آیا در حین مصرف قرص جلوگیری ، احتمال بارداری وجود دارد ؟

مصرف قرص های ضد بارداری یک روش محبوب و مؤثر در پیشگیری از بارداری است. با این وجود برخی از عوامل مانند فراموش کردن مصرف قرص در برخی روزها ، استفراغ و مصرف برخی داروهای خاص ، می توانند اثر قرص را کاهش دهند و ممکن است منجر به حاملگی های ناخواسته شود.
در این مقاله ، ما بررسی می کنیم که قرص ضدبارداری تا چه حد مؤثر است و همچنین پنج دلیل عدم موفقیت این قرص را نیز آنالیز میکنیم . همچنین در مورد چگونگی جلوگیری از ناکارآمدی قرص نکاتی را بیان می کنیم و برخی از علائم اولیه بارداری را شرح می دهیم.

قرص جلوگیری از بارداری چقدر موثر است ؟

برخی شرایط خاص می تواند اثربخشی قرص های ضد بارداری را کاهش دهد.

قرص جلوگیری حاوی هورمون هایی است که از تخمک گذاری ، یعنی وقتی تخمدان تخمک را برای لقاح آزاد می کند ، جلوگیری میکند . نوع دیگری از این قرص که به عنوان مینی پیل شناخته می شود باعث می شود مخاط دهانه رحم فرد ضخیم شود و لایه رحم نازک شود که این امر احتمال رسیدن اسپرم به تخمک را کاهش می دهد.

اگر شخصی قرص ضد بارداری را به درستی مصرف کند و هیچ روزی مصرف قرص را از دست ندهد ، روشی بسیار مؤثر است. طبق گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، مصرف کامل قرص جلوگیری تا ۹۹٫۷ درصد موثر است. این بدان معنی است که کمتر از ۱ از ۱۰۰ زن مصرف قرص در مدت ۱ سال باردار می شوند.

اما ، با استفاده معمولی از آن ، میزان تأثیر قرص به ۹۱ درصد میرسد.  این بدان معنی است که حدود ۹ از ۱۰۰ زن در یک سال از مصرف قرص باردار می شوند.

پنج دلیل برای عدم موفقیت قرص

اگرچه قرص ضدبارداری عموما بسیار مؤثر است ، اما برخی اوضاع می توانند اثربخشی آن را کاهش دهند و بعضی اوقات ممکن است منجر به حاملگی های ناخواسته شود. این شامل:

ازدست دادن یک روز ( برای مصرف قرص ) 

تولید کنندگان قصد دارند که مردم روزانه این قرص را مصرف کنند تا موثرترین آن باشد. اگر فرد روزانه از دست برود ، ممکن است سطح هورمون آنها به اندازه کافی ثابت نماند تا از بارداری جلوگیری کند.

اگر فرد دریافت قرص به طور روزانه مشکل باشد ، سایر روشهای کنترل تولد ممکن است بهتری نیازهای آنها را برطرف کند. پزشک یا متخصص زنان می توانند در مورد طیف وسیعی از پیشگیری از بارداری ها مشاوره دهند.

استفراغ

بعضی اوقات ممکن است فرد هنگام قرص بیمار شود. هنگامی که فرد استفراغ می کند ، قرص ممکن است برگردد ، یا ممکن است آن را به طور کامل وارد بدن نکند.

هر کسی که کمی بعد از مصرف قرص ، استفراغ را تجربه کرد ، باید هر چه سریعتر قرص دیگری مصرف کند و سپس طبق معمول قرص بعدی خود را مصرف کند.

مصرف نکردن هر روزه‌ی قرص ها در یک زمان

علاوه بر مصرف روزانه قرص های ضد بارداری ، فرد نیز باید هر روز قرص ها را در همان زمان مصرف کند. این کار می تواند سطح هورمون آنها را حفظ کند.

شخص همیشه باید هر روز مینی پیل را در همان بازه‌ زمان ۳ ساعته مصرف کند. کسی که بازه خود را از دست داده است باید برای ۲ روز آینده از روش کنترل پشتیبان استفاده کند یا از برقراری رابطه جنسی خودداری کند.

بسیاری از افراد زنگ هشدار روزانه را به آنها یادآوری می کنند که هر روز قرص خود را در زمان مناسب مصرف کنند.


بیشتر بخوانید : جهشی جدید در ناحیه تاریک ژنوم سرطانی


قرص جدید را فورا شروع نکنید 

برخی از داروها و مکمل ها می توانند با قرص تداخل کرده و اثر بخشی آن را کاهش دهند.

شروع یک بسته جدید قرص در روزِ بعد از اتمام بسته‌ی قبلی ضروری است. با این وجود ، بعضی اوقات ممکن است شخصی بسته جدید را بلافاصله پس از اتمام بسته‌ی قبلی شروع نکنند . از بین رفتن چند روز بین فاصله‌ی بسته ها می تواند از تاثیر قرص جلوگیری در پیشگیری از بارداری کم کند.

براساس CDC ، هر کسی که دو یا چند قرص پشت سر هم را از دست دهد ، باید از روش پیشگیری از بارداری استفاده کند یا از مقاربت جنسی خودداری کند تا زمانی که ۷ روز متوالی قرص کنترل بارداری را مصرف نکرده باشد.

