چگونگی طبخ غذا برای سالم تر بودن آن.

همیشه مشکل در مورد غذایی که ما می‌خوریم نمی‌باشد، گاهی ممکن است طبخ ماده‌ی غذایی آن را دچار تغییر کند. به عنوان مثال سیب زمینی ماده غذایی سالمی می‌باشد اما زمانیکه آن را در روغن سرخ می‌کنیم، نسبتا از میزان سالم بودن آن کاسته می‌شود. بنابراین اگر شما شروع به ایجاد تغییرات جزئی در پخت و پز روزمره‌ی خود کنید، آشپزخانه‌ی شما تبدیل به داروخانه می‌شود!

در این مطالعه به برخی از تغییراتی که شما می‌توانید انجام دهید می‌پردازیم :

  1. دمنوش های گیاهی را جایگزین چای کنید. چای به بدن حالت اسیدی می‌دهد و همراه با شکر و لبنیات احتمالا بدترین راه برای شروع روز است. در عوض چای سبز را در آب جوش بگذارید و برای عطر و طعم اضافی به آن زنجبیل، دارچین، هل یا نارنج اضافه کنید و از حس خوب طبیعت لذت ببرید.
  2. پخت و پز را در طروف استیل و ظروف آهنی انجام دهید. آلومینیوم و ظروف تفلون در مواد غذایی در حال پخت، اشباع می‌شوند و به بدن شما می‌روند.
  3. با کمترین روغن و یا بدون روغن غذا را طبخ کنید. روغن ضرر ندارد اما روغن خالص و تصفیه شده حاوی مواد شیمیایی می‌باشد. برای مصرف کم تر روغن، ماهیتابه را داغ کنید و ماده غذایی مورد نظر را به صورت همزمان داخل آن بریزید. از روغن نارگیل، پودر بادام زمینی یا پودر کنجد برای جایگزین کردن روغن و افزودن طعم استفاده کنید. بعد از مخلوط کردن به آن پودر ادویه خشک اضافه کنید.
  4. بخار پز کردن اندک مواد غذایی‌ تغذیه‌ی مطلوب را تضمین می‌کند. سیب زمینی و چغندر را به جای سرخ کردن و پختن، بخار پز کنید و بدون استفاده از روغن، سبزیجات را نیز به غذا اضافه کنید.
  5. پختن به جای سرخ کردن. استفاده از کره‌ی آجیل و روغن نارگیل به عنوان روغن در غذاهای سرخ شده، بخار پز و پخت شده. به عنوان مثال زمانیکه می‌خواهید سیب زمینی سرخ کرده بخورید، ابتدا سیب زمینی را بخار پز کنید سپس خنک شود و بعد با روغن نارگیل و سبزیجات مخلوط کنید و سپس آن را بپزید.
  6. استفاده از قند های طبیعی به جای شکر. اگر غذای شما نیاز به شیرینی دارد می‌توانید از خمیر روز، کشمش، عسل، انجیر و حتی میوه استفاده کنید.
چگونگی طبخ غذا برای سالم تر بودن آن.
۵ (۱۰۰%) ۱ vote