خواب کمتر از ۶ ساعت برابر است با بیماری های قلبی و سرطان.

بر اساس تحقیقات جدید منتشر شده در مجله انجمن قلب آمریکا افراد میانسال مبتلا به فشار خون بالا، دیابت نوع II، بیماری های قلبی و یا افرادی که دچار سکته مغزی شده اند با خواب کمتر از ۶ ساعت در معرض خطر ابتلا به سرطان و یا حتی مرگ زودرس قرار می‌گیرند. این مقاله در مجله دسترسی آزاد قلب آمریکا منتشر شده است. نویسنده اصلی مطالعه جولیو فرناندز مندوزا دکتر و دانشیار دانشکده پزشکی ایالات پنسیلوانیا و روانشناس خواب در مرکز تحقیقات و درمان خواب بهداشت پنسیلوانیا (مرکز پزشکی هرشی در هرشی پنسیلوانیا) گفت:

مطالعه ما نشان می‌دهد که داشتن خواب با ساعتی مناسب برای افراد با چنین شرایطی حتی می تواند در برابر خطرات دیگر که سلامتی آنها را تهدید می‌کند، محافظت کننده باشد. با این وجود هنوز تحقیقات بیشتری لازم است تا بررسی شود که آیا بهبود و افزایش خواب از طریق روشهای درمانی و یا رفتاری می تواند خطر مرگ زودرس را کاهش دهد یا خیر؟

محققان بر روی بیش از ۱۶۰۰ بزرگسال ۲۰ تا ۷۰ ساله، که بیشتر از نصف آنها را زنان تشکیل می‌دادند، تحقیق کرده و داده های خود را جمع آوری کردند. آنها این افراد را به دو گروه:

  1. افرادی با فشار خون بالا یا دیابت نوع II
  2. افرادی با بیماری قلبی و افرادی که دچار سکته مغزی شدند

طبقه بندی کردند. شرکت کنندگان در سالهای ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۸ به مدت یک شب مورد مطالعه قرار گرفته و برخی از آنها از دنیا رفتند. سپس محققان علت مرگ آنها را تا اواخر سال ۲۰۱۶ مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که:

  • از ۵۱۲ نفری که در گذشتند یک سوم بر اثر بیماری قلبی یا سکته مغزی و یک چهارم به دلیل سرطان فوت شدند.
  • افرادی که فشار خون بالا دیابت داشتند و کمتر از ۶ ساعت می‌خوابیدند دو برابر بیشتر از افرادی که به بیماری قلبی و سکته مغزی مبتلا بودند در معرض خطر قرار داشتند.
  • و افرادی که به بیماری قلبی و سکته مغزی مبتلا شده بودند و کمتر از ۶ ساعت می‌خوابیدند ۳ برابر بیشتر از دیگران خطر مرگ بر اثر سرطان را داشتند.
  • و اگر بیشتر از ۶ ساعت بخوابند خطر ابتلا به مرگ زودرس برای مبتلایان به فشار خون بالا یا دیابت ناچیز است.

دکتر فرناندز گفت:

مدت کوتاه خواب باید به عنوان یک عامل مرگ آور و خطرناک اما یک عامل مفید برای پیش بینی نتایج دراز مدت مبتلایان به این شرایط و به عنوان یکی از دلایل برای انجام برخی از اقدامات تخصصی و بالینی برای درمان این افراد مبتلا به کم خوابی باشد. شناسایی بهتر افراد مبتلا به مشکلات خاص خواب می‌تواند به بهبود عملکرد ما در درمان طولانی مدت این افراد کمک کند و نتایج بهتری را به دنبال داشته باشد.

اما باید به این نکته توجه داشت که نتایج حاصل تنها تحت تاثیر مطالعه یک شبه بر روی این افراد بوده که شاید تاثیرات محیطی بر روی آنها اثر گذاشته بود و این امر باعث شده که چون در آزمایشگاه بودند خوابشان نیز به هم ریخته باشد و دیگر شب ها به حالت طبیعی و نرمال بازگشته باشند. این یکی از مشکلات این مطالعه در مورد خواب می باشد. اما انجمن قلب آمریکا آماری را منتشر کرد که نشان می‌دهد که تقریباً ۴۵% از جمعیت ایالات متحده دارای فشار خون بالا در مرحله دوم و یا دیابت نوع II هستند، در حالی که ۱۴% دیگر مبتلا به بیماری قلبی یا سکته مغزی می باشند.