آیا استرس در دوران بارداری منجر به کاهش تعداد اسپرم نوزاد میشود ؟

برطبق یک مطالعه‌ی جدید ، مردانی که مادران آنها حداقل سه رخداد استرس‌زا را در طی ۱۸ هفته اول رشد جنین تجربه کردند ، تعداد اسپرم‌ هایشان به مقدار یک سوم کمتر از مردان دیگر بود.

طبق گفته های محققان ،  مردانی که مادران آنها دچار رویدادهای شدید مانند طلاق یا از دست دادن شغل در اوایل بارداری هستند ، احتمالا در آینده از اسپرم‌ های کمتری برخوردارند و درصد فعالیت اسپرم هایشان کمتر است.

آنها در مجله ی تولیدمثلِ انسان (Human Replication) گزارش کرده اند که از میان مردان استرالیایی که ۲۰ سال از تولدشان میگذرد ، آنهایی که مادرانشان در طی ۱۸ هفته اول رشد جنین حداقل ۳ حادثه‌ی استرس‌زا را تجربه کرده اند ، در مقایسه با دیگر مردان ، تعداد اسپرم هایشان یک سوم کمتر بود و میزان تحرک آنها نیز ۱۲ درصد نسبت به دیگر مردان کاهش یافته بود.

سطح تستوسترون نیز به میزان ۱۰ درصد کاهش یافته بود . نویسنده‌ی دوم مقاله ، Rojer hart ، دکترای داروهای تولیدمثلی از دانشگاه غرب استرالیا معتقد است که :

قرار گرفتن مادران در معرض حوادث استرس زا در اوایل دوره بارداری ( یک دوره آسیب پذیر برای ارگان های پیشرفته )ممکن است اثرات نامطلوب مهمی بر باروری مردان داشته باشد.

با رخ‌دادن یکی از شرایط دشوار زندگی در سه ماهه‌ی آخر بارداری ، مثل از دست دادن یکی از نزدیکان – مشکلات زناشویی – مشکلات مالی ، ارتباط بین استرس و تعداد اسپرم ها ناپدید شد .


بیشتر بخوانید : مبارزه‌ی ویتامینD با سرطان روده بزرگ


آزمایش های انجام شده بر روی موش ها نشان می دهند که اوایل بارداری ( بین هشت تا ۱۴ هفته در انسان ) یک دوره حیاتی برای رشد سیستم تولید مثل مردان است. یافته های جدیدی که نویسندگان یادآور شده اند ، ارتباط واضحی بین استرس و سلامت اسپرم را ثابت میکند. اما این سلامت ، لزوما از سر یک رابطه ی علت‌ و اثر نیست.

عوامل دیگری که می توانند فشار روانی برای مادر ایجاد کنند ، مانند مصرف مواد مخدر و سیگار کشیدن ، ممکن است نقش یکسان یا حتی مهمتری بر سلامت اسپرم داشته باشد.

Richard Sharpe ، استاد افتخاری مرکز بهداشتِ باروری در دانشگاه Edinburgh  ، بدون دخالت در این مطالعه ، معتقد است که نتایج آزمایشات جانوران جونده نیز این نظریه را تایید می کنند که استرس منجر به کاهش تولید تستوسترون در بیضه های جنینی می شود.

ارتباط بین سلامت اسپرم و استرس مادر در هفته های اول بارداریهنوز هم در محدوده طبیعی هستیم !

طبق نظر وی :

از این دیدگاه ، استنباط می شود که استرس بیش از حد در اوایل دوران بارداری ممکن است منجر به رشد مطلوب تولید مثل در مردان شود.

محققان بیان میکنند که حتی کمترین تعداد اسپرمِ گزارش‌شده در میان مردانی که مادران آنها با استرس مکرر مواجه شده بودند ، به ناباروری مطلق گرفتار نخواهند شد ، هرچند ممکن است عامل مهمی باشد.

سایر عوامل موثر بر باروری مردان عبارتند از : چاقی ، نوشیدن الکل ، سیگار کشیدن ، فشار خون بالا ، قند خون بالا و شاید قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی.

تیم همکاران Hart ، به منظور بررسی اهمیت استرس مادران ، اطلاعات یک مقاله‌ی پیوسته و چند نسلی در استرالیا غربی را مورد بررسی قرار دادند. این مقاله حدود ۳۰۰۰ زن را در هجدهمین هفته بارداری بین سالهای ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱ تحت نظر قرار داده بود.

مادران پرسشنامه ها را در هفته های ۱۸ و ۳۴ هفته تکمیل کردند و به پرسش های مربوط به وقایع روزمره زندگی رخ‌داده در ماه های گذشته پاسخ دادند.

در مجموع ، ۱۵۰۴ پسر از این گروه به دنیا آمدند . در طول دو دهه آینده ، محققان آنان را تحت بررسی قرار دادند. پس از گذشت ۲۰ سال ، ۶۴۳ نفر آزمایش سونوگرافی بیضه داشتند و هر دو نمونه اسپرم و خون را برای تجزیه و تحلیل فراهم کردند.

شواهد زنده ای حاکی از اینکه اسپرم ها در میان مردان نژاد اروپایی ، به طور کلی در ۴۰ سال گذشته کاهش یافته است ، وجود دارد.

مقاله‌ی تجدید نظر در سال ۲۰۱۷ که شامل ۴۳۰۰۰ مرد بود ، نشان داد که غلظت اسپرم در این دوره حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است و در عین حال در محدوده “طبیعی” سازمان بهداشت جهانی نیز قرار دارد.

اما در همان زمان ، در آمریکای جنوبی ، آسیا و آفریقا کاهش قابل توجهی از اسپرم ها ملاحظه نشد.