جراحی های تغییر از جنس زن به مرد

جراحی تغییر جنسیت زن به مرد نوعی از جراحی های انتقال جنس است که همچنین جراحی تائید جنسیت یا جراحی تصدیق جنسیت نامیده می شود.
این جراحی می تواند شکل های مختلفی داشته باشد مثل برداشتن پستان ها_ماستکتومی یا پستان برداری_ و تغییر ناحیه ی تناسلی که جراحی “ناحیه تحتانی” می گویند.

مثال های جراحی تحتانی شامل موارد زیر است:
حذف رحم،معروف به هیسترکتومی
حذف واژن،معروف به واژینکتومی
ساخت و ایجاد آلت تناسلی مردانه از طریق متوئیدیوپلاستی یا فالوپلاستی

ما در این مقاله جراحی های تغییر جنسیت از زن به مرد را توضیح می دهیم.همچنین در مورد بهبودی و انتظاراتی که از آلت حاصل از تغییر جنسیت باید داشت،بحث می کنیم.

جراحی

پیش از آنکه فرد جراحی تغییر جنسیت از زن به مرد را انجام دهد،می بایست درمان جایگزینی تستوسترون را دریافت کند.ممکن است بعدا هم تحت یا دو نوع از این رویه ها نیز قرار بگیرند.

بازسازی قفسه سینه

فردی که تحت جراحی تغییر جنسیت از زن به مرد قرار می گیرد معمولا ماستکتومی زیرپوستی برای حذف بافت سینه انجام می دهد.این جراحی همچنین باعث تغییر ظاهر و موقعیت نوک پستان ها می شود.در ضمن،دریافت درمان جایگزینی تستوسترون می تواند باعث تحریک رشد موهای سینه شود.
×حذف رحم،تخمدان ها و لوله های فالوپ
اگر فردی با داشتن رحم،تخمدان یا لوله ی فالوپ مشکل دارد ،می تواند این نوع جراحی را اجام دهد.همچنین اگر هورمون تراپی(درمان جایگزینی تستوسترون)نتواند مانع قاعدگی شود،این جراحی انجام می شود.
در خارج کردن جزئی رحم،جراح تمام رحم را حذف می کند.در خارج کردن کامل رحم،علاوه بر حذف رحم،دهانه ی رحم را نیز خارج می کنند.برداشتن دو طرفه تخمدان_لوله فالوپ یا BSO شامل برداشتن لوله های فالوپ چپ و راست و تخمدان ها می شود.

متوئیدیو پلاستی

متوئیدیوپلاستی روشی برای ایجاد یک آلت تناسلی مردانه جدید است.این روش شامل تغییر کلیتوریس به آلت تناسلی مردانه است.فردی که می خواهد این جراحی را انجام دهد،پیش از انجام این جراحی تحت هورمون درمانی قرار می گیرد تا کلیتوریس برای این هدف(ایجاد آلت تناسلی مردانه) رشد یابد.

در طی این روند،جراحان در جراحی ای تحت عنوان “واژینکتومی”همچنین واژن را نیز بر می دارند.به علاوه،مجرای ادرار را طویل می کنند و آن را درون آلت تناسلی مردانه جدید قرار می دهند.جراحان برای انجام این طویل سازی از بافت های لبه های واژن،لبینه ی کوچک یا دیگر بخش های واژن استفاده می کنند.هدف از انجام این کار امکان ادرار کردن در حالت ایستاده است.
گزینه ی دیگر،روند Centurion است که شامل تغییر محل بندهای مدور زیر کلیتوریس برای افزایش استحکام آلت تناسلی مردانه است.

متوئیدیوپلاستی معمولا ۲_۵ ساعت زمان می برد.پس از جراحی اولیه،ممکن است روند های اضافی ضروری باشد.
روند Centurion حدود ۲ ساعت و نیم زمان می برد که همچنین زمان حذف سیستم های تولیدمثلی زنانه نیز به این زمان اضافه می شود.
مزیت متوئیدیوپلاستی این است که آلت تناسلی مردانه جدید بواسطه توانایی نعوظ‌پذیری ای که بافت کلیتورال دارد می تواند دچار نعوظ شود.با این حال،آلت تناسلی مردانه جدید که حاصل از متوئیدیوپلاستی است اغلب برای رابطه جنسی با دخول کوچک است.

فالوپلاستی

در عمل فالوپلاستی از پیوند پوست(معمولا از بازو،ران،پشت و شکم)برای ایجاد آلت تناسلی مردانه جدید استفاده می کنند.پزشکان فکر می کنند گرفتن پوست از ساعد بهترین گزینه برای ساخت آلت تناسلی است.
در مقایسه با متائیدیوپلاستی،فالوپلاستی آلت تناسلی مردانه ی بزرگتری را ایجاد می کند.با این حال،این آلت تناسلی جدید به تنهایی نمی تواند دچار نعوظ شود.
فرد پس از یک دوره بهبودی،می تواند کاشت آلت تناسلی انجام دهد.می تواند این امکان را ایجاد کند که دچار نعوظ شود و آن را حفظ کند و رابطه جنسی همراه دخول داشته باشد.

جراح در طی فالوپلاستی،واژینکتومی انجام می دهد و مجرای ادرار را طویل می کند تا امکان ادرار از طریق آلت تناسلی مردانه میسر شود.معایب فالوپلاستی شامل تعداد زیاد دفعات بازدید جراحی و بازبینی است که ممکن است ضروری باشد .همچنین قیمت این عمل که معمولا از متوئیدیوپلاستی بالاتر است.

اسکروتوپلاستی

ممکن است فردی تصمیم داشته باشد در کنار متوئیدیوپلاستی یا فالوپلاستی،اسکروتوپلاستی(ایجاد کیسه بیضه) نیز انجام دهد.در اسکروتوپلاستی،جراح،لبینه های کوچک را توخالی می کند و محل آن ها را تغییر می دهد تا کیسه بیضه ایجاد کند و کاشت بیضه ها ی سیلیکونی را وارد کند.

بهبودی

مدت زمان بهبودی در عمل تغییر جنیست از زن به مرد متنوع بوده و بسته به نوع عمل و عوامل دیگر مثل سلامت کلی و انتخاب های زندگی تعیین می شوند.برای مثال،مصرف دخانیات موجب کند شدن بهبودی می شود و خطر عوارض ناشی از جراحی را افزایش می دهد.اگر فردی دخانیات،ویپ یا هرگونه ماده با نیکوتین مصرف کند،تیم جراحی آن فردا را برای این جراحی خیلی کمتر مطلوب می دانند.
بسیاری از افراد پس از جراحی تغییر جنسیت نیاز دارند تا حداقل چند روز در بیمارستان بمانند.پس از مرخص شدن از بیمارستان ،فرد نیاز دارد تا استراحت کند و تا حدود ۶ هفته یا بیشتر در فعالیت های بسیار محدودی شرکت کند.