داروهایی که با قرص جلوگیری تداخل می کنند

برخی از داروها می توانند تاثیر قرص جلوگیری را کاهش دهند. داروها شامل برخی آنتی بیوتیک ها ، مانند ریفامپین ، و داروهای ضد قارچ مانند گریسوفولوین هستند.

فرد باید هنگام مصرف این داروها و به مدت ۴۸ ساعت پس از اتمام دوره ، از روش های دیگر پیشگیری از بارداری استفاده کند.

سایر داروها و مکمل ها نیز ممکن است بر چگونگی عملکرد قرص های ضد بارداری تأثیر بگذارند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد :

 • داروهای صرع مانند فنوباربیتال ، فنیتوئین و کاربامازپین
 • داروهای ضد ویروسی که برای درمان HIV استفاده می شود
 • مخمر سنت جان ( St. John’s Wort ) ، که یک داروی گیاهی است.

بیشتر بخوانید : امیدوار بودن عامل مهمی در بهبود اختلالات عصبی!


نکاتی برای جلوگیری از ناکارآمدی قرص جلوگیری

اگر شخصی قرص های ضد بارداری را به درستی مصرف کند و هیچ روزی قرص را از دست ندهد ، مصرف آن بسیار مؤثر است. نکات زیر می تواند در جلوگیری از بارداری های ناخواسته هنگام مصرف قرص کمک کند :

 • بسته بندی را بخوانید و دستورالعمل ها را با دقت دنبال کنید
 • قرص را هر روز در همان زمان مصرف کنید
 •  از برنامه ای که دوره ها را دنبال می کند و مصرف قرص ها را یادآوری میکند استفاده کنید .
 • همیشه حداقل یک هفته قبل از اتمام آخرین بسته قرص ، قرص جدید قرص بخرید
 • همیشه قرص های از دست رفته را در اسرع وقت مصرف کنید.
 •   اگر دو یا چند قرص پشت سر هم از دست دادید ، از روش های طبیعی پیشگیری از بارداری ، مانند کاندوم ، استفاده کنید.

اگر شخصی نگران نتواند قرص های خود را به طور مداوم مصرف کند ، باید در مورد سایر روش های کنترل بارداری با پزشک یا متخصص زنان صحبت کند. گزینه های مختلفی وجود دارد که نیازی به مصرف قرص روزانه نباشد ، مانند دستگاه داخل رحمی یا IUD .

اولین نشانه‌های بارداری

خستگی مفرط می تواند از نشانه‌های اولیه بارداری باشد.

اگر فردی نگران ناکارآمدیِ پیشگیری از بارداری و احتمال بارداری است ، باید با پزشک خود صحبت کند. با این حال ، برخی علائم اولیه نیز وجود دارد که می تواند نشان دهنده بارداری باشد :

 • نفخ : اگرچه نفخ غالباً نشانه سندرم قبل از قاعدگی است ، اما گاهی اوقات می تواند نشانه ای از بارداری زودرس باشد.
 • حساسیت پستان ها : افزایش سطح هورمون های استروژن و پروژسترون می تواند باعث ایجاد حساسیت پستان ها در اوایل بارداری شود. برخی از خانمها همچنین ممکن است علائمی مانند سوزن سوزن شدن ، سنگینی یا احساس پر بودن پستان ها را تجربه کنند.
 • لکه بینی کم : مقدار کمی از خونریزی یا لکه بینی می تواند رخ دهد که یک تخمک به لایه رحم وصل شود. اگر لکه بینی خارج از چرخه قاعدگی مورد انتظار اتفاق بیفتد ، ممکن است علامت اولیه بارداری باشد.
 • خستگی مفرط :  تغییرات هورمونی که در دوران بارداری در بدن رخ می دهد ، باعث می شود فرد حتی در مراحل اولیه نیز احساس خستگی کند.
 • تکرر ادرار : تغییرات هورمونی می تواند احساس ادرار در اوایل بارداری را افزایش دهد.

هر کسی که فکر می کند ممکن است باردار باشد ممکن است بخواهد تست حاملگی (کیت حاملگی یا بِیبی چک ) در خانه را انجام دهد. این آزمایشات نسبت به سطح هورمون فرد حساس تر شده و در مراحل اولیه آن نیز در تشخیص حاملگی بهتر است.

با این وجود ، اگر فرد خیلی زودتر از موعد عدد کیت را بخواند یا به درستی از دستورالعمل پیروی نکند ، آزمایشات بارداری در خانه ممکن است قابل اطمینان نباشد. طبق گفته سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) ، برای مطمئن ترین نتایج ، فرد باید ۱-۲ هفته پس از اولین دوره از دست رفته خود ، آزمایش را انجام دهد.

در حالی که قرص های ضد بارداری معمولاً بسیار مؤثر هستند ، در صورتی که فرد به طور صحیح و مداوم از آنها استفاده نکند ، گاهی اوقات نمی توانند مانع از بارداری شوند.

هرکسی که نگران اثربخشی یا راحتی روش پیشگیری از بارداری باشد ، باید با پزشک صحبت کند. اگر شخصی بیش از یک قرص را از دست دهد ، باید حداقل ۷ روز متوالی پس از مصرف قرص ، از روش پیشگیری از بارداری استفاده کند.