headache

تاثیر مخرب نشستن طولانی مدت بر مغز

دیگروقت آن رسیده است که میز و صندلی خود را کنار بگذارید!

در طی یک تحقیق جدید نشستن طولانی مدت هر روزه با مشکلات حافظه در سنین میان‌سالی و سال‌خوردگی مرتبط دانسته شده است.

محققان دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس «UCLA» دریافته اند که مدت طولانی بی تحرک بودن در یک جا مانند صرف کردن تمام روز روی صندلی یا میز کار، با تغییرات بخشی از مغز بزرگسالان که برای حافظه حیاتی است مرتبط است.
تحقیقات اخیر بی تحرکی را با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و مرگ زودرس در افراد میانسال و سالخورده مرتبط می‌دانند.

محققان در مطالعه جدید بی تحرکی را با کاهش اندازه لوب گیجگاهی میانی، بخشی از مغز که در شکل گیری خاطرات جدید دخیل است مرتبط می‌دانند. محققان افزودند که بی تحرکی می تواند باعث کاهش شناختی و زوال عقل و جنون در افراد میان‌سال و سالمند باشد.
این مطالعه شامل ۳۵ نفر بین ۴۵ تا ۷۵ سال بود که محققان از شرکت کنندگان در مورد میزان فعالیت بدنی و میانگین ساعت نشستن آنها در یک روز درطول هفته گذشته سوال هایی مطرح کرده بودند.

سپس محققان، مغز شرکت کنندگان را اسکن کردند. طبق این پژوهش، با استفاده از یک اسکن MRI با وضوح بالا، دانشمندان جزئیات دقیق در مورد لوب گیجگاهی میانی هر یک از شرکت کنندگان را شناسایی و روابط میان ضخامت این منطقه، سطح فعالیت های بدنی و رفتار نشستن آن‌ها را مشخص کردند.

نتایج نشان داده اند که نشستن برای مدت طولانی بدون در نظر گرفتن سطح فعالیت فیزیکی، با تحلیل رفتن  لوب گیجگاهی میانی همراه است. به عبارت دیگر، پژوهش ها نشان می دهند که بی تحرکی عامل مهمی در کوچک شدن و تحلیل رفتن لوب گیجگاهی میانی است و فعالیت بدنی حتی با شدت بالا، برای مقابله با اثرات مضر نشستن در دوره های کوتاه کافی نیست.
محققان در بیانیه ای گفتند: شرکت کنندگان گزارش دادند که به طور متوسط ​​روزانه ۳ الی ۷ ساعت برای نشستن صرف می‌کنند و با هر ساعت نشستن در هر روز کاهش اندازه مغز مشاهده می‌شود.
محققان در این مطالعه اظهار داشتند که  رفتار بی تحرکی نامتناسب ممکن است یک هدف احتمالی برای مداخلات طراحی شده برای بهبود سلامت مغز در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر باشد. ”
علاوه بر این، این یافته ها مقدماتی هستند، همچنین مطالعه در ساعاتی که صرف نشستن شد، اهمیتی نمی داد که آیا شرکت کنندگان در طول دوره های طولانی دچار بی حوصلگی شده اند یا خیر.
محققان گفته اند، ممکن است نتایج آنها محدود باشد و آنها قصد دارند افرادی را که روزانه برای مدت طولانی می‌نشینند  را بررسی کنند که آیا نشستن موجب کاهش مغز شده است یا خیر. همچنین می خواهند نقش جنسیت، وزن و نژاد را بر  سلامت مغز بررسی کنند.