Radiate Lasers to guide Aliens

به كار گيرى ليزر جهت رهنمون بيگانگان به زمين

بي انتها بودن فضا، وسعت فواصل كيهانى، تلاش ناكافى، خود كشى فضايى و … مى توانند از جمله دلايلى باشند كه سبب ناكامى بشر در يافتن پاسخى در برابر پارادوكس فرمى و يا به زبان ساده تر عدم دستيابى بشر به نشانه اى از حيات هاى فرا زمينى باشند. از طرفى ممكن همين موضوع نيز سبب پيدايش اين انديشه شد كه اگر ما در يافتن بيگانگان ناكام مانديم شيوه اى به كار بسته و آنان را از وجود خود آگاه سازيم.


بيشتر بخوانيد: تئورى تاريك!


بر اساس مقاله اى كه در ٥ نوامبر ٢٠١٨ در مجله Astrophysical Journal منتشر شد، بشريت در نظر دارد لیزری به منظور إرسال سيگنال هايى به سمت زندگى هاى هوشمند فرازمينى ايجاد كند. يك ليزر مادون قرمز كه از گرما، انرژى و درخشش كافى برخوردار است مى تواند به منجمان فرازمينى كه با تكنولوژى Sky-Watching به رصد آسمان مى پردازند اين امكان را دهد تا ليزر ياد شده را شناسايى كرده و پى به وجود ما ببرند. بدين منظور و البته با فرض آنكه بيگانگان در سيارات فرا خورشيدى ساكن هستند؛ ليزر مستقيما به سياره هاى حوالى منظومه ى شمسى تابيده مى شود. به نظر مى رسد چنين ليزرى ملزم است بسيار قدرمند و غول آسا باشد اما اين موضوع دال بر غير قابل تصور و يا ناممكن بودن آن نيست. محققان به منظور انجام اين امر طرحى معقول و محتمل را ارائه دادند كه بر اساس آن به یک لیزر ۱ تا ۲ مگاواتى و آينه اى با قطر حداقل ١٠٠ فوت (٣٠متر) نياز است.

جیمز کلارک، دانشجوی کارشناسی ارشد MIT و نویسنده راهنماى مقاله، در بیانیه ای اعلام کرد:

اينکه آیا بیگانگان بي درنگ لیزر إرسالى را به عنوان نوعى نشانه از شکل های زندگی هوشمند تشخیص دهند يا خير روشن نيست اما قطعا توجه آن ها را جلب خواهد كرد.

نویسندگان مقاله اينگونه عنوان كردند كه چالش اصلی در ساخت يك نشانگر لیزرى به فضا این است که زمین تنها سياره ى منظومه ى شمسى نيست بلكه تقريبا جز كوچكى نسبت به آن و هشت سیاره اى که به دور ستاره ى خورشيد مى گردند مى باشد. حقيقتا خورشيد به مراتب بسيار روشن تر از هرنوع لیزرى مى باشد كه بشر مى تواند امیدوار به ساخت آن باشد. از دیدگاه یک ستاره شناس كه در زمينه ى بیگانگان فعاليت مى كند صدها سال نوری دور تر از ما تمام تمدن بشری و هر منبع مادون قرمزى که ممکن  بود توسط آن ها تولید شود، به وسيله ى منبع غول پیکرى از نور سفید در فضای ما غرق شد.


بيشتر بخوانيد: بيگانگان فرازمينى در جهان هاى موازى زندگى مى كنند!


هدف از ساخت لیزر تنها ایجاد یک نشانگر يا يك چراغ چشمک زن در تاریکی نيست كه به واسطه ى آن بيگانگان را از وجود خود آگاه كرده و آنان را متوجه خود سازيم. نویسندگان در توضيح اين موضوع اينگونه پاسخ مى دهند كه این امر می تواند خورشید ما را از ديدگاه بيگانگان به اندازه کافی عجیب و غریب جلوه دهد تا مجددا به آن نگاهى بيافكنند.

فرا زمينى هايى که به بررسى و كنكاش آسمان مى پردازند ممکن است متوجه اين موضوع شده باشند كه خورشید ما در اطراف خود سیاره هايي دارد كه ممكن است همگى يا حداقل یکی از این سیارات قابل سكونت باشند. اما از طرفى به نظر نمی رسد  موضوع وجود سياراتى كه  در آن ها حيات جريان دارد مسئله ى نادر و استثنائى باشد. اگر بيگانگان ساكن منظومه ى تراپيست وان كه میزبان بيشترين تعداد سيارات فرا خورشيدى است باشند پس به احتمال زياد آنان نيز به همان دليلى كه ما متوجه آن ها شده ايم توجه ويژه اى نسبت به ما داشته اند. تراپيست وان با هفت سياره اى كه دارد تقريبا ٤٠ سال نورى با ما فاصله دارد و احتمالا در سه سياره ى آن آب مايع و در نتيجه حيات جريان دارد. احتمال وجود جهان هاى قابل سکونت فقط چند دهم سال نوری با ما فاصله دارند. با این حال، آنگونه كه كلارك متصور است اگر با توجه به مقياس، ليزرى را مستقيما به سمت بيگانگانى  به تماشاى خورشيد ما مى پردازند بتابانيم، خورشید ما با رفتار نا متعارفى نمايان خواهد شد.


بيشتر بخوانيد: زندگی فرازمینی بنفش


در شرایط عادی، ستاره ها ميزان نورى را كه توليد مى كنند تغيير مى دهند و در إصلاح كم و زياد مى كنند. اين تغييرات از الگوهای مخصوص به خود برخوردارند. لیزر مادون قرمز متمرکز شده، هر چند مى تواند خروجی نور خورشید ما را در طیف مادون قرمز متفاوت تر از طيف طبیعی آن جلوه دهد اما از طرفى به نظر مى رسد سبب مى شود خورشيد به جاى يه چشمك زن در تاريكى به صورت نورى لرزان و متزلزل نمايان گردد.

اگر بیگانگان سیگنال مادون قرمز را شناسایی کرده و مفهوم آن را درک کنند، ممکن است نوعى کانال ارتباطی با استفاده از لیزرها با سرعت انتقال داده ى حدودا ۲ مگابیت در ثانیه تنظیم كنند. این امربه یک اتصال اینترنتی مدرن شباهت دارد كه البته به لطف سرعت نور، از زمان ارسال و دریافت پیام ها، تاخیر زمانی تنها به مدت ده سال صورت می گیرد.

محققان دریافتند که در فاصله اى بسيار دورتر از زمین مثلا به فاصله اى در حدود بيش از ٢٠،٠٠٠سال نورى، لیزر هنوز هم میتواند سيگنالى قابل تشخيص و قابل تعميم به چيزى مثلا با مضموم “هی، ما اینجا هستیم!” باشد.

درخشش یک لیزر مادون قرمز در آسمان ممكن است خطراتى را نيز به دنبال داشته باشد. مادون قرمز برای چشم انسان قابل مشاهده نیست، اما یک پرتو پرقدرت هدف گذارى شده ى آن مى تواند سبب نابينايى انسان ها شود. تا زمانی که اقدامات احتیاطی لازم به منظور جلوگیری از در معرض ديدگان عموم قرار گرفتن ليزر صورت نگرفته اين إرسال آن ناممكن خواهد بود. در نهايت پاسخ به اين پرسش كه انجام اين كار درست است يا خير را بر دوش خوانندگان قرار مى دهيم.

به كار گيرى ليزر جهت رهنمون بيگانگان به زمين
۵ (۱۰۰%) ۴ vote[s]