از افزایش گلبول های سفید چه میدانیم ؟

گلبول های سفید ، اجزای حیاتی خون هستند که نقش آنها مبازره با عفونت است . آنها برای سلامتی و تندرستی ضروری هستند.

 

شمار بالای این سلول ها ممکن است نشان از تلاش سیستم ایمنی برای از بین بردن عفونت باشد. همچنین میتواند نشانه ی یک استرس فیزیکی و عاطفی باشد. این افزایشِ تعداد ، ممکن است در افرادی که مبتلا به سرطان خون خاص هستند مشاهده شود. کمبود گلبول های سفید میتواند نشان از یک جراحت و یا یک شرایط عفونی باشد که سریعتر از سرعتِ رشدِ آنها ، درحال تخریبِ گلبول های سفید است. همچنین ممکن است بدن درحال تولید تعداد کمی از آنها باشد.

گلبول های سفید یک درصد از کل سلول های خونی را تشکیل میدهند و برای تنظیم عملکرد های سیستم ایمنی ضروری هستند. گلبول های سفید همچنین به عنوان لوکوسیت ها نیز شناخته میشوند. مغز استخوان دائما گلبول های سفید را تولید میکنند و این سلول ها در خون و سیستم لنفاوی ذخیره میشوند تا زمانی که برای مبارزه با عفونت و یا بیماری در بدن نیاز شوند .

 


انواع گلبول های سفید خون :

گلبول های سفید ، که بدن را در مقابل بیماری و عوامل خارجی حفظ میکنند ،از چندین نوع متفاوت تشکیل شده که عملکرد های متفاوتی هم دارند .در بیشتر مردم حدودا ۱۰۰ میلیاردگلبول سفید در هر روز تولید میشود و معمولا بین ۴هزار تا ۱۱هزار سلول در هر میکرولیتر از خون وجود دارد که البته این میزان میتواند با توجه به نژاد افراد ، متفاوت شود. چندین نوع متفاوت از گلبول های سفید ، با مسئولیت های متفاوت دیده میشوند :

 1. لمفوسیت ها : این سلول ها برای تولید آنتی بادی ها بسیار حیاتی هستند .آنتی بادی ها به بدن برای دفاع از خود در برابر باکتری ها و ویروس ها و دیگر تهدیدها کمک میکنند.
 2. نوتروفیل ها :این سلول ها ، گلبول های سفید پر قدرتی هستند که باکتری ها و قارچ ها را نبود میکنند.
 3. بازوفیل ها : آنها بدن را از وجود عفونت هایی که مواد شیمیایی به جریان خون ترشح میکنند هشدار میدهند و با آلرژی ها مبارزه میکنند.
 4. ائوزینوفیل ها : آنها مسئول تخریب انگل ها و سلول های سرطانی هستند و بخشی از پاسه های آلرژیک را شامل میشوند.
 5. مونوسیت ها : این سلول ها مسئول حمله و درهم شکستن میکروب ها و یا باکتری هایی که به بدن ورود کرده اند ، هستند.

هنگامی که لازم باشد ، مونوسیت ها به دیگر اندام ها مثل کبد ، ریه ها و مغز استخوان عازم میشوند و در آنها به سلول هایی بنام ماکروفاژ تبدیل میشوند. یک ماکروفاژ مسئولِ بسیاری از عملکرد ها ، از جمله حذف بافت های مرده و آسیب دیده ، نابود کردن سلول های سرطانی و تنظیم مسئولیت های سیستم ایمنی است.


 علت

افزایش گلبول های سفید به عنوان لوکوسیتوز شناخته شده است که معمولا در پاسخ به شرایط زیر اتفاق می افتد :

 • عفونت
 • سرکوب ایمنی
 • داروها ، مثل کورتیکو استروئید ها
 • اختلال در سیستم ایمنی و یا مغز استخوان
 • سرطان های خاص ،مثل سرطان خون لنفوسیتی حاد یا مزمن
 • التهاب
 • استرس های عاطفی
 • جراحت
 • درد زایمان
 • بارداری
 • مصرف دخانیات
 • عکس العمل های آلرژیک
 • ورزش های بیش از حد

بیماری های تنفسی خاص مثل سیاه سرفه و یا سل نیز ممکن است باعث افزایش تعداد گلبول های سفید خون شود. در بعضی موارد ، تمام گلبول های سفید تحت تاثیر قرار میگیرند.این در حالیست که، بعضی از مردم بیماری خاصی دارند که فقط یک نوع از گلبول های سفید در آن بیماری تحت تاثیر قرار میگیرند. اگر سطح نوع خاصی از گلبول های سفید افزایش پیدا کند ممکن است به واسطه ی یک تحریک خاص این عمل رخ داده باشد.

