Skill of the week

روز جهانی ماما ؛ فاکتور های کاهش‌ دهنده نرخ زایمان سزارین

روز جهانی مامایی

هر سال در تاریخ ۵ ماه مِی ، روز بین المللی ماما برگزار می شود. با اینکه شما فکر می کنید این رخداد ، یک اطلاعِ طولانت مدت است ، آن را تا سال ۱۹۹۲ به رسمیت نشناخته بودند.

در واقع ، در این زمان بود که آن را به طور رسمی توسط کنفدراسیون بین المللی ماماها اعلام کردند . تم های زیرمجموعه ی این رخداد شامل خانواده های سالم ، نوزادان تازه متولد شده ، مشارکت ماماها و مادران و مدیریت روش های مراقبت با کیفیت می شود.

IDM ماماها را تشویق می کند تا روزی را دور هم جمع شوند و برای دلایل خوب هزینه کنند ؛ مثلا این که با سازماندهی یک کنسرت یا راهپیمایی، ایجاد یک استخر برای آموزش مأموران دیگر ، برگزاری جلسه یا حتی دعوت از یک شخص مشهور، وزیر یا متخصص دولتی برای صحبت کردن یا یک رویداد آن روز را جشن بگیرند.

 

اثرات گسترش مامایی بر زایمان سزارین

در یک مطالعه که در تاریخ ۵ فوریه در جلسه آموزشی عمومی ، ساعت ۸ صبح به وقت محلی در انجمن ملاقات سالانه پزشکی مادر و جنین ارائه شد ، محققان انجمن نشست بارداری در San Diego ، گزارش کردند که تغییرات در زایمان و مراقبت های ویژه ی آن  می تواند میزان نرخ سزارین را کاهش دهد.

میزان درخواست زایمان سزارین برای زایمان اول و دوم در ایالات متحده بسیار زیاد است . تقریبا یک سوم زنان ، یعنی تقریبا ۲۱ درصد ، در سال ۱۹۹۵ میلادی زایمان سزارین را انتخاب کردند.

زایمان سزارین با افزایش خطر عوارض مادر، طول عمر طولانی تری برای بهبود پس از زایمان همراه است اما کاهش نرخ مراجعه کنندگان به سزارین نیز بسیار مشکل است.

مقاله ای تحت عنوان “تأثیر گسترش مامایی و خدمات بیمارستان بر نرخ سزارین ” در تمامی مراحل یک بیمارستان محلی از ژانویه ۲۰۰۵ تا آوریل ۲۰۱۴ را تحت بررسی قرار داد.

اطلاعات دموگرافیک ، بالینی و یافته ها در زایمان سزارین جمع آوری شد . در این بیمارستان شهری با جمعیت متفاوتی از بیمار ، در آوریل ۲۰۱۱ دو تغییر اتفاق افتاد که با کمترین میزان نرخ زایمان سزارین همراه بود .

ماماهای مناسب برای همه زنان باردار انتخاب شدند و تمرینات متخصص های زنان و زایمان تغییر کرد تا پزشکان به جای مسئولیت های جراحی و مطب خود ، تنها به بیماران باردار خود توجه کنند.

قبل از اینکه این تغییرات اعمال شود ، زنان باردار با تحت مراقبت طب سنتی و خصوصی و متخصص زنان و زایمان بودن ، نرخ زایمان سزارین را افزایش دادند که هر ساله نیز این نرخ رو به افزایش بود . پس از انجام تغییرات، میزان زایمان های سزارین نه تنها کاهش پیدا کرد ، بلکه هر سال نیز این نرخ به کاهش خود  ادامه می دهد.

 

Melissa Rosenstein ، یکی از محققان این مقاله است که با دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو، بخش مادر و جنین پزشکی در ارتباط است. وی میگوید :

هر دو نرخ اولیه زایمان سزارین و تکرار آن به عنوان چندمین جراحی سزارین ، در سال های اخیر در همه زمان ها بالا بوده اند و شناسایی روشی برای رهایی از این شرایط و تغییر این نرخ مشکل است.
این تحقیق نشان می دهد که تغییر از مدل سنتی مراقبت های زایمان به روش هایی دیگر ، که دسترسی گسترده تری به ماماها و پزشکان OB / GYN را دارد ، گزینه ای است که می تواند کمترین میزان زایمان سزارین را فراهم سازد و زایمان را ایمن تر کند.
این پزشکان ، افرادی هستند که  برنامه آنها سازمان یافته است تا بتوانند فرصتی برای زایمان نوزادان داشته باشند ، بدون اینکه مجبور باشند از مطب خود استفاده کنند!