ارتباط بین ورزش و بهبود عملکرد مغز

بزرگترین و دقیق ترین مطالعه در مورد نوع این ورزش نتیجه گیری می کند که بین آمادگی جسمانی و بهبود عملکرد شناختی ارتباط وجود دارد. محققان همچنین نشان دادند که این افزایش قدرت ذهنی با تمامیت ماده سفید مغز همراه است.

طی سالهای اخیر ، تحقیقات زیادی صورت گرفته است که شرایط آمادگی جسمی ممکن است در ذهن انسان تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ، مطالعات به این نتیجه رسیده اند که آمادگی جسمی می تواند خطر زوال عقل ، علائم افسردگی و موارد دیگر را کاهش دهد.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد فعالیت بدنی باعث افزایش عملکرد روان شناختی افراد سالم ، در سنین مختلف و شرکت کنندگان با اختلالات روان شناختی می شود.


بیشتر بخوانید : تاثیر ساعت بدن بر سلامت کارکرد دستگاه ایمنی


به طور مشابه ، برخی از مطالعات ارتباط مثبت بین آمادگی جسمی و تغییرات در ساختار مغز را نشان داده اند. نویسندگانِ جدیدترین مطالعه در این زمینه ، که یافته های خود را در گزارش های علمی خود منتشر کرده اند ، خاطرنشان می کنند که مطالعات قبلی محدودیت های خاصی داشته است. به عنوان مثال ، در بعضی موارد متغیرهایی را که می توانند نقش مهمی داشته باشند ، در نظر نگرفته بودند.

به عنوان نمونه ، محققان می توانند سطح پایین آمادگی جسمی را با فشار خون بالا مرتبط کنند. اگر یک مطالعه نشان دهد که آمادگی جسمانی بالا با توانایی های شناختی ارتباط دارد ، دانشمندان می توانند استدلال کنند که در حقیقت ، فشار خون پایین است که باعث افزایش قدرت روان شناختی می شود.

این امر می تواند برای چندین عامل مرتبط با تناسب اندام ، مانند شاخص توده بدنی (BMI) ، سطح قند خون و وضعیت تحصیلات اعمال شود. همچنین ، اکثر مطالعات فقط روی یک نشانگر عملکرد ذهنی در یک زمان ، مانند حافظه تمرکز می کنند.

همانطور که نویسندگان این مطالعه توضیح داده اند :

مطالعه‌ی ارتباط بین آمادگی جسمی ، تمامیت ماده سفید مغز ، و چندین حوزه های روان شناختی مختلف به طور همزمان نادر است.

یک مطالعه جدید این تئوری را آزمایش می کند که یک بدن متناسب با ذهن متناسب پیش می رود.

نگرشی تازه به تناسب اندام و مغز

در آخرین آزمایشات ، که توسط دانشمندان بیمارستان دانشگاه Muenster در آلمان انجام شده است ، آنها تلاش می کنند تا برخی از شکاف ها را در این زمینه پر کنند. دانشمندان با استفاده از یک نمونه گیری گسترده از افراد سالم ، ارتباط بین آمادگی جسمی ، ساختار مغز و طیف گسترده ای از حوزه های روان شناختی را دوباره آزمایش کردند.

آنها همچنین می خواستند اطمینان حاصل کنند که تا حد ممکن تمام متغیرهای مخدوش را حساب کرده باشند. علاوه بر این ، دانشمندان می خواستند بدانند که آیا ارتباط بین توانایی روان شناختی و آمادگی جسمانی ، با تمامیت ماده سفید مرتبط است؟

ماده سفید موجود در مغز پیامهای بین قسمتهای مختلف مغز را منتقل می کند و ارتباطات را در سراسر این اندام هماهنگ می کند. برای این تحقیق ، محققان داده هایی  را از پروژه Human Connectome دریافت کردند ، که شامل اسکن مغزی MRI از ۱۲۲۰۶ بزرگسال با سن متوسط ۲۸٫۸ است.

برخی از این شرکت کنندگان نیز تحت آزمایش های بعدی قرار گرفتند. درمجموع ، ۱۲۰۴ شرکت کننده یک تست پیاده روی را انجام دادند که در طی ۲ دقیقه با سرعتی که می توانستند ( در توانشان بود ) راه بروند و محققان فاصله را یادداشت کردند.

در مجموع ۱۱۸۷ شرکت کننده نیز تست های روان شناختی را به پایان رسانده اند. در بین اینها ، دانشمندان حافظه ، استدلال ، هوشیاری و قضاوت داوطلبان را با دیگر پارامترها ارزیابی کردند.

نتایج شگفت آور

به طور کلی ، محققان نشان دادند که افرادی که در تست راه رفتن ۲ دقیقه ای بهتر عمل کرده اند ، در همه موارد به جز یکی از کارهای روان شناختی عملکرد به مراتب بهتری دارند.

نکته مهم این است که این رابطه حتی پس از کنترل طیف وسیعی از عوامل از جمله BMI ، فشار خون ، سن ، و رابطه جنسی قابل توجه بود.

محققان همچنین این پیشرفت روان شناختی را با سطوح بالای تناسب اندام و پیشرفت در تمامیت ساختاری ماده سفید مرتبط کردند. نویسندگان نتیجه گرفتند که :

با کار حاضر ، ما شواهدی از رابطه مثبتی بین آمادگی جسمی و ساختار ماده سفید و همچنین عملکرد روان شناختی در نمونه بزرگی از بزرگسالانِ جوانِ سالم ارائه می دهیم.

محقق اصلی ، دکتر جاناتان رپل می گوید :

این ما را شگفت زده کرد که حتی در یک جمعیت جوان ، با پایین آمدن سطح تناسب اندام ، عملکرد روان شناختی کاهش می یابد.

ما می دانستیم که چگونه ممکن است در یک جمعیت سالخورده ، که لزوماً از سلامتی خوبی برخوردار نیستند این اتفاق مهم است ، اما دیدن این اتفاق در افراد ۳۰ ساله بسیار شگفت آور است. ا

این باعث می شود که ما باور داشته باشیم که یک سطح اساسی تناسب اندام به عنوان یک عامل مهم قابل پیشگیری برای سلامت مغز است.