 • مونوسیت ها : افزایش تعداد مونوسیت ها ممکن است نشانه یک عفونت مزمن مثل سرطان ، اختلال خونی ، خود ایمنی و یا شرایط های پزشکی دیگر باشد.
 • لمفوسیت ها : شرایطی که در آن ، سطح لمفوسیت ها افزایش یافته باشد ، به عنوان لکوسیتوز لمفوسیتی شناخته شده است  ممکن است حضور ویروس و یا یک عفونت منجر به آن شده باشد ؛ مثل سل! همچنین ممکن است با سرطان های خونی و لنفومی خاصی مرتبط باشد.
 • نوتروفیل ها : افزایش نوتروفیل ها در بدن افراد منجر به یک حالت فیزیکی موسوم به لکوسیتوز نوتروفیلی میشود. این شرایط یک پاسخ ایمنی طبیعی در برابر یک رخداد مثل عفونت ، جراحت ، التهاب ، برخی داروها و انواع خاصی از سرطان هاست.
 • بازوفیل ها : افزایش سطح بازوفیل ها ممکن است در افرادی که سابقه ی بیماری کم کاری تیروئید یا اصطلاحا هیپوتیروئیدیسم دارند ، رخ دهد. همچنین میتواند نتیجه ی شرایط های خاص داروییِ دیگر باشد.
 • ائوزینوفیل ها : اگر برای شخصی سطحِ بالای ائوزینوفیل ثبت شود ، ممکن است نشانه عکس العمل بدن به یک عفونت انگلی ، آلرژی و یا آسم باشد.  در موارد خاص ، هیچگونه علت قابل شناسایی برای افزایش گلبول های سفید وجود ندارد که این حالت به عنوان سندروم هایپرائوزینوفیلیک ایروپانی شناخته شده است و میتواند منجر به عوارض جانبی جدی مثل آسیب های قلبی ، ریوی ، کبدی ، پوستی و سیستم عصبی شود. اثراتِ این سندروم ، علائم تجربی مثل کاهش وزن ، تب ، عرق های شبانه ، خستگی ،سرفه ، درد قفسه سینه ، ورم ، معده درد ، اثرات پوستی ، درد و ضعف ، گیجی و کما  هستند.

 

 


ناهماهنگی های دیگر

یک دکتر ممکن است برای تعیین سطح گلبول های سفید خون از آزمایش خون استفاده کند. اگر سطح گلبول های سفید کمتر از حد معمول باشد ممکن است نشان از  کمبود فعالیت سیستم ایمنی شخص باشد. این نتیجه ممکن است مثل شرایطی شبیه به HIV و یا داروهای ضد التهابی باشد. کمبود گلبول های سفید به این دلیل است که مردمی که مبتلا به بیماری هستند ویا داروهایی را مصرف میکنند که باعث سرکوب سیستم ایمنی میشود ،با افزایشِ خطر ابتلا به عفونت مواجه میشوند. تولید گلبول های سفید غیر طبیعی هم یکی از ویژگی های برخی از سرطان ها مثل لوکومیا و لنفومی است.

در برخی شرایط که به طور کلی بنام سندروم myeloproliferative شناخته شده است ، میتواند در مغز استخوان رخ دهد . این اختلال زمانی رخ میدهد که تولید بسیار زیاد سلول های خونی ، منجر به عدم تعادل شود. اختلال myeloproliferative شرایط نادری است که هم میتواند بدخیم باشد و هم میتواند بدخیم نباشد.

 

 

علائم و تشخیص

اثرات اصلی افزایش تعداد گلبول های سفید ، به شرایط و یا عامل ایجادکننده آن بستگی دارد. نوساناتی که در شمارِ گلبول ها رخ میدهد امکان ندارد هیچ علائمی را باعث شود. به همین علت ، پزشک معالج میتواند برای ارزیابی تعداد گلبول های سفید از آزمایش خون استفاده کند . گاهی آزمایش های بیشتر میتواند برای تعیین دقیق علتِ اصلی مشکل ، ضروری باشد.

 

از افزایش گلبول های سفید چه میدانیم ؟
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]