Milad Tower

تهران بالاترين ميزان فرونشست زمين در جهان را داراست

زمین زير سطح پایتخت ایران در حال تغيير و دگرگونى است. تهران شهرى با نزدیک به ۱۵ میلیون شهروند، بيشترين ميزان جمعيت را در آسیای غربی به خود اختصاص مى دهد.  تصاویر ماهواره ای با وضوح بالا حاكى از آن بودند که در بعضی از نقاط اين كلان شهر واقع در خاورميانه سالانه شاهد چيزى در حدود ۱۰ اینچ (۲۵ سانتیمتر) فرونشست زمين مى باشيم.

پژوهشگران مركز تحقيقات علوم زمين در آلمان به گردآورى داده هاى ماهواره ای در بازه ى بين سال هاى ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۷ پرداختند. بر اساس مقاله ای که ۳۰ نوامبر در مجله ى Nature منتشر شد، در حدود ۱۰ درصد از مناطق مرکز اين شهر و نيز بسیاری از زمين هاى مناطق شمال غربی آن، در معرض خطر فرونشست زمين شناخته شد.

یکى از اثرات جانبی نشست زمين، ظهور ناگهانی ترک ها و چاله هاى غول پيكر در برخی مناطق است. علی بیت اللهی، سرپرست بخش زلزله شناسی مهندسی در مرکز تحقیقاتی ساختمان و مسکن تهران، در رابطه با اين موضوع به Nature گفت:

يكى از موارد گزارش شده کشاورزى بود كه به مدت چند ساعت در یک حفره ۲۰فوت (۶ متر) به دام افتاده بود.

شكاف هایی که در سطح زمين شکل مى گيرند حاصل افت سطح آب هاى زير زمينى بوده و نشان دهنده ى خشكى و تشنه بودن زمين است؛ لذا بر محصولات کشاورزی نيز تأثیر می گذارد.بر اساس پژوهشى كه به تازگى با توجه به داده هاى ماهواره اى صورت گرفته است؛ محققان دریافته اند که میزان فروپاشی و نشست فعلی تهران از بالاترین نرخ در جهان برخوردار است. استفاده ى بيش از اندازه از سفره هاى آب های زیرزمینی در راستاى جبران كم آبى و خشکسالی، ساخت غير اصولى سد ها و افزايش جمعيت، همگى دست به دست هم داده و چنين شرايطى را در اين شهر حاكم ساخته اند. سفره هاى زيرزمينى به وسيله بارش باران تغذيه و احيا مى شوند (البته اگردر حد متعادل از آن ها مصرف شده باشد) اما از دیگر موضوعات نگران کننده اى كه ضمن مقاله به آن اشاره شده بود عدم احيا منابع آب زيرزمينى به واسطه ى بارش باران است. حفظ آب هاى زير زمينى بهره بردارى صحيح و اصولى از آن را مى طلبد. هم چنين از آنجاييكه زهكشى سفره هاى آب زيز زمينى خشكى خاك را به همراه دارد؛ این موضوع ممكن است به معنى غير قابل بازگشت بودن نشست ها باشد. طبق گزارش نيچر، یافته های دانشمندان برای انتشار در مجله Remote sensing of environment پذیرفته شده است.

البته تهران تنها شهرى نيست كه در معرض خطر فرونشست قرار دارد. داده هاى ماهواره اى هم چنين نشان دادند که ونیز، ایتالیا؛ بخشهایی از غرب تگزاس و ساحل لوئیزیانا؛ دره سن هواكين در کالیفرنیا و فرودگاه بین المللی سان فرانسیسکو قربانیان فرونشست را در دامان خود گرفتار خواهد كرد.

تحقیقاتى كه پیشتر صورت گرفته بود از زهكشى آبهای زیرزمینی به عنوان مهم ترين عامل فرونشست زمين در تهران ياد مى كنند. اين امر از اوایل دهه ۲۰۰۰ در حال انجام است. اولین نشانه های نشست زمين در مناطق کشاورزی پرده از چهره برداشت. با توجه به سايت نيچر ، اكنون اين نشانه ها به مناطق شهری در شرق تهران نيز راه یافته است. اثرات فرونشست زمين بر را مى توان در جاده ها و ساختمان هاى كج و مورد شده مشاهده كرد.

دانشمندان بر این باورند که حفاری غیرقانونی چاه ها، حتى بيشتر از كاهش حجم آب هاى زير زمينى در تسريع بخشى خطر فرونشست زمين مؤثر است. مقامات دولتی در تلاش برای جلوگیری از حفر چاه های غیرقانونی به تشديد نظارت و اقدامات پرداختند، اما در حالی که بهره بردارى از ۱۰۰ هزار چاه را متوقف شده است، كماكان  در حدود ۳۰ هزار چاه باقی مانده اند.

مجله Nature با اعلام این خبر گفت:

چنانچه فرونشست زمين ادامه یابد، خطوط راه آهن، پل ها، خطوط لوله گاز و نفت تهران و نيز زیرساخت های برق همگى  در معرض خطر خواهند بود. 

تهران بالاترين ميزان فرونشست زمين در جهان را داراست
۵ (۱۰۰%) ۲ vote[s]