Baby

زنانی که فرزند پسر به دنیا می آورند، بیشتر در معرض افسردگی پس از زایمان قرار می گیرند

مطالعه ای در زمینه‌ی افسردگی پس از زایمان (PND) در دانشگاه  Kent نشان می‌دهد که احتمال ابتلا به افسردگی در هنگام تولد فرزند پسر در مقایسه با نوزاد دختر، ۷۹ درصد بیشتر می‌باشد.

به طور کلی، محققان مشخص کرده‌اند که زنانی که فرزند پسر به دنیا می‌آورند، ۷۱ الی ۷۹ درصد بیشتر احتمال دارد که PND یا افسردگی پس از زایمان را تجربه کنند. علاوه بر این زنانی که عوارض جسمانی پس از زایمان دارند در مقایسه با زنانی که بدون عوارض هستند، ۱۷۴ درصد احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان دارند.

در نتیجه یافته‌های آن ها، دکتر Sarah Johns و دکتر Sarah Myers در دانشکده‌ی انسان شناسی و حفاظت (SAC)  نتیجه می‌گیرند که شناختن اینکه هر دو عامل یعنی نوزاد پسر داشتن و عوارض جسمانی پس از زایمان خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان را موجب می‌شود، باید به متخصصان بهداشت در شناسایی و حمایت از زنانی که ممکن است به این وضعیت دچار شوند، کمک کرد.


یشتر بخوانید:استرس در دوران بارداری خطر اختلالات خلقی نوزادان را افزایش می‌دهد


تحقیقات آن ها نشان داد که در حالیکه زنان مبتلا به علائم افسردگی، اضطراب و استرس همیشه در معرض خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان هستند، آن ها پس از تجربه‌ی عوارض زایمان احتمال ابتلا به این افسردگی را کاهش داده بودند. این موضوع به این دلیل است که زنان ممکن است حمایت بیشتری پس از زایمان را دریافت کنند، زیرا نگرانی هایی درباره‌ی سلامت روان آن ها از قبل شناخته شده بود. این موضوع نشان می‌دهد مداخلات حمایت از زنان می‌تواند در جلوگیری از توسعه‌ی افسردگی پس از زایمان موثر باشد.

دکتر Johns گفت:

افسردگی پس از زایمان شرایطی است که قابل اجتناب است و‌نشان داده شده است که کمک کردن و حمایت کردن از زنان می‌تواند افسردگی پس از زایمان را کاهش دهد. یافته ها نشان می‌دهد که داشتن فرزند پسر یا زایمان دشوار می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به افسردگی در زنان شود.

دکتر Johns و دکتر Myers تصمیم گرفتند بررسی کنند که آیا رابطه‌ای بین جنسیت نوزاد و افسردگی پس از زایمان به دلیل ارتباط شناخته شده بین پاسخ ایمنی التهابی و نوع علائم افسردگی وجود دارد.

هر دو‌ موضوع یعنی جنسیت پسر و تجربه‌ی عوارض های بعد از زایمان، ارتباط آن را با افزایش التهاب ثبت کرده‌اند، اما در این مطالعه، ارتباط آن ها با PND نامشخص است.

بسیاری از عوامل خطر شناخته شده برای علائم افسردگی همراه با فعال شدن مسیر های التهابی هستند و امکان شناسایی عوامل خطر جدید را بر اساس اثرات التهابی آن ها فراهم می‌کند، این ایده‌ای است که این مطالعه را پشتیبانی می‌کند.

نمره شما به این پست