آیا در طی بارداری میتوان رابطه جنسی داشت ؟

بسیاری از ما پاسخ این سوال را به درستی نمیدانیم. برخی ترس اشتباهی از رابطه جنسی در دوران بارداری دارند و برخی دیگر آگاهی لازم را در این زمینه دارند.

اینکه یک زن در طول دوران بارداری خود رابطه جنسی برقرار کند کاملا بی خطر است ، مگر اینکه پزشک یا ماما به او گفته باشد. در حقیقت ، ممکن است میل جنسی یک زن در مراحل خاصی از بارداری افزایش یابد ، و رابطه جنسی می تواند برای او فوایدی داشته باشد.
هرچه شکم مادر بزرگتر می شود ، ممکن است متوجه شود که پوزیشن های خاصی برای او راحت تر است. صحبت صریحانه در مورد رابطه جنسی می تواند به هر دو شریک کمک کند که در طول دوران بارداری از رابطه جنسی لذت ببرند.

در این مقاله ، مسائل ایمنی و خطرات رابطه را بررسی می کنیم و به نکاتی درباره رابطه جنسی در دوران بارداری می پردازیم. همچنین بحث می کنیم که چه زمانی باید از رابطه جنسی اجتناب کنیم و چگونه رابطه در سه ماهه دوم و سوم ممکن است تغییر کند.

آیا رابطه جنسی درطی بارداری ایمن است ؟

رابطه جنسی در هر مرحله از بارداریِ معمولی و بدون عارضه ، به هیچ وجه به کودک آسیب نمی رساند. کودک توسط عضلات قوی رحم ، مایع آمنیوتیک و یک پلاک مخاطی که در اطراف دهانه رحم ایجاد می شود ، محافظت میشود.

برخی افراد بر این باورند که فعالیت جنسی یا ارگاسم ممکن است به کودک آسیب برساند ، احتمال سقط جنین را افزایش دهد یا زایمان زودرس ایجاد کند. با این حال ، در یک بارداری سالم ، هیچ یک از این موارد رخ نمیدهد.

آیا رابطه جنسی میتواند به جنین آسیب برساند ؟ 

رابطه جنسی واژینال در دوران بارداری هیچ ارتباطی با افزایش خطر زایمان زودرس ندارد.

بسیاری از مطالعات نتیجه گرفته اند که رابطه جنسی واژینال در دوران بارداری هیچ ارتباطی با افزایش خطر زایمان زودرس ندارد. با این حال ، اگر پزشک کسی را در معرض ریسک بالایی از آن ببیند ، ممکن است توصیه کند که فرد در طول بارداری یا فقط در برخی از مراحل آن از مقاربت جنسی اجتناب کند.

این امکان وجود دارد که یک ارگاسم یا تحریک جنسی بتواند انقباضات Braxton Hicks را در اواخر بارداری به فرد القا کند. Braxton Hicks انقباضات خفیفی است که برخی از خانمها تا پایان دوران بارداری خود تجربه می کنند. با این حال ، این انقباضات نشان دهنده یا القاء کننده‌ی زایمان زودرس نیست بنابراین نباید دلیلی برای نگرانی باشد.

رابطه جنسی دهانی و مقعدی

رابطه جنسی دهانی کاملاً بی خطر است و در طول دوران بارداری نیز میتواند ادامه یابد. با این حال ، شریک زندگی باید از دمیدن هوا به داخل واژن زن باردار خودداری کند زیرا این کار می تواند باعث آمبولی هوا شود ، یعنی حباب هوا یک رگ خونی را مسدود می کند. اگرچه نادر است ، یک آمبولی هوا می تواند زندگی زن و نوزاد را تهدید کند.

رابطه جنسی مقعدی به کودک آسیب نمی رساند ، اما اگر فرد دچار بواسیر مرتبط با بارداری شود ، ممکن است تا حدی اذیت شود. افراد باید از رابطه جنسی واژینال بلافاصله بعد از رابطه جنسی مقعدی اجتناب کنند ، زیرا این می تواند باعث گسترش باکتری ها از روده به واژن و در نتیجه عفونت شود. این عمل در زمان غیر بارداری نیز صادق است و هرگز نباید صورت بگیرد.

آیا از رابطه مقعدی هم میتوان باردار شد ؟

البته که نمی توان از رابطه جنسی مقعدی باردار شد. اما با این حال ، اگر مایع منی از هر نقطه ای وارد واژن شود ، ممکن است حاملگی صورت گیرد.
احتمال باردار شدن از رابطه مقعد به تنهایی اندک است ، اما هنوز هم این احتمال وجود دارد ، به ویژه اگر افراد به فعالیت های جنسی دیگری نیز مشغول باشند.

حاملگی زمانی اتفاق می افتد که یک اسپرم زنده ، که درون مایع منی موجود است ، با یک تخم بالغ در رحم یا لوله فالوپ ارتباط برقرار می کند.

