Bacteria

آیا ارتباطی بین باکتری‌های روده‌ی ما و عملکرد داروهاست؟

بعضی از داروها برای برخی از افراد به خوبی عمل می کنند اما برای افراد دیگر اثر ندارد. بعضی از داروها هم در افراد خاص دارای عوارض جانبی هستند ک  افراد دیگر این عوارض را ندارند. یک مطالعه با استفاده از باکتری های روده‌ی انسان و مدل موشی، به پژوهش این مسئله پرداختند که ممکن است باکتری های روده به توضیح این مسئله کمک کنند.

با پیشرفت تکنولوژی، تشخیص میکروب های ما و نقش آن ها در سلامتی و بیماری سریع تر و آسان تر شده است. اگرچه با افزایش اطلاعات، ارتباط بین انسان ها و میکروب های موجود در بدن ما بیشتر از هر زمانی پیچیده شده است. امروزه دانشمندان به پژوهش نقش باکتری های روده در طیف وسیعی از بیماری ها می پردازند. [طیف این بیماری ها] از پارکینسون گرفته تا اضطراب و بیماری های قلبی متفاوت است.

برخلاف گذشته، این روزها باکتری های روده بسیار مورد توجه واقع می شوند.

امروزه آخرین مطالعات بر روی این مسئله است که باکتری های روده ممکن است در متابولیسم داروها نقش داشته باشند. در انتها، هنگامی که ما داروها را از طریق دهان مصرف می کنیم، سرنوشت آن ها قرار گیری در انتهای روده می باشد.


بیشتر بخوانید:خواب نیم روز شاید به اندازه ی داروها برای کاهش فشار خون موثر باشد


داروها و میکروب های روده‌ی ما

از آن جایی که میکروب ها از فردی به فرد دیگر تفاوت دارند، این سوال پیش می آید که چه گونه این اختلافات بر روی راه متابولیزه کردن داروها اثر می گذارند و این که چه گونه وارد بدن می شوند. این مسئله به خوبی بیان شده که داروها تمام افراد را یکسان تحت تاثیر قرار نمی دهند. در برخی از افراد، دارو ممکن است به خوبی اثر کند در حالی که در افراد دیگر ممکن است به زمان طولانی تری برای تاثیر نیاز داشته باشد و یا اصلا تاثیر نداشته باشد و حتی در بعضی، یک دارو ممکن است عوارض جانبی خطرناک ایجاد کند.

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا افراد پاسخ های مختلف به یک سری داروهای مشابه می دهند مانند سن، جنسیت و رژیم غذایی و همچنین، آیا باکتری های روده‌ی ما هم دارای نقشی در این زمینه هستند؟

با توجه به آخرین تیم پژوهشگران برای پاسخ دادن به این سوال، میکروب ها دارای ۱۵۰ ژن بیشتر در مقایسه با ژن های ما هستند. این به اصطلاح متصرف های میکروسکوپی، انواعی از آنزیم ها را تولید می کنند که بعضی از آن ها ممکن است باعث تغییر داروها گردند که این تغییر می تواند فعال کردن یا بی اثر کردن آن ها باشد. محققین جزییات بیشتری را در مورد میکروب های موثر بر داروها نشان دادند. این یافته ها که توسط Andrew Goodman از دانشگاه پزشکی New Haven در زورنال Nature به چاپ رسیده است. این تیم بیان نمودند که مطالعات اولیه نشان داده که چه گونه میگروب ها می توانند بر روی چگونگی عملکرد داروهای اختصاصی تاثیر بگذارند. به طور مثال، سولفاسالازین، دارویی که برای درمان کولیت اولسراتیو (نوعی التهاب) استفاده می شود، برای فعال شدن خود به باکتری های روده نیازمند است.

از طرف دیگر، Eggerthella lenta، باکتری که در کولون وجود دارد، می تواند داروهای قلبی را غیر فعال کند مانند دیگوکسین. آن چه که بیشتر موجب نگرانی می شود این است که باکتری های اصلی موجود در روده‌ی باریک، ماده ای ضد ویروس تولید می کنند که  Sorivudine  نام داشته و سمی است. اگر چه دانشمندان شرح داده اند که میکروب ها بر روی داروهای اختصاصی تاثیر گذارند، Goodman و همکارانش بیان کردند که: “هنوز، بسیاری از مکانیسم های مولکولی مجهول باقی مانده اند.”


بیشتر بخوانید:کدام یک از داروهای معمول موجب درمان بیماری های مزمن روحی روانی می‌گردد؟


پژوهش درباره‌ی محصولات ژنی

در آخرین مطالعه‌، محققان به صورت جزیی در مورد تداخل بین میکروب ها و داروها تحقیق کردند و [این تحقیق] را با ارزیابی این که چه گونه باکتری های روده‌ی انسان، طیفی از داروها را متابولیره می کنند، انجام دادند. به طور کلی آن ها توانایی های ۷۶ گونه شایع باکتری های روده را که ۲۷۱ دارو را تغییر می دهند، ارزیابی کردند. داروها را با توجه به متغیرهای وسیعی شامل مکانیسم عمل آن ها و خواص شیمیایی انتخاب نمودند.

به منظور تحقیق در مورد بر هم کنش ها، دانشمندان از موش های gnotobiotic استفاده کردند که این ها جانورانی هستند که عاری از هر گونه میکروب می باشند. آن ها دریافتند که ۱۷۶ تا از این ۲۷۱ دارو (۶۴٫۹%) می توانند توسط باکتری های روده متابولیزه گردند و تجمع داروها را به طور قابل توجهی کاهش دهند. آن ها همچنین نشان دادند که هر گونه ای از باکتری ها می تواند ۱۱ تا ۹۵ نوع از داروها را متابولیزه نماید.

آن ها دریافتند که با استفاده از اطلاعات متاژنومیک که مجموعه ژن هایی از یک جمعیت باکتریایی است، می توانند پتانسیل یک گروه از باکتری ها یا یک باکتری را برای تغییر داروها شرح دهند. دانشمندان امیدوارند که با پیشرفت در این زمینه، این یافته ها به پزشکان کمک کند تا پاسخ بدن افراد به داروها را پیش بینی کنند.


بیشتر بخوانید:محققان داروهای جدید ضد آنفلوانزا را کشف کردند.


نویسنده‌‌ی این مقاله بیان می کند:

این مسئله می تواند راهی را برای ارتباط مکانیسمی بین اطلاعات میکروبی و پاسخ های افراد به متابولیسم داروها و سمی بودن آن ها ایجاد کند. 

در آینده احتمال دارد که بتوان میکروب های بدن فرد طوری تغییر داد که مطمئن شویم داروها به خوبی عمل می کنند و همچنین خطر عوارض جانبی را نیز کاهش می دهد. برای دستیابی به این هدف به مطالعات و پژوهش های بیشتری نیاز است.

امروزه اطلاعات ما در مورد تاثیر باکتری های روده و متابولیسم داروها هنوز در مراحل ابتدایی است. آن چه که مسلم است این است که به نظر می رسد باکتری های روده‌ی ما دارای تاثیراتی بر روی داروهایی که مصرف می کنیم، می باشد.