دویدن بیشتر ، جوان مرگی کمتر

تجزیه و تحلیل شواهد موجود منتشر شده در مجله پزشکی ورزشی انگلیس نشان می دهد که دویدن ، به هر مقدار ، به شکل قابل توجه و تاملی با خطر مرگ ناشی از هر علتی در ارتباط است .
محققان به این نتیجه رسیده اند که اگر تعداد بیشتری از افراد مرتبا دویدن را به عنوان فعالیت انتخاب میکردند – در صورتی که مجبور نباشند خیلی سریع بدوند یا فرار کنند – احتمالاً پیشرفت های قابل توجهی در سلامت جمعیت و طول عمر آنها ایجاد می شد .
محققان می گویند هنوز روشن نیست که دویدن چقدر برای جلوگیری از خطر مرگ حاصل از هر علتی و به ویژه از بیماری های قلبی عروقی و سرطان مفید است .
همچنین مشخص نیست که فرد برای به دست آوردن این مزایای احتمالی باید چقدر بدود و یا این که آیا افزایش فرکانس ، مدت و سرعت دویدن– به عبارت دیگر ، افزایش “دوز” – ممکن است سبب شود که این فعالیت مفید تر واقع شود یا نه .
محققان برای بررسی و کشف این موضوع ، به طور سیستماتیک تحقیقات منتشر شده مربوطه ، سخنرانی های کنفرانس و پایان نامه های دکترا را در طیف گسترده ای از بانکهای اطلاعاتی دانشگاهی بررسی کردند .

آنها به دنبال مطالعاتی در مورد ارتباط بین دویدن / آهسته دویدن و خطر مرگ ناشی از همه علل ، از جمله بیماری های قلبی عروقی و سرطان بودند .

آنها ۱۴ مطالعه مناسب ، شامل ۲۳۲۱۴۹ نفر ، که سلامت آنها بین ۵٫۵ تا ۳۵ سال پیگیری شده بود ، پیدا کردند . در این مدت ، ۲۵۹۵۱ نفر از شرکت کنندگان در این مطالعه درگذشتند .
هنگامی که داده های مطالعه جمع آوری شدند ، هر میزان دویدن در مقایسه با عدم دویدن با حدود کاهش ۲۷ درصدی خطر مرگ به هر علتی برای هر دو جنسیت همراه بود . و با کاهش ۳۰ درصدی خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی و ۲۳ درصدی خطر مرگ ناشی از سرطان همراه بود .
حتی “دوزهای” کم  – به عنوان مثال ، یک بار در هفته یا کمتر ، هر بار کمتر از ۵۰ دقیقه و با سرعتی کمتر از ۶ مایل (۸ کیلومتر) در ساعت ، هنوز هم به نظر می رسید با مزایای سلامتی / طول عمر قابل توجهی همراه است .
بنابراین دویدن به مدت ۲۵ دقیقه کمتر از مدت زمان پیشنهادی هفتگی فعالیت بدنی شدید می تواند خطر مرگ را کاهش دهد . محققان پیشنهاد می کنند که این امر گزینه ای مناسب برای کسانی می باشد که کمبود وقت مانع اصلی انجام ندادن ورزش کافی برایشان است .
اما تجزیه و تحلیل نشان داد که افزایش مقدار “دوز” دویدن با کاهش بیشتر خطر مرگ ناشی از هر علت همراه نبود .

این تحقیق ، یک مطالعه تجربی است و به همین دلیل نمی تواند دلیل قطعی ایجاد کند . بنابر این محققان هشدار می دهند که تعداد مطالعات انجام شده اندک بوده و روش های آنها بطور قابل توجهی متفاوت بوده است ، که ممکن است بر نتایج تأثیر داشته باشد .

با این وجود ، آنها نتیجه گرفته اند که هر میزان فعالیت و احرای آن بهتر از هیچ است . در نتیجه :
افزایش میزان مشارکت در دویدن ، صرف نظر از دوز آن ، احتمالاً منجر به بهبود قابل توجهی در سلامت جمعیت و طول عمر خواهد شد .