طبق تعریف سازمان بهداشت جنسی آمریکا از رابطه جنسی مقعدی ، این رابطه وقتیست که یک مرد آلت خود را در مقعد شخص دیگر قرار می دهد. از نظر تئوری ، در این کار باید تمام مایع منی و اسپرم را از واژن دور باشند تا بارداری رخ ندهد. اما اگر منی از مقعد خارج شود یا به داخل واژن بریزد ، احتمال بارداری وجود دارد.


بیشتر بخوانید : نقش فعالیت عصبی در طول عمر انسان !


چه مواقعی از رابطه جنسی در بارداری اجتناب کنیم؟ 

در صورت تجربه موارد زیر ممکن است پزشک به مادر باردار توصیه کند که از رابطه جنسی در دوران بارداری خودداری کند:

 • مشکلات دهانه رحم ، که می تواند احتمال سقط جنین یا ایجاد زایمان زودرس را افزایش دهد
 • بارداری دوقلو
 • جفت پوشاننده ، یعنی هنگامی که جفت ، جزء یا تمام ورودی دهانه رحم را پوشانده است
 • ضعف دهانه رحم ، جایی که دهانه رحم زودتر از موعد زایمان باز می شود
 • سابقه پیشین درباره زایمان زودرس
 • از دست دادن قابل توجهی خون یا خونریزی غیرمعمولی واژن
 • نشت مایع آمنیوتیک( مایع موجود در کیسه آب)

تاثیرات بارداری بر رابطه جنسی

افزایش هورمون ها ممکن است باعث افزایش میل جنسی ، به خصوص در سه ماهه دوم شود.

بارداری به روش های مختلفی بر روی درایوهای جنسی افراد تأثیر می گذارد و هیچ پاسخ معمولی برای آن وجود ندارد. افزایش هورمون ها و افزایش جریان خون به دستگاه تناسلی ، ممکن است باعث افزایش میل جنسی در فرد بخصوص در سه ماهه دوم شود.

سایر افراد ممکن است کاهش میل جنسی خود را ناشی از نوسان هورمون ها ، احساس راحتی کمتر بدنی ، کاهش سطح انرژی یا دردهای جسمی بدانند.

بارداری همچنین می تواند بر روی تحریکات جنسی شریک زندگی یک فرد باردار تأثیر بگذارد. ممکن است برخی از افراد به دلیل تغییر در شکل بدن از قبیل افزایش سایز سینه ، جذابیت بیشتری نسبت به همسر باردار خود تجربه کنند.

در برخی موارد ، نگرانی ها و فشارهای هر دو شریک باعث می شود تا آنها به رابطه جنسی علاقه کمتری نشان دهند. برای اطمینان از راحت بودن هر دو نفر لازم است که در مورد رابطه جنسی واضح و صریح صحبت کنیم.

فواید رابطه جنسی در بارداری

رابطه جنسی در دوران بارداری برای زن باردار و همسرش می تواند فوایر زیر را داشته باشد :

 • ارگاسم بهتر : افزایش جریان خون به دستگاه تناسلی می تواند به معنای افزایش تعداد ارگاسم های قدرتمند برای زنان باردار باشد.
 • تناسب اندام : رابطه جنسی کالری می سوزاند و می تواند به حفظ تناسب اندام هر دو شریک کمک کند.
 • افزایش صمیمیت : برخی از زوج ها می یابند که فعالیت جنسی در دوران بارداری ، آنها را به هم نزدیک می کند.
 • تقویت سیستم ایمنی : براساس مطالعه ای در سال ۲۰۰۴ ، رابطه جنسی IgA را افزایش می دهد که نوعی آنتی بادی‌ست که به سرماخوردگی و سایر عفونت ها کمک می کند.
 • افزایش شادی و بهبود روحیه : ارگاسم ها اندورفین هایی را آزاد می کنند که می تواند به مادر و نوزاد کمک کند احساس شادی و آرامش کنند.

رابطه جنسی بعد از زایمان

همه مادران پس از زایمان به زمان بهبودی و استراحت نیاز دارند. آنها باید زمان لازم برای بهبود بدن ، بسته شدن دهانه رحم ، خونریزی پس از زایمان را سپری کرده و در صورت لزوم ، از قطرات واژینال برای بهبود سریعتر استفاده کنند.

زنان می توانند هر زمان که احساس کنند آماده انجام این کار هستند ، به فعالیت جنسی برگردند. فرسودگی و انرژی صرف شده برای مراقبت از نوزاد جدید ممکن است نشانه‌ی این باشد که او نمی خواهد مدتی بعد از زایمان رابطه جنسی برقرار کند.

در بیشتر موارد ، رابطه جنسی در دوران بارداری خطری برای مادر یا نوزاد ندارد. استفاده از برخی از پوزیشن ها با پیشرفت بارداری کم و بیش راحت تر می شوند. ممکن است یک زن در طول و پس از بارداری تغییراتی در تمایل خود به رابطه جنسی تجربه کند. صحبت صریح و صادقانه با همسر می تواند به افراد در ادامه زندگی سالم جنسی در طول بارداری کمک کند.