تغذیه مادر باردار از میوه و سبزیجات

سبزیجات و رژیم ماهی ؛ کاهش احتمال فشار خون در بارداری !

یک رژیم غذایی غنی از سبزیجات و ماهی ، با احتمال کمتری از خطر فشارخون در بارداری همراه است . این شرایط به پرِکلاپسی شناخته شده است. این یافته ها در یک مطالعه ی بزرگ منتشر شده در BJOG ، یک مجله ی بین‌المللی مرتبط با زایمان ، ارائه شده اند.

نتایج همچنین نشان میدهند که رژیم های غربی که غنی از سیب‌زمینی ، گوشت ، نان سفید و کره های گیاهی هستند ، شانس ایجاد این شرایط در طی بارداری را افزایش میدهند.

نقش و تاثیر رژیم مادر

تیم نویسندگان دانشکده عالی لندن و دانشگاه بریستول اذعان داشتند که یافته ها از زنانی که درمعرض خطر ابتلا به این شرایط هستند خبر میدهند . این یافته ها برای باردار شدن و یا کسانی که درحال حاضر باردار هستند ، تغذیه از یک رژیم متعادل و سلامت به منظور کاهش احتمال ابتلاءشان را برنامه ریزی میکند .

از هر ۱۰ مادر باردار ، یک نفر مبتلا به فشارخون بالا و یا هایپرتانسیون هستند‌. انواع متفاوتی از اختلالات هایپرتانسیون در طی بارداری وجود دارد .

رایج ترین آنها ،فشار خون بالای پرکلاپسی ، که در طی بارداری پیشرفت میکند (فشارخون بارداری) ، و فشارخون پرکلاپسی است که از هر ۱۰۰ مادر باردار ، ۲تا۸ نفر به آن مبتلا میشوند و حدودا از هفته ی ۲۰ام بارداری شروع به پیشرفت میکند.

در یک پیشنهاد برای یافتن نقش رژیم مادر بر خطر فشارخون بالا و پرکلاپسی ، گروهی از محققان یک مطالعه بزرگ بر عادت های غذایی مادران باردار و خطرات مرتبط با شرایطشان انجام دادند.

این مطالعه شامل ۵۵۱۳۸ زن بود که در همایش ملی تولد دانمارک شرکت داشتند . این مادران در دو مصاحبه ی تلفنی در هفته های ۱۲ام و ۳۰ام بارداری و دو مصاحبه در هفته های ۶ام و ۱۸ام پس از تولد شرکت کردند . یک پرسشنامه میزان غذای مصرفی در رژیم ها را در ۲۵ هفته از بارداری مورد ارزیابی قرار داد.

 

کاهش احتمالات

نتایج نشان میدهند که رژیم غذایی که غنی از سبزیجات و ماهی باشد ، شانس پیشرفت هایپرتانسیون در بارداری را ۱۴ درصد (۵۴۹۱/۳۹۳۶۲ مادر بارداری که هایپرتانسیون پیشرفته داشتند)  و پرکلاپسی را ۲۱ درصد (۱۱۶۸/۵۴۷۷۸ مادر بارداری که پرکلاپسی پیشرفته داشتند)  میکاهد .

با این حال، یک رژیم غربی شانس پیشرفت هایپرتانسیون بارداری را ۱۸ درصد و پرکلاپسی را ۴۰درصد افزایش میدهد.

به طور کلی ، ۱۴ درصد زنان مبتلا به فشارخون بارداری هایپرتانسیون بودند ، ۲ درصد مبتلا به پرکلاپسی و ۰.۴ درصد به پرکلاپسی شدید مبتلا بودند. به طور میانگین ، زنانی که فشار خون بالا و یا پرکلاپسی داشتند ، شاخص توده بدنی بیشتری (۱.۶ – ۲.۳ kg/m2 بیشتر) نسبت به کسانی که فاقد این شرایط بودند ، داشتند.

رژیم غذایی متعادل و سلامت

درحالی که مطالعه نشان میدهد که ارتباطی بین رژیم غذایی و خطر ابتلا به هایپرتانسیون درطی بارداری وجود دارد ، نتایج نیز به شواهد شاخص بدنی اضافه شده اند و از مصرف رژیم غذایی سلامت و متعادل حمایت میکند.

خانم Emmanuella Ikem ،از دانشکده بهداشت عمومی و کالج عالی لندن و دانشکده پزشکی دانشگاه بریستول، و نویسنده ی مطالعه ی BJOG ست.

وی میگوید :

یافته های ما در حقیقت اهمییت مصرف یک رژیم غذایی سالم و متعادل در سبزیجات و ماهی را ارائه میکند و تا حد امکان از غذاهای فراوری شده دوری میکند. این موضوع به کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا و پرکلاپسی در دوران بارداری کمک می کند.
اخیرا توصیه میشود که هرروز به جای اینکه از غذا های چرب تغذیه کنید ، حداقل ۵ قسمت از میوه ها و سبزیحات دریافت کنید . به طورکلی با امنیتخاطر میتوان در دوران بارداری از ماهی تغذیه کرد. اما توجه داشته باشید که از ماهی های چرب مثل سالمون و mackerel ، نباید بیش از دو قطعه در هفته و از کنسرو تازه استیک  و یا ۴ قوطی متوسط در هفته مصرف کرد . مادران همچنین باید از خوردن shark و swordfish ، marlin ممانعت کنند.

یافته های دلگرم کننده

دکتر Pat O’Brien ، مشاور متخصص زنان و زایمان دانشکده عالی، متخصص زنان و زایمان گفت:

فشار خون بالا و پرکلاپسی می تواند عوارض خطرناکی را برای مادر و نوزاد را به همراه داشته باشد. این شرایط باید به وسیله دارو مدیریت شود و متخصصین بهداشت های مراقبتی در حین بارداری و تولد بر این موضوع نظارت کنند. 

وی گفت : آخرین یافته های ما دلگرم کننده است ؛ چراکه مراحل مضاعفی وجود دارد تا یک مادر به وسیله ی تغذیه ی سلامت ، خطر ابتلا به این شرایط را کاهش دهد.

نکته ی مهم دیگر این است که زنان و همسرانشان باید به حفظ و کنترل وزن و رژیم غذایی سالم و ایده‌آل در دوران بارداری و قبل از قاعدگی تشویق شوند تا از سلامت بارداری مطمئن شوند  و بهترین شروع را برای  زندگی فرزندشان داشته باشند.

نمره شما به این پست