نگرانی و پشیمانی بعد از IVF در مادران

موثرترین راه برای افزایش شانس اینکه قرارگیری جنین در طول لقاح آزمایشگاهی یا همان IVF موفقیت آمیر باشد، آزمایش ژنتیکی است، تا ببینند که جنین نرمال است یا خیر. ( تست جنین یک آزمایش غیرتهاجمی است که این آزمایش بر روی یک نمونه خون وریدی از از مادر صورت میگیرد و می‌تواند اطلاعاتی در مورد جنین در اوایل بارداری بدهد.)

اما اخبار معمولا خوب نمی‌باشد تا زمانیکه یک زن ۴۴ ساله این تست را انجام دهد، در این صورت اکثرا جنین های او غیر طبیعی خواهد بود.

یک مطالعه‌ی جدید از دانشگاه پزشکی شمال غربی در نیویورک گزارش می‌دهد که صرف نظر از اینکه آیا جنین نرمال باشد یا خیر، ۹۴ درصد از بیمارانِ این مطالعه خوشحال بودند که می‌توانند این اطلاعات را داشته باشند.

این اولین مطالعه‌ای است که ریسک پشیمانی و اضطراب پس از غربالگری برای ناهنجاری های کروموزومی در جنین را قبل از IVF بررسی می‌کند.

این مقاله در ۲۱ ژوئن در مجله‌ی تولید مثل انسان منتشر شد که یک‌ مجله از انجمن اروپایی تولید مثل انسان و جنین شناسی می‌باشد.

دکتر Kara Goldman نویسنده‌ی این پژوهش می‌گوید:

تمرین مرسوم IVF شامل انتقال جنین با احتمال نامطلوب لانه گزینی است که آیا نتیجه یک بارداری،  سالم می‌شود یا خیر. یافته های ما نشان می‌دهد که حتی پس از یک نتیجه منفی، اکثر زنان اطلاعاتی را که از آزمایش جنین دریافت کرده‌اند، برای برنامه ریزی تولید مثل ارزشمند می‌دانند.

خانم Kara Goldman، استادیار مامایی و زنان و ناباروری در دانشکده پزشکی دانشگاه Feinbery می‌باشد، او می‌گوید:

زنان سالخورده باید این را درک کنند که زمانشان برای تولید مثل محدود است. اکثر بیماران ایده هایی دارند که اطلاعات زیادی در مقابل آن ها قرار می‌دهد. بنابراین لازم نیست که طی یک دوره‌ی بسیار دشواری بین انتقال جنین و تست بارداری پیش بروند مگر اینکه جنین منجر به حاملگی نشود.

در آزمایش ژنتیک، پزشکان بررسی می‌کنند که آیا کروموزوم های زیادی وجود دارد یا اینکه چند کروموزوم وجود دارد که باعث سقط جنین ( جنین های غیر طبیعی کروموزومی) شود. این امر به والدین بستگی دارد که آیا می‌خواهند بارداری را متوقف کنند یا خیر.

تعداد کم اما قابل توجهی از بیماران که نتایج غیر طبیعی داشتند یا با جنین نرمال خود باردار نشدند، بعد از روند انجام این تست اظهار پشیمانی کردند.

دکتر Kara Goldman می‌گوید:

این مطالعه برای ما مشخص کرد که ما باید از لحاظ بهداشت روان به بیماران خدمات بهتری ارائه کنیم و هم چنین مطمئن شویم که روان شناسان و پزشکان ما از مراجعه کنندگانی که جنین های غیر طبیعی دارند، حمایت می‌کنند و در حال آماده شدن برای تصمیم گیری های بعدی درمانی هستند.

دکتر Goldman در ادامه افزود:

شایع ترین دلیل برای بیماران برای رهایی از درمان IVF قبل از اینکه موفقیت آمیز باشد، بار روانی بیمار است. آزمایش  ژنتیکی جنین یک حوزه ای است که در آن هزاران بیمار با استفاده از این تکنولوژی درمان می‌شوند. اما هیچ کس بار روانشناختی آن را مطالعه نکرده است.

عمل IVF به طور گسترده‌ای بین افراد ناباور مورد استفاده قرار می‌گیرد و در ایالات متحده نزدیک به ۲ درصد از نوزادان با IVF متولد شده اند.