دارویی جدید که میگرن حاد را از بین می‌برد!

افرادی که میگرن حاد را تجربه می کنند ممکن است به زودی در درمان جدیدی احساس آسودگی کنند. نتایج آزمایش بالینی یک داروی جدید نشان داد که می تواند درد سر را از بین ببرد و علائم دیگر میگرن را کاهش دهد.


بیشتر بخوانید:میگرن چیست؟


بسیاری از افراد مبتلا به میگرن حاد به triptan ها، طبقه ای از داروها که از دهه ۱۹۹۰ مورد استفاده قرار گرفته اند، تکیه می کنند. با این حال، triptan ها به همه کمک نمی کنند و برخی افراد نمی توانند آن ها را به خاطر اثرات جانبی معکوسشان استفاده کنند.

تریپتان ها با فعال کردن گیرنده های سروتونین، با اثر کاهش تورم و سفت کردن رگ های خونی کار می کنند. در حالی که تریپتان ها رگ های خونی را منقبض می کنند، برای افراد مبتلا و یا در معرض خطر بیماری های قلبی و عروقی مناسب نیستند.

این دارو یعنی Rimegepant در این مطالعه، به نسل جدیدی بنام gepants تعلق دارد که به روشی متفاوت از تریپتان ها کار می کند.

Gepants با مسدود کردن گیرنده برای ژن های مرتبط با ژن کلسی تونین (CGRP)، یک پروتئین کوچک که در بدن در طول میگرن انتشار می یابد، درد سر را متوقف می کند.

مقاله ای که اخیرا در ژورنال پزشکی نیوانگلند منتشر شده است، یک آزمایش مرحله سوم بزرگ را شرح می دهد که در آن rimegepant به طور قابل توجهی بهتر از شبه دارو در درمان میگرن حاد عمل کرده است.

ریچارد ب لیپتون، نویسنده اول مطالعه ، استاد و جانشین رئیس دانشگاه پزشکی آلبرت انیشتین در نیویورک، می گوید:

 

برای اولین بار در حدود سه دهه.افرادی با میگرن که با داروهای موجود به آن ها کمک نشده است، ممکن است گزینه جدیدی برای یافتن آرامش در طول حملات داشته باشند.

آزمایش در مقیاس بزرگ داروی میگرن جدید

افراد مبتلا به میگرن حملات مکرر به سر درد را تجربه می کنند. علایم دیگر نظیر حالت تهوع و حساسیت به سر و صدا و نور نیز می تواند رخ دهد. زمانی که آن رشد می کند، شرایط اغلب برای زندگی سخت میشود.

براساس نتایج مطالعه سال ۲۰۱۸، محققان تخمین زدند که بیش از ۱ میلیارد نفر یا ۱۲ تا ۱۴ درصد از جمعیت جهان، در سال ۲۰۱۶ دچار سردرد میگرن شده اند.

اگر چه آن ها به اندازه سردردهای نوع تنشی رایج نیستند، اما سردردهای میگرن مسئول از دست دادن بیش از چند سال ناتوانی به دلیل ماهیت جدی تر خود هستند.

از میان افرادی که این بیماری آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد، میگرن  ۷۵ درصد حداقل یک بار در ماه و به شدت  ۵۰ درصد در مدت این حمله آسیب خواهد رساند که می تواند ۴ تا ۷۲ ساعت طول بکشد.

آزمایش مرحله سوم ایمنی و اثربخشی rimegepant ها را در بزرگسالان مبتلا به میگرن حاد مورد آزمایش قرار داد.

در ۴۹ مرکز آزمایشگاهی در سراسر ایالات متحده، محققان به طور تصادفی بیش از ۱۰۰۰ زن و مرد مبتلا به میگرن را برای دریافت قرص های rimegepant و یا قرص های دارونما که همانند یکدیگر بودند، انتخاب کرده بودند.

محاکمه یک فرد دو سو کور بود، به این معنی که نه شرکت کنندگان و نه مدیران که به آنها دارو داده بودند می دانستند که چه کسی شبه دارو را مصرف کرده و یا چه کسی rimegepant را گرفته است.

ماموران تحقیق به شرکت کنندگان دستور دادند تا هنگامی که دچار حمله میگرن شدند، یا وقتی درد ملایم یا شدید شد قرص مصرف کنند.

آنها همچنین از شرکت کنندگان خواسته بودند تا پرسشنامه های الکترونیکی مربوط به درد و علائم آنها را قبل از مصرف قرص و ۴۸ ساعت بعد از آن تکمیل کنند.

پرسشنامه ها از شرکت کنندگان خواستند تا نشانه هایی را انتخاب کنند که اغلب آن ها را از یک لیست متمایز می کند. این فهرست شامل علائمی نظیر حالت تهوع و حساسیت به صداهای بلند و یا نور بود.

تسکین علائم با حداقل عوارض جانبی

نتایج نشان داد که در مقایسه با تنها ۱۲.۰ درصد از آن هایی که قرص های شبه دارو را مصرف کرده بودند، ۱۹.۶ درصد از کسانی که قرص های rimegepant را مصرف کرده بودند پس از ۲ ساعت هیچ دردی نداشتند.

بازرسان معتقدند که این تفاوت به لحاظ آماری معنی دار است، به این معنی که به احتمال زیاد بعید است که شانسی بوده باشد.

به علاوه، ۳۷.۶ % از شرکت کنندگان در گروه rimegepant،در ۲ ساعت پس از دریافت قرص در مقایسه با ۲۵.۲ درصد از افراد گروه مصرف کننده دارونما، احساس رهایی از \”آزار دهنده ترین نشانه های\” خود را تجربه کردند.

شایع ترین عوارض جانبی، حالت تهوع و عفونت دستگاه ادراری بود. بازرسان هیچ تاثیر منفی قلبی عروقی را مشاهده نکردند.

دکتر Lipton نتیجه گیری می کند:

 

\” این نتایج تایید می کند که مکانیزم عمل rimegepantها یعنی مسدود کردن مسیر CGRP ،به طور موثر درد و علایم مرتبط با حملات میگرن حاد را تسکین می دهد.\”

Biohaven Pharmaceuticals، توسعه دهندگان rimegepant، از این آزمایش حمایت کردند. آن ها منتظر تایید اداره غذا و دارو (FDA)برای درمان میگرن حاد هستند.

Dr. Richard B. Lipton گفت:

 

به عنوان کسی که بیش از یک دهه روی مسدود کننده های CGRP مطالعه کرده است، از مشاهده فواید آن ها در یک آزمایش بالینی در مقیاس بزرگ خوشحال شدم.