Marijuana

مارى جوانا از زاويه اى ديگر

پژوهش هایی که در سن دیه گو منتشر شد، تاکیدی بر خطرات و خواص درمانی ماریجوآنا داشته و تاثیرات گوناگون بر طول عمر را آشکار می سازد. قرار گرفتن در معرض ماری جوانا در رحم مادر و یا در دوران نوجوانی ممکن است موجب اختلال یادگیری و حافظه گردد. همچنین باعث قطع ارتباط بین لب های مغز و مختل شدن عملکرد انتقال دهنده های عصبی کلیدی و متابولیسم های مغزی می شود. ترکیباتی که در ماری جوانا یافت شده همانند مواد روان گردان یا delta-9-tetrahydrocannabinol به اختصار (THC) باعث بهبود حافظه گشته و موجب کاهش نشانه های بعضی از بیماری ها (نظیر آلزایمر) می گردد. این یافته ها در جلسه‌ی انجمن سالیانه‌ی Neuroscience در سال ۲۰۱۸، ارائه گشت. این جلسه همچنین بزرگترین منبع اخبار مربوط به مغز و سلامتی در جهان، شناخته شده است.


بیشتر بخوانید:آیا داروهای روان گردان باعث بهبود بیماری می‌گردد؟


ماری جوانا ماده ای است بیشتر از بقیه‌ی انواع مواد مخدر به آمریکا قاچاق می شود و انتظار می رود که با قانونی شدن استفاده از این ماده در بسیاری از مکان ها، محبوبیت آن روز به روز افزون گردد. این ماده‌ی غیر قانونی همچنین بیشترین مواد مخدر متعارف مورد استفاده‌ی زنان است، علی رغم این که پتاسنیل ایجاد آسیب های بلند مدت به جنین را داراست. بسیاری از مردم استفاده از ماری جوانا را هنگامی که در سنین نوجوانی قرار دارند، آغاز می کنند و این درست در زمان آسیب پذیری است چرا که مغز همچنان در حال رشد کردن می باشد و شواهدی مبنی بر افزایش خطر وجود دارد. در همین حین تعداد افرادی که از ماری جوانا برای درمان بیماری های مهلک مانند صرع و ام اس استفاده می کنند، رو به افزایش است. این الگوهای استفاده، نیاز به درک بهتر اثرات طولانی مدت ماری جوانا را برجسته می نمایند و این مورد به طور خاص در جوامع حساس مانند نوزادان به دنیا نیامده و نوجوانان پررنگ تر است.


بیشتر بخوانید:بهبود یافتن حافظه با ترک کردن ماریجوانا!


دستاوردهای جدید این روزها نشان می دهد:

  • قرار گرفتن جنین موش ها در رحم، در معرض THC باعث به وجود آمدن تغییرات در متابولیسم مغز آن ها گشته و در آینده، موجود را بسیار آسیب پذیر در برابر استرس می نماید (Robert Schwarcz, abstract 609.12).
  • موش ها در دوران جنینی در معرض ترکیبات شیمیایی که شبیه به THC بود، قرار گرفتند و در هنگام رشد، اختلالاتی در شبکه های عصبی آن ها شکل گرفت که در نهایت منجر به مشکلات حافظه و یادگیری در نوجوانان می گردد (Priyanka Das Pinky, abstract 424.17).
  • استفاده از ماری جوانا در موش های جوان باعث شد که فعالیت مسیرهای مغزی که مسئول به وجود آوردن عادات است، افزایش یابد  (José Fuentealba Evans, abstract 602.07).
  • در موش های جوان، این ماده‌ی مخدر ممکن است باعث ایجاد اختلال در توسعه‌ی شبکه های مهم پروتئینی گردد که این شبکه ها باعث بالانس شدن هوش هیجانی و فعالیت های مهار کننده در لب های مغز به کار می روند. همچنین در تصمیم گیری، برنامه ریزی و نیروی خودداری دخالت دارند (Eliza Jacobs-Brichford, abstract 645.09).
  • استفاده‌ی طولانی مدت از ماری جوانا باعث تغییر و دگرگونی در متابولیسم ها و ارتباطات بین نواحی مغز می شود که حتی حافظه و قدرت یادگیری را در موش های بزرگسال، تحت الشعاع قرار می دهد (Ana M. Sebastião, abstract 778.08).
  • درمان بیماری آلزایمر در موش ها با خواص درمانی یافت شده در ماری جوآنا. این ماده باعث افزایش قدرت حافظه گشته و میزان از بین رفتن نورون ها را کاهش می دهد. به همین دلایل می توان از آن به عنوان یک ماده ى درمانى برای بیماری های انسانی استفاده نمود (Yvonne Bouter, abstract 467.14).

بیشتر بخوانید:آلزایمر، اختلال روانی اجتناب ناپذیر


مدیر کنفرانس پرس، Michael Taffe دارای PhD از موسسه‌ی Scripps Research و متخصص در امور استعمال مواد مخدر می گوید:

یافته های این روزها، درک نوینی از اثرات پیچیده‌ی ماری جوانا بر مغز را در اختیار ما قرار داده اگرچه ممکن است در بعضی از موقعیت ها این ماده خواص درمانی داشته باشد،  اما حائز اهمیت است که درک بهتری از ابعاد منفی آن نیز داشته باشیم مخصوصا برای زنان باردار، نوجوانان و کسانی که بیش از حد از این مواد استفاده می کنند.

این پژوهش ها توسط سازمان های تامین بودجه‌ی جهانی مانند موسسه‌ی جهانی سلامت و موسسات خصوصی، دولتی و خیریه‌ هاى دیگر مورد حمایت قرار گرفته است.

نمره شما به این پست