برای سلامتی بیشتر، نیازی به حذف گوشت قرمز از سبد غذایی خود نیست!

برای سلامت بیشتر، نیازی به قطع گوشت قرمز و فرآوری شده نیست!

برخلاف توصیه های معمول راجب کاهش و یا قطع گوشت قرمز از سبد غذایی، پنج مورد از بررسی های جدید نشان می دهند که اکثر مردم می توانند مانند گذشته به خوردن گوشت قرمز و فرآوری شده ادامه دهند. مطالعات عمده نشان داده است که قطع کردن گوشت قرمز از رژیم غذایی، تأثیر کمی بر سلامت انسان دارد.

همانطور که ذکر شد، اکثر مردم می توانند مانند گذشته به خوردن گوشت قرمز و فرآوری شده ادامه دهند. یک مطالعه بزرگ که توسط محققان دانشگاه های مک مستر و دالوشی انجام شد، نشان داد که کاهش مصرف گوشت قرمز تأثیر کمی بر سلامت دارد. یک هیئت علمی از دانشمندان بین المللی به طور منظم شواهد را بررسی کرده و توصیه کرده اند که بیشتر بزرگسالان همچنان به خوردن سطح فعلی گوشت قرمز و فرآوری شده خود ادامه دهند.
محققان، به بررسی چهار مطالعه ای که تأثیر گوشت قرمز و مصرف گوشت فرآوری شده بر فعالیت قلبی و متابولیک و به وجود آمدن سرطان دارد، پرداختند.
در یک بررسی از ۱۲ کارآزمایی با ۵۴۰۰۰ نفر، محققان از نظر آماری ارتباط مهمی بین مصرف گوشت و خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت یا سرطان پیدا نکردند. آن ها دریافتند کسانی که در هفته ۳ وعده گوشت و یا کمتر از این مقدار مصرف می کنند، خطری آن ها را از لحاظ مشکلات قلبی و عروقی تهدید نمی کند.

 

گوشت قرمز

محققان همچنین یک بررسی سیستماتیک با نگاهی به نگرش و ارزش های مردم در مورد سلامتی در مورد خوردن گوشت قرمز و فرآوری شده انجام دادند. آنها دریافتند که مردم گوشت می خورند زیرا آن را سالم می بینند، طعم آن را دوست دارند و تمایلی به تغییر رژیم غذایی ندارند.

دکتر گوردون گویات در این باره اظهار دارد که یک گروه تحقیقاتی با ۱۴ عضو از هفت کشور، از یک روش بررسی دقیق سیستماتیک که میزان اطمینان از شواهد را برای هر نتیجه را ارزیابی می کنند، استفاده می کنند تا از بررسی شرایط فرد، به رژیم غذایی او منتقل شوند. توصیه هایی که دستورالعمل های محققان را تدوین می کند.

وی گفت:

“علاقه جهانی در زمینه تغذیه و به ویژه مسئله گوشت قرمز وجود دارد. مردم باید بتوانند بر اساس بهترین اطلاعات در دسترس تصمیم گیری در مورد رژیم غذایی خود را انجام دهند.”

بردلی جانستون، نویسنده مسئول در مورد بررسی دستورالعمل ها گفت:

“این فقط یک مطالعه در مورد گوشت قرمز و گوشت فرآوری شده نیست، بلکه مجموعه ای از بررسی های سیستماتیک با کیفیت بالا است که منجر به توصیه هایی می شود که فکر می کنیم بسیار شفاف تر، مستحکم تر و قابل اعتماد تر از نظریات گذشته هستند. ما منحصراً روی نتایج بهداشتی متمرکز بودیم و در هنگام ارائه توصیه های خود، رفاه حیوانات یا نگرانی های محیط زیست را در نظر نگرفتیم.”

 

گوشت قرمز

یکی از نویسندگان در دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا گفت:

“این بررسی مطمئناً بحث برانگیز است، اما بر اساس جامع ترین شواهد که تا به امروز بنا شده است، افرادی که به دنبال بحث و گفتگو هستند، برای یافتن شواهد مناسب برای ایجاد استدلال، سختی های زیادی را متحمل شده اند.”

محققان دیگری که در این کار حضور داشتند شامل پژوهشگرانی از کشور های هلند، لهستان و اسپانیا، از مراکز کاکرن و کمیته راهنما که شامل دانشمندان بسیاری در این زمینه است، بودند.