Success

رموز موفقیت

در جهان هیچ چیزی شیرین تر از چشیدن طعم موفقیت نیست، اما به راستی معنای حقیقی آن چیست؟ همه ی ما می خواهیم که در زندگی مان موفق باشیم ولی تا به حال فکر کرده اید که وقتی سخن از موفقیت و انسان موفق به میان می آید، منظور چه کسی و چه چیزی می باشد (؟) موضوع موفقیت، امری کاملاً نسبی است. برخی موفقیت را در دستیابی به آنچه که آرزوی دیرینه اش را داشتند یا آنچه را که از گذشته تا به امروز طلب می کردند، می بینند که می تواند شامل زبانزد شدن نام آنان، رسیدن به شهرت یا جاه و مقام عالی اجتماعی، کسب ثروت، علم و یا حتی داشتن زندگی ساده و بی دردسر باشد؛ در هر صورت همه در یک کلام خلاصه می گردند و آن چیزی نیست، مگر جاودانگی همیشگی نام و یاد آنان در طول تاریخ بشریت و اذهان مردم.

کوشش های فراوان و تحمل سختی ها

پیروزی در هر عملی، جز با سختی، پشتکار و به جان خریدن خطرات احتمالی آن  در مسیر گام برداشته، نائل نمی شود. با تمام تفاسیر، تعداد اندکی از افراد به موفقیت دست خواهند یافت اما آنچه اکنون اهمیت دارد، چگونگی رسیدنشان به این درجه می باشد. به راستی چه چیزی سبب برگزیده شدن تعداد بسیار کم افراد از میان جمعیت هزاران نفره ای که با تلاش بیهوده در حال رقابت با یکدیگرند می گردد؟ چرا تمامی مردان و زنان، قادر به تغییر سرنوشت خویش نمی باشند؟ این ها، همه سوالات رایج و متداولی اند که اغلب، ذهن فرد را به خود مشغول کرده و بسیار بحث برانگیز هستند.

باید گفت که پاسخ به این سوالات، آن قدر ها هم دشوار نیست، چه بسا اعتراف می شود که جوابشان بدیهی، ساده و شناخته شده است؛ اما افراد، اغلب از یافتن پاسخ هایشان فراری اند و سستی و تنبلی خود را به جهالت، نا آگاهی و فقدان شناخت کافی نسبت می دهند و معتقدند دست سرنوشت مانع از رسیدنشان به پیروزی گشته، حال آنکه تنها فرد و عامل بازدارنده ی نیل به موفقیت، صرفاً《خود》بوده اند.

اولین شرط لازمه ی دستیابی به موفقیت، این است که کمی از حیوانات عبرت بگیریم. بنگرید که چگونه شبانه روز در حال کار کردن هستند اما با وجود این شرایط، هیچ گاه شکایت نمی کنند.

پذیرش مشکلات و صبرورزی به منظور حصول نتیجه

بسیاری از افراد، حاضر به موفق شدن نمی باشند؛ چرا که می دانند باید زحمات و رنج های فراوانی را در این مسیر تحمل کنند و به همین دلیل در میانه ی راه، جا می زنند و به دنبال راهکار های میانبُر برای رسیدن به آن می گردند، درحالیکه باید توجه داشته باشند هیچ جایگزینی وجود نخواهد داشت. در ابتدای هر عملی، ممکن است هیچ ثمره یا پاداشی در قبال سختی متحمل شده وجود نداشته باشد اما در نهایت سبب دستیابی به موفقیت و احساس رضایت مندی از خود می گردد؛ بنابراین باید شکیبا و صبور بود تا نهال زحمات شما به بار نشسته و شکوفا شود و هرگز فراموش نکنید که در این مسیر پر پیچ و خم، شکست هایی نیز وجود دارند که باید پذیرفته و تلاش های خود را چندین برابر کرده و با صبر و استقامت بیشتری به رویارویی و مقابله با آن ها بپردازید تا بتوانید پله های رشد و ترقی را روز به روز بپیمایید.

جی واتسون فرمول موفقیت را این گونه تعریف می کند:

《اگر می خواهید موفق شوید، نرخ شکست هایتان را دو برابر نمایید.》

و در ادامه وینستون چرچیل راجع به شکست و ارتباطش با موفقیت می گوید:

《موفقیت، توانایی رفتن از شکستی به شکستِ دیگر بدون از دست دادن شور و انگیزه است.》

روحیه ی استقامت ورزی و مقابله با مخالفت ها

استقامت که به معنی پایداری بی وقفه و پیوسته در کار و مبارزه با مخالفت های نادرست اطرافیان می باشد، یکی از رموز اصلی موفقیت به شمار می رود. نمونه های حاضر و بی شماری از افراد موفق، دارای شجاعت، عزت نفس، پشتکار و سخت کوشی بودند که درنهایت توانستند دستاوردهای بزرگی را کسب نمایند؛ به عنوان مثال اگر به زندگی مردی نامدار، ماهاتما گاندی، بنگریم در می یابیم که او از برترین افراد قرن خود و نیز قرن حاضر می باشد. وی در تمام طول عمر خود صبر و اسقامت ورزید و با هر گونه اندیشه ی واهی مبارزه نمود، بسیار سخت کوش و تلاشگر بود و حتی هرگز نمی دانست که اوقات فراغت یا زمان استراحت چیست و چه معنی دارد (!) او کار و انجام وظیفه و داشتن پشتکار را کمتر از پرداختن به عبادت و نماز و راز و نیاز با خدا نمی دانست و گاهی آن را هم تراز هم می خواند. در نظر گاندی هیچ کاری، بزرگ یا کوچک تلقی نمی شد؛ او حتی خود را به تمیز کردن سرویس های بهداشتی مشغول می کرد درحالیکه سایر افراد از انجام این کار، دریغ می نمودند. سرانجام، خورشید فروزان گاندی هنگام عبادت و راز و نیاز با پروردگارش غروب کرد.

اگر بخواهیم نمونه های دیگر استقامت و افراد موفق را در طول تاریخ نام ببریم، می توان به ناپلئون، چرچیل، نهرو، نیوتن، لینکلن یا تست مائو اشاره نمود به طوریکه از یکی از این بزرگان نقل شده است:

《اراده ی قوی، کلید تمام درهای بسته می باشد (خواستن، توانستن است) .》

تعیین هدف و مقصد اصلی

از دیگر راه های رسیدن به موفقیت می توان، تعیین دقیق هدف را نام برد و این موضوع آن قدر حائز اهمیت است که اصطلاح《بر سنگ گردان نروید نبات》از سعدی، نمایانگر همین اصل می باشد. اگر هدفتان خیلی بزرگ بود، آن را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید و هر یک را پله پله بپیمایید تا مسیر را برای رسیدن به آن هدفِ بزرگ هموار سازید. تا زمانیکه شما مقصد خود را ندانید هرگز قادر به تشخیص مسیر درست برای دستیابی به هدف و نیز فراهم آوردن تجهیزات و توشه ی مورد نیاز در این راه نخواهید بود و موفقیت، تحقق تدریجی یک هدف ارزشمند می باشد. شایان ذکر است که کوچکترین تردید، درنگ و دو دلی ممکن است همانند سنگی بزرگ، سدِ راه موفقیت شما گردد. پس از تعیین هدف و مقصد اصلی، شما باید با قاطعیت تمام و عزمی راسخ در راستای تحقق آن تلاش کنید. بدانید که با تعیین غایت نهایی و شناخت مسیر اصلی برای دستیابی به آن، تا اینجای کار نیمی از راه را طی کرده اید. تعیین هدف برای رسیدن به موفقیت در زندگی، امری بسیار حیاتی و ضروری می باشد.

معمولاً اولین قدمی که برای شروع گذارده می شود مقدار کمی از زمان و انرژی شما را به خود اختصاص می دهد و هر خللی هم که بخواهد روی دهد، در میانه ی راه اتفاق می افتد. پس به درستی تصمیم بگیرید، بیندیشید و در زمان مناسب عمل کنید. هنگام تصمیم گیری درباره ی هر موضوعی، اعم از هدف، حرفه یا شغل آینده، زندگی و … می بایست دقت لازم و صداقت حقیقی را به کار گیرید.

حس جاه طلبی و کمال گرایی شما ممکن است در ابتدای امر، کم یا زیاد باشد اما به هیچ وجه ارزشی ندارد بلکه آنچه حائز اهمیت می باشد، مغتنم شمردن این حس با اعماق وجودی قلب و ذهنتان می باشد.

کار امروز را همین امروز انجام دهید

راز دیگر موفقیت عدم درنگ در عمل می باشد؛ یعنی نباید کار امروز را به فردا بیفکنید چراکه به تعویق انداختن آن ها دزد و سارق اصلی زمان است. زمان بسیار گرانبهاست، حتی گرانبهاتر از ثروت و جواهرات. زمان یک فرصت طلایی است، به طوریکه اگر از دست رود هرگز باز نخواهد گشت و تنها چیزی می باشد که همیشه و بلا استثنا انتقام خود را از شخص می گیرد! [یعنی اگر کاری را که باید اکنون انجام دهید به تعویق اندازید، در آینده ای نه چندان دور زمان با تحت فشار قرار دادنتان، شما را ملزم به رسیدگی به آن عمل خواهد کرد و هرگز نمی توانید از زیر بارش شانه خالی کنید.] تمامی مردان و زنان موفق روی زمان حساسیت دقیقی به خرج داده و در غنیمت شمردن فرصت ها می کوشیدند. آن ها بهترین استفاده را از وقت داشتند و فرصت استراحت، برایشان عبث و ناشناخته بود.

شما نیز هنگام انجام عمل صداقت، نظم و دقت در کار را اساس و راهنمای خویش قرار دهید سپس عادات سالم و مثبت و فرهنگ صحیح را در به پایان رسانیدن  امور خود به کار گیرید، اعتقاد و ایمان قلبی کامل به عمل خود داشته و بی وقفه آن را تکرار نمایید؛ زیرا زندگی کوتاه است.

استفاده از فرصت های کم یاب

استفاده ی مناسب از زمان به معنی استفاده صحیح از فرصت های پیش آمده است. کریس گروسر بیان می کند:

《فرصت ها اتفاق نمی افتند، شما آن ها را ایجاد می کنید.》

افرادی که زمان را هدر می دهند، جاهلان مطلق می باشند. زمان آنچنان با ارزش و قدرتمند است که حتی یکی از مشهورترین شاعران و نمایشنامه نویسان قرن ۱۷، ویلیام شکسپیر، اظهار داشت:

《آری، زمان فره جوانی را می پژمرد و بر ابروان زیبا شیار های موازی در می افکند و گوهر های نادر طبیعت را در کام می کشد. از گزند داس دروگر وقت هیچ روینده را زنهار نیست …》

هیچ مقوله ای تحت عنوان شانس وجود ندارد پس مسئولیت کارهایتان را برعهده گیرید

کنترل خود، اعتماد به نفس، تصمیم گیری قاطع، صداقت در هدف و ارتباط با دیگران و داشتن فیزیک بدنی و اراده ی مستحکم برای مقاومت در برابر هرگونه مخالفت های بیهوده ی اطرافیان، از سایر عوامل موفقیت به شمار می آیند. هیچ گاه کاستی و نقص خود را گردن شانس و موارد مشابه آن نیندازید؛ چراکه تنها شما مقصرید. انسان،《خود》مسئول سرنوشتش است و آن را با دستان خویش رقم خواهد زد و هیچ مسئله ای تحت عنوان بدشانسی و خوش شانسی وجود نداشته و نخواهد داشت.

انتخاب صحیح و اولویت بندی امور

موفقیت انسان در گرو انتخاب درست و حرفه ای، استفاده درست از ابزار و منابع در دسترس و عزم استوار می باشد؛ البته زمان مناسب و روش های به کار گرفته شده نیز اهمیت و جایگاه خاص خود را دارند. انسان موفق کسی است که نقاط قوت و ضعفش را پذیرفته و در جهت تقویت و رفع آن ها تلاش کند و نیز اولویت انجام کارهایش را بداند [۱_ امور مهم و ضروری ۲_ امور ضروری و غیر مهم ۳_ امور مهم و غیر ضروری ۴_ امور غیر مهم و غیر ضروری. ادامه ی مبحث در این مقاله نمی گنجد] چنین فردی از انرژی، ملاحظات لازم و مهارت هایی که دارد آگاه می باشد، وی دارای اعتماد به نفس قوی و روحیه ی استقلال طلبی و آزادی خواهی است. اعتماد و تکیه بر خود یک فضیلت بزرگ، خداداد و بهترین ابزار کارآمد در زندگی می باشد؛ چراکه بوسیله ی اعتماد به نفس قوی، قدرت تحمل و مقابله با رنج ها سهل گشته.

مسیر موفقیت نه تنها دشوار، لغزنده و دارای پستی ها و بلندی ها است، بلکه بسیار پر مانع و غامض نیز می باشد.

راز دیگر موفقیت، سخت کوشی و در عین حال اجتناب از پرداختن به امور غیرحیاتی است. شما باید بتوانید میان استراحت و کار اعتدال برقرار سازید؛ همچنین فرد پیروز باید توانایی آموختن و کسب تجربه از دیگران، دستاوردها و اشتباهاتشان را در گذشته داشته، مودب، فروتن و با سایرین خوش برخورد بوده. وی معتقد است که صداقت، بهترین سیاست موجود می باشد و در حفظ سلامتی خویش می کوشد؛ زیرا می داند که آن مهمترین ابزار و وسیله، برای پیمودن مسیر موفقیت است (ذهن سالم در بدن سالم می باشد).

سایر موارد

اگر بخواهیم به سایر عوامل موفقیت اشاره کنیم:

  • ایمان به خدا و خود
  • سخاوت و بخشش
  • محبت بی دریغ به سایرین
  •  افکار مثبت و نگرش خوش بینانه
  • امید
  • خیر خواهی برای دیگران
  • احترام به خود و اطرافیان
  • نظم نظم نظم!!!

تمامی موارد نام برده شده برای ایجاد صلح و آرامش ذهنی ضرورت ویژه ای دارد و بدون آن ها هیچ کاری، پیش نخواهد رفت.

نمره شما به این پست