روز را داشتند.

چرت روزانه ، ۴۸٪ خطر قلبی عروقی را کاهش میدهد

در این دوره نظارت ۵ ساله ، ۱۵۵ حادثه‌ی قلبی عروقی رخ داده است. محققان برای ارزیابی ارتباط بین چرتها و حوادث قلبی عروقی ، اطلاعات خصوصی افراد مانند سن یا عوامل خطر بیماری قلبی مانند فشار خون بالا را در دسترس خود قرار دادند.

محققان دریافتند که داشتن ۱ تا ۲ چرت هفتگی در طول روز با کاهش ۴۸٪ احتمال ابتلا به سکته قلبی ، سکته مغزی یا نارسایی قلبی ، در مقایسه با افرادی که به هیچ وجه چرت نمی زنند ، ارتباط دارد.

با این حال ، تجزیه و تحلیل هیچ ارتباطی بین حوادث قلبی عروقی و مدت زمان چرت زدن را نشان نداد. Häusler و همکارانش نتیجه گرفتند که  :

افرادی که هفته ای یک یا دو بار چرت می زنند ، خطر حوادث و بیماری های قلبی عروقی کمتری دارند ، در حالی که هیچ ارتباطی برای مدت و کیفیت چرت پیدا نشده است.

فرکانس چرت روزانه‌ی افراد ممکن است به توضیح یافته های اختلاف یافته ها در مورد ارتباط بین چرت زدن و بیماری های قلبی عروقی کمک کند.

دکتر Yue Leng و دکتر Kristine Yaffe ، از دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو ، به طور مستقل درباره این یافته ها ، در یک سرمقاله مرتبط اظهار نظر کردند. به گفته‌ی آنان :

با توجه به فقدان یک تعریف و اندازه‌ی استاندارد از چرت روزانه  نتیجه گیری در مورد مناسب بودن چرت برای حفظ سلامت بهینه قلب دشوار است .

در حالی که مسیرهای دقیق فیزیولوژیکی که چرت روزانه را با خطر بیماری قلبی عروقی پیوند میدهد هنوز مشخص نیست ، این تحقیق در بحث های پی در پی درباره پیامدهای سلامتی چرت زدن کمک می کند و نشان می دهد که ممکن است نه تنها طول مدت ، بلکه فرکانس آن نیز مهم باشد.