ارتباط آلودگی هوا با ریزش مو.

تحقیقات ارائه شده امروز در بیست و هشتمین کنگره EADV در مادرید، برای اولین بار نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های هوای معمولی معروف به ذرات PM می تواند با ریزش موی انسان ارتباط داشته باشد. این تحقیق بدین صورت انجام شد که آنها سلول های پایه پوست سر انسان یعنی همان سلول های فولیکولی را در غلظت های مختلف گرد و غبار از نظرات دیزلی شبیه به PM ۱۰ قرار دادند. آنها پس از ۲۴ ساعت یک روش را برای تشخیص سطح پروتئین‌های خاص در سلول‌ها انجام دادند. نتایج نشان داد که حضور PM10 و ذرات دیزلی باعث کاهش سطح β-catenin، پروتئین مسئول رشد مو و مورفورنژ (مسئول ریخت زایی مو) می شود. این مطالعه همچنین نشان داد که سطح سه پروتئین دیگر به نامهای سیکلین D1 و سیکلین E و CDK2 که وظیفه رشد مو و نگهداری از آن را بر عهده دارند، توسط گرد و غبار و ذرات دیزلی شبیه به PM10 نسبت به دوز گرد و غبار می یابند، به این معنی که هر چه سطح آلاینده بیشتر باشد کاهش پروتئین ها نیز بیشتر می‌شود. Particulate matter) PM) اصطلاحی است که برای توصیف مخلوطی از ذرات جامد و خطرات موجود در هوا به کار می‌رود و به دو دسته تقسیم می‌شود: PM10 ذراتی که با قطر ۱۰ میکرومتر یا کوچک تر می باشند و PM2.5  با قطر ۲٫۵ میکرومتر یا کوچکتر هستند. هر دو به عنوان آلاینده های اصلی در نظر گرفته می شوند و با بیماری های مختلفی که سلامتی را به طور جدی تحت تاثیر قرار می دهد ارتباط دارند. مانند بیماری‌های قلبی، ریه، سرطان و مشکلات تنفسی.

در مجموع تخمین زده شده که سالانه آلودگی هوای محیط باعث مرگ ۴.۲ میلیون نفر می‌شود. اما با این همه تحقیق هنوز اثر کامل آن بر روی پوست و مو معلوم نیست. منابع PM10 شامل سوختن سوخت های فسیلی از جمله بنزین، سایر سوخت‌های جامد مانند: ذغال سنگ روغن و زیست توده و همچنین سایر فعالیت‌های صنعتی از قبیل ساخت و ساز معدن و ساخت مصالح ساختمانی مانند سیمان سرامیک و آجر است. محقق اصلی از مرکز تحقیقات علوم آینده در جمهوری کره Hyuk Chul Kwon می‌گوید:

در حالیکه ارتباط بین آلودگی و بیماری‌های جدی مانند سرطان به خوبی برقرار شده است در مورد تاثیر قرار گرفتن در معرض این ماده خاص روی پوست و مو به ویژه روی مو تحقیقات کمی وجود دارد. تحقیقات ما نحوه عمل کرده آلاینده های هوا را بر روی سلول‌های پوستی و فولیکول انسان توضیح داده و نشان می‌دهد که چگونه رایج‌ترین آلاینده‌های موجود در هوا منجر به ریزش مو میشود.