آسپرین میتواند ضرر آلودگی هوا را نصف کند

یک مطالعه جدید برای اولین بار شواهدی را گزارش می دهد که داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند آسپیرین ممکن است اثرات جانبی مواجهه با آلودگی هوا بر عملکرد ریه را کاهش دهد . تیم محققان دانشکده بهداشت عمومی کلمبیا Mailman ، دانشکده بهداشت عمومی هاروارد چان ، دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون یافته های خود را در ژورنال آمریکایی در رابطه با مسائل تنفسی و مراقبتهای ویژه بحرانی منتشر کردند.

محققان زیرمجموعه ای از داده های جمع آوری شده از گروهی از ۲،۲۸۰ جانباز مرد از منطقه بزرگ بوستون را که آزمایش هایی برای تعیین عملکرد ریه آنها انجام شده است ، آنالیز کردند.میانگین سنی شرکت کنندگان ۷۳ سال بود.محققان رابطه بین نتایج آزمایش ، گزارش فردی استفاده NSAID و ماده ذرات محیط (PM) و کربن سیاه را در ماه قبل از آزمایش بررسی کردند ، در حالی که عوامل مختلفی از جمله وضعیت سلامتی و سیگار کشیدن فرد نیز موثر بود. آنها دریافتند که استفاده از هر NSAID تقریباً نصف اثر PM را بر عملکرد ریه دارد و ارتباط آن در هر چهار اندازه گیری آلودگی هوا در هفته از ۲۸ روز قبل از آزمایش تا همان روز عملکرد ریه ثابت است. از آنجا که بیشتر افراد گروه مورد مطالعه که NSAID را مصرف می کردند از آسپیرین استفاده می کردند ، محققان می گویند تأثیر اصلاح شده آنها مشاهده شده عمدتاً از آسپرین بوده است ، اما می افزایند که اثرات NSAID های غیر آسپیرین شایسته اکتشاف بیشتر است.محققان حدس می زنند که این مکانیسم التهاب ناشی از آلودگی هوا را کاهش می دهد.
نویسنده اول و مسئول مربوطه دانشمند پژوهش بعد از دکترای دپارتمان علوم بهداشت محیط در دانشکده Mailman کلمبیا میگوید:

یافته های ما نشان می دهد که آسپرین و سایر NSAID ها ممکن است ریه ها را از لکه های کوتاه مدت در آلودگی هوا محافظت کنند.البته ، هنوز هم مهم است که عوارض آلودگی هوا ، از سرطان گرفته تا بیماریهای قلبی عروقی ، به حداقل برسد.

نویسنده ارشد دکتر آندره Baccarelli ، رئیس گروه علوم بهداشت محیط در مدرسه کلمبیا Mailman میگوید:

در حالی که سیاست های زیست محیطی پیشرفت قابل توجهی در جهت کاهش قرار گرفتن در معرض کلی ما در برابر آلودگی هوا ایجاد کرده است ، حتی در مکان هایی که میزان آلودگی هوا نیز پایین است ، سنبله های کوتاه مدت هنوز هم مرسوم است.به همین دلیل ، شناسایی وسایل برای به حداقل رساندن این مضرات اهمیت دارد.

یک مطالعه قبلی توسط Baccarelli نشان داد که ویتامین های گروه B نیز ممکن است در کاهش تأثیر سلامت آلودگی هوا نقش داشته باشند.