داروهای متداول فشار خون می توانند به سلامت روده آسیب برسانند

گروهی از محققان اثرات جانبی پنهان داروهای فشار خون را بررسی کردند.در نتیجه ی این بررسی دریافتند که ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به وضعیت پنهان سخت روده شود.

فشار خون بالا خطر حمله ی قلبی،سکته ی مغزی،نارسایی قلبی حاد و بیماری های کلیوی را افزایش می دهد.مطابق با برخی تخمین ها در سال ۲۰۱۵،بیش از ۱ میلیارد نفر در جهان با فشار خون بالا همراه بودند.
محققات با استفاده از مطالعات مطابق ملت،زیرمجموعه یا جمعیت جامعه در مورد فشار خون در سراسر جهان از سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۱۵،دریافتند که تعداد افرادی که فشار خون دارند در طی ۴۰ سال اخیر دو برابر شده است.

درمان ها برای فشار خون بالای شامل تغییرات سبک زندگی و داروها هستند.نوع دارویی که پزشکان تجویز می کنند به میزان فشار خون و دیگر مشکلات پزشکی که ممکن است فرد داشته باشد بستگی دارد.
متداول ترین داروها شامل مهار کننده ها هستند که به سست کردن رگ های خونی کمک می کنند.و مسدود کننده ی کانال ها که باعث می شوند عملکرد مواد شیمیایی طبیعی که باعث تنگ شدن رگ ها می شوند با ممانعت روبه رو شوند بنابراین،باعث کاهش ضربان قلب و میزان خونی می شوند که برای پمپ شدن نیاز است.

بررسی اثرات داروهای فشار خون

اکنون دانشمندان دانشکده ی شاهنشاهی لندن انگلستان با دانشمندان دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان در مونیخ آلمان همکاری کردند.این همکاری برای کشف اثر و عوارض جانبی ۳ داروی متداول فشار خون اتفاق افتاد.این ۳ دارو مهارکننده ی ACE،مسدود کننده های بتا،مسدود کننده های کانال کلسیمی هستند.نتایج مطالعه در مجله ی “دوران خون” منتشر شد.
محققان به منظور اداره ی مطالعه،از بررسی های ژنتیکی استفاده کردند.آن ها پروتئین هایی که این سه دارو ی فشار خون هدف قرار می دادند را مشخص کردند.و به بررسی اطلاعات ۷۵۰۰۰۰ فرد برای مشخص کردن تنوع ژنتیکی که این پروتئین را کد می کنند پرداختند.

سپس محققان با استفاده از مطالعه ی بانک زیستی انگلستان،ارتباطی پنهان بین تنوع های ژنتیکی و خطر بیماری های مختلف دیدند.به عبارت دیگر،از تنوع های ژنتیکی به عنوان “نماینده ی ژنتیکی برای اثر داروهای ضد فشار خون” استفاده کردند.با نگاه بر تنوع ژنتیکی که وانماگر اثرات این داروهای فشار خون اند،ان ها اثرات این داروها را بر خطر بیماری قلبی،خطر سکته ی مغزی و خطر حدود ۹۰۰ بیماری متفاوت را برآورد کردند.

Dipender Gill همکار اول نویسنده ی مطالعه توضیح می دهد:

“مطالعه ی تنوع های ژنتیکی که وانمودگر اثر دارو ها هستند،مفهوم قوی ای برای کمک به اولویت بندی آزمایش ها و طراحی آزمایش های بالینی به منظور محتمل تر بودن برای موفقیت هستند.”

مسدود کننده های کانال کلیسمی و دیورتیکولوز

تیم ارتباطی بین این تنوع های ژنتیکی و خطر کمتر بیماری های قلبی و عروقی یافت.اما یافته های آن ها نشان می دهد که برخی از ترکیبات این داروها،ممکن است باعث اثرات شدید بر سلامت روده شوند.

نتایج نشان می دهند که این ژن ها،مربوط به نوع خاصی از مسدود کننده های کانال کلسیمی هستند که ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به وضعیتی از روده شوند که دیورتیکولوز نامیده می شود.

دیورتیکولوز وضعیتی است که کیسه های کوچکی در لایه ی پوششی سیستم گوارش گسترش می یابد.این تورم ها،اغلب در قسمت پایینی روده ی بزرگ پدیدار می شوند.این ورم ها به ندرت بافت ها را مورد هدف قرار می دهند مگر متورم یا عفونی شوند که دیورتیکولوز نامیده می شود.

علائم دیورتیکولوز شامل درد در گوشه ی چپ پائینی شکم،حالت تهوع،استفراغ،تب،یبوست و حساسیت شکم است.در صورتی که کیسه ها بترکند،دیورتیکولوز می تواند منجر به وضعیت اورژانسی پزشکی شود.

Gill می گوید این نخستین بار است که این مسدود کننده های کانال کلسیمی خاص ارتباطی ممکن با دیورتیکولوز نشان دادند.

Dipende Gill می گوید:

“ما در مورد مکانیسم های اساسی مطمئن نیستیم هر چند ممکن است مربوط به اثرات بر عملکرد ماهیچه های روده باشد که انقباضات را برای هدایت غذا در طی روده انجام می دهد.”

محققان افزودند که کشفیات بیشتری برای تائید ارتباط بین داروهای فشار خون و بیماری روده نیاز است و این یافته ها نباید بر افرادی که این دارو ها را مصرف می کنند تاثیر بگذارد.