Allergy

در هنگام آلرژی چه اتفاقی در بدن ما می‌افتد؟

بهار و تابستان از راه رسیدند.
همه جا سرسبز شده، پرنده‌ها آواز می‌خوانند و خوش‌بختانه ساعت ۴ بعد از ظهر هوا تاریک نمی‌شود!

اما اگر این آب و هوای دلنشین برای شما همراه با یکسری عوارض جانبی ناخوشایند مانند سرفه، عطسه و آبریزش بینی است شما تنها نیستید. افراد زیادی سالانه از برخی انواع آلرژی رنج می‌برند. آلرژی رایج ترین دلیل مشکلات سلامتی در کودکان است.
آلرژی چگونه اتفاق می‌افتد؟ چرا از آلرژی رنج می‌بریم و آیا کاری برای بهتر کردن شرایط از دستمان بر می‌آید؟ برای پیدا کردن جواب این سوال این مقاله را تا آخر بخوانید.

کمی راجع به دستگاه ایمنی

اثرات آلرژی های فصلی از فعالیت عادی دستگاه ایمنی بدن ما منشأ می‌گیرد. پس برای درک چگونگی این آلرژی ها ابتدا باید بدانیم که دستگاه ایمنی چگونه کار می‌کند.
سلول های تخصص یافته دستگاه ایمنی در سر تا سر بدن سفر می‌کنند تا هرگونه عامل خارجی که می‌تواند برای بدن مضر باشد را پیدا کنند. اگر آن‌ها را پیدا کنند سلول های ایمنی دیگری را برای حذف یا کشتن این عوامل خارجی، استخدام می‌کنند تا از آسیب رسیدن به بدن به وسیله آن ها جلوگیری کنند.

این دستگاه برای از مبارزه با بیماری، عملکردی عالی دارد. برای مثال اگر دستگاه ایمنی شما یک ویروس سرماخوردگی را پیدا کند در سریع ترین زمان ممکن شروع به کشتن و از بین بردن ذرات ویروسی میکند در نتیجه در عرض چند روز از شر سرماخوردگی خلاص می‌شوید.
اما یک مشکل وجود دارد. پاسخ دستگاه ایمنی به عوامل خارجی باعث ایجاد تورم و التهاب می‌شود که یک بخش نرمال در روند درمان است. این بخشی از دلیل سلام آبریزش بینی در هنگام سرماخوردگی است، پاسخ ایمنی بدن شما به عوامل خارجی باعث ایجاد تورم در حفره های بینی می‌شود و حس می‌کنید که بینی شما کیپ شده است.

در هنگام آلرژی چه اتفاقی می‌افتد؟

آلرژی هنگامی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی فکر کند یک ماده بی ضرر مانند گرده می‌تواند برای سلامتی مضر باشد. یعنی بدن ما شروع به ایجاد پاسخ ایمنی نسبت به این ماده می‌کند و ما تمام علائم مرتبط با التهاب و تورم را خواهیم داشت در حالی که هیچ ویروس یا باکتری مضری در بدن وجود ندارد.
بیشتر افراد به دلیل عکس‌العمل بدن نسبت به گرده، آلرژی را تجربه می‌کنند. انواع مختلف گرده وجود دارد و شما ممکن است فقط به یکی یا دو تا از آن‌ها حساس باشید. به همین دلیل است که برخی روز ها خوب هستید و بعضی روزا ها احساس می‌کنید در گردابی از گرده ها گیر افتاده‌اید.

دارو های آلرژی چگونه کار می‌کنند؟

احتمالاً اسم آنتی‌هیستامین به گوش شما خورده است. آنتی‌هیستامین با غیر فعال کردن یک ماده شیمیایی به اسم هیستامین عمل می‌کند. هیستامین نقش اصلی را در پاسخ ایمنی بدن ایفا می‌کند.
هنگامی که شما در معرض یک آلرژن قرار بگیرید، بدن شما هیستامین ترشح می‌کند و هربار دیگری که با آلرژن رو به رو شوید همین اتفاق می‌افتد. [به ماده‌ای که باعث ایجاد پاسخ های آلرژیک می‌شود مانند گرده، آلرژن می‌گویند]
هیستامین برای بدن یک سیگنال میفرستد که به آغاز پاسخ آلرژیک بدن کمک می‌کند.
آنتی هیستامین ها عمل هیستامین را متوقف می‌کنند و از این طریق علائم آلرژی شما را تحت کنترل قرار می‌دهند.
اگر نمی‌خواهید دارو مصرف کنید می‌توانید با جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آلرژن ها مثلاً با بسته نگهداشتن پنجره ها، علائم آلرژی را کنترل کنید.