آیا فصل تولدتان ، تاثیری بر مرگ‌و‌میر شما دارد؟

با گذشت سالها ، بسیاری از دانشمندان تصمیم گرفتند به این سوال متداول پاسخ دهند: آیا ماه یا فصل تولد شما بر مرگ و میر تأثیر می گذارد؟ یک مطالعه جدید اخیرا نگاه عمیق تری به این پرس و جو داشته است.

دانشمندان ایالات متحده ، سوئد ، آلمان ، اتریش ، دانمارک ، لیتوانی ، ژاپن و جاهای دیگر ، این موضوع را بررسی کرده اند. برخی از این مطالعات اولیه به این نتیجه رسیده اند که ، در نیمکره شمالی ، افرادی که در ماه نوامبر به دنیا آمده اند ، کمترین خطر مرگ و میر کلی و مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی را دارند.

در مقابل ، کسانی که در بهار یا تابستان متولد می شوند بیشترین خطر را دارند. این افزایش قله در ماه مه. در نیمکره جنوبی ، این الگوهای کلی ۶ ماه تغییر می کنند.

اگرچه دانشمندان وقت و تلاش زیادی را صرف بررسی این رابطه کرده اند ، اما دقیقاً چگونگی تأثیر ماه تولد شما بر سلامت آینده شما هنوز مشخص نیست.

برخی دانشمندان بر این باورند که اثر مرگ و میر در ماه تولد ممکن است ریشه در عوامل اجتماعی اقتصادی داشته باشد. با این حال ، تا به امروز ، مطالعات اندکی در مورد این موضوع ، توانسته اند تجزیه و تحلیل خود را از نظر عوامل اقتصادی و اجتماعی کنترل کنند.

اخیراً دانشمندان بیمارستان بریگام و بیمارستان زنان و دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون ، بار دیگر به این سوال پرداختند. آنها یافته های خود را در مجله BMJ منتشر کردند.

اطلاعات دقیق‌تر

برای این تحقیق ، محققان داده های مطالعه بهداشت پرستاران را که در دهه ۱۹۷۰ آغاز شد ، گرفتند. این شامل ۱۲۱٫۷۰۰ پرستار زن ثبت نام شده در ایالات متحده بود که در هنگام ثبت نام از سن ۳۰-۵۵ سال بودند. مجموعه داده ها شامل اطلاعات مربوط به هر یک از شرکت کنندگان است ، از جمله سابقه پزشکی ، وزن ، قد ، وضعیت سیگار کشیدن  و شرایط و شیوه زندگی.

مطالعات بهداشتی پرستاران جزئیات بسیار چشمگیر و گرانبهایی را ارائه میداد. به عنوان مثال ، اطلاعاتی در مورد سطح تحصیلات همسران شرکت کننده ، و اینکه آیا والدین شرکت کننده در زمان تولد صاحب خانه خود بودند یا نه ، هستند.

در کل ، ۱۱۶٫۹۱۱ شرکت کننده واجد شرایط مطالعه حاضر بودند. نویسندگان اطلاعاتی در مورد علل مرگ و میر جمع آوری کردند. بیش از ۳۸ سال پیگیری ، ۴۳،۲۴۸ کشته وجود داشته است.

هنگامی که دانشمندان تجزیه و تحلیل خود را برای طیف وسیعی از متغیرها تنظیم کرده بودند ، هیچ ارتباط معنی داری بین مرگ و میر کلی و ماه یا فصل تولد آنها مشاهده نشد. با این حال ، آنها تاثیری بر خطر مرگ و میر قلبی عروقی نشان دادند. نویسندگان بیان کردند:

 در مقایسه با زنان متولد ماه نوامبر ، کسانی که از مارس تا ژانویه به دنیا آمدند ، مرگ و میر بالاتری در اثر بیماری های قلبی عروقی داشتند  در حالی که زنان متولد دسامبر کمترین مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی را داشتند.

آنها وقتی به بیماری های قلبی و عروقی و فصول نگاه کردند ، یک رابطه کوچک اما از نظر آماری معنی دار را مشخص کردند. آنها افزایش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی را برای کسانی که در بهار و تابستان متولد می شوند را با کسانی که در پاییز متولد می شوند مقایسه کردند.

پس از کنترل تعدادی از عوامل ، از جمله متغیرهای خانوادگی و تغییرات اقتصادی ، رابطه معنادار و شگفت آوری یافته شد .

این نتایج مطابق با سایر مطالعات در مقیاس بزرگ است. به عنوان مثال ، نویسندگان درباره دو دانشجوی سوئدی بحث می کنند ، که هر دو میلیون ها شرکت کننده و ۲۰ سال پیگیری کردند.  همانطور که با تحقیق حاضر ، آنها کمترین میزان مرگ و میر قلبی و عروقی را در کسانی که در نوامبر متولد شده اند ، اندازه گیری کردند.

نویسندگان توضیح دادند کع مطالعات اپیدمیولوژیک قبلی نسبتاً به طور مداوم افراد متولد ماه نوامبر را توصیف کرده است که کمترین خطر مرگ و میر کلی و قلبی عروقی را دارند.

آیا ویتامین D در این زمینه نقش دارد؟

یافته های جدیدترین تحقیقات نشان می دهد که عواملی مثل تغییرات اقتصادی ممکن است دلیل اصلی تغییر نرخ مرگ و میر قلبی عروقی با فصل تولد نباشد. دانشمندان هنوز نمی دانند چرا این الگوی پدیدار می شود ، اما برخی از نظریه ها وجود دارد.

برخی از متخصصان گمان می کنند که ویتامین D ممکن است نقشی در این زمینه داشته باشد. آنها معتقدند که اگر یک زن باردار در طول بارداری ، به عنوان مثال در ماه های زمستان ، نور خورشید را کمتر ملاقات کند ، ممکن است از نظر ویتامین D دچار کمبود شده باشد.

این کمبود ، احتمالا می تواند خطر قلبی آینده کودک متولد نشده را افزایش دهد. در این مرحله ، هیچ مدرکی برای پشتیبان گیری از این نظریه وجود ندارد.

شایان ذکر است که در مورد آخرین مطالعه محدودیت های خاصی وجود دارد. به عنوان مثال ، این تحقیق فقط زنان را شامل می شود و اگرچه تیم کنترل طیف وسیعی از متغیرها را کنترل می کرد ، همیشه این احتمال وجود دارد که متغیری که دانشمندان اندازه گیری نکرده اند منجر به ایجاد رابطه می